Псевдовибори в окупації. Як у тимчасово підконтрольних РФ селах на Харківщині імітували волевиявлення
Росіяни спробували провести псевдовибори свого диктатора на окупованих територіях Харківської області. Спроба не дуже вдалася: пропагандисти знімали пусті дільниці, а гауляйтеру Віталію Ганчеву довелося самотужки їхати до Гракового, аби в урні на дільниці лежав хоч один бюлетень.
29 населених пунктів Харківської області досі перебувають у тимчасовій окупації. Росіяни, щоправда, стверджують, що таких вже 35, але насправді деякі села, наприклад, Синьківка, не контролює ніхто — це "сіра" зона, там не лишилося жителів і тривають постійні бої. На відміну від окупованих територій Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей, села Харківщини Володимир Путін не оголошував новоприєднаними територіями Росії. Попри це, там теж влаштували імітацію голосування.
На вибори прийшов лише гауляйтер
Село Гракове Дворічанської громади розташоване усього в 7 кілометрах від українсько-російського кордону. В окупацію воно потрапило в перші дні повномасштабного вторгнення і досі знаходиться під тимчасовим контролем російської армії. До великої війни там проживало близько 300 людей, скільки зараз — невідомо. Саме у Граковому окупанти влаштували "виборчу дільницю".
Пропагандисти каналу "РИА Новости" зняли сюжет про те, як на цій дільниці голосував самопроголошений голова так званої "Харьковской ВГА" Віталій Ганчев. Гауляйтер прибув у Гракове у військовій формі, у супроводі кількох таких же по-військовому вдягнених чоловіків. У телеграм-каналі так званої "ВГА" пояснюють, що це — співробітники його апарату.
Пропагандисти показали дільницю: у приміщенні за столом, накритим червоною скатертиною, сидять кілька жінок похилого віку. Вони — у верхньому одязі, очевидно, приміщення не опалюється. Обличчя жінок на відео розмиті, і не випадково, адже участь в організації псевдовиборів оцінюється законодавством України як колабораційна діяльність, і це — кримінальний злочин.
На дільниці встановили чотири кабінки для голосування та одну урну. Ганчев та його підлеглі перед камерами по черзі заходять у кабінки, потім виходять і кидають бюлетені в урну. Оператор намагається знімати їх крупним планом, але навіть так очевидно, що, окрім Ганчева з посіпаками та членів так званої виборчої комісії, на дільниці нікого немає. Камера показує крупним планом урну — у ній лежить усього три бюлетені, ті, які щойно вкинули Віталій Ганчев і його помічники. Інших виборців на дільниці в Граковому не знайшлося.
У Телеграм-каналі "Харьковская ВГА. Новости" повідомили, що на території підконтрольної Росії Харківської області були відкриті дві виборчі дільниці, але про місцерозташування другої так і не повідомили. Також писали про виїзні комісії, які возили урни для голосування у віддалені села. Показали лише одне — Берестове, у двох кілометрах від Гракового. Там навіть імітації таємниці голосування вже не було — люди ставили галочки в бюлетенях, просто сидячи на дерев'яних лавках під будинками, у присутності членів комісій та знімальної групи.
Незаконні навіть в Росії
Віталій Ганчев в інтерв'ю пропагандистам стверджує, що 50% жителі окупованої Харківщини отримали російські паспорти. З них проголосували, за його ж словами, 92% виборців. Точні цифри гауляйтер не називає, і недаремно, бо може виявитись, що ці цифри замалі для того, аби навіть за російським законодавством визнати псевдовибори такими, що відбулися.
Окрім Гракового та Берестового, пропагандисти не показали жодного села Харківської області, де проходила б імітація голосування, і не дивно — ці землі спустошені. Навіть самі вони цього не заперечують. Напередодні псевдовиборів у телеграм-каналі гауляйтера з'явилось повідомлення про те, що з села Лиман Перший евакуювали останніх чотирьох жителів. Це — село неподалік Синьківки у Дворічанській громаді. Усю цю територію російські війська перетворили на палаючу землю, там проходить лінія фронту.
Україна та країни Євросоюзу засудили проведення виборів у чотирьох окупованих областях та в Криму. Але про Харківську область в цих заявах не йшлося. Справа в тому, що, на відміну від інших територій під окупацією, зайняті російськими військами села Харківщини Путін у склад Росії не приймав. Тобто, навіть за російським законодавством, голосування, яке там організував Ганчев з посіпаками, — незаконне. А у своєму післявиборчому зверненні диктатор Росії вкотре спростував сподівання харківських зрадників стати частиною РФ — Путін не має планів робити для загарбаних сіл нічого хорошого.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Забуті гауляйтери. Де живуть і що роблять зрадники із Харківської області
"Я зараз не готовий говорити з приводу того, що і як ми маємо приєднувати. Не виключаю, що ми змушені будемо в якийсь момент створити певну санітарну зону", — заявив самопроголошений президент.
У той час, як у звільнених українських селах ремонтують лінії електропередач та відновлюють транспортне сполучення з Харковом, гауляйтер Ганчев хвалиться тим, що відвіз в якесь окуповане село Куп'янського району генератор або кілька буханок хліба. Якщо окупанти не зробили нічого, аби покращити життя мешканців цих територій навіть до перевиборів диктатора, то зараз, коли Путіну в черговий раз організували переобрання, на милості з боку загарбників розраховувати тим більше не варто.