Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Прогулянки по Харкову з Андрієм Парамоновим. Будинок професора Германа Лагермарка

Фото: А. Парамонов
На вулиці імені одного ректора Харківського університету Багалея знаходиться скромний будинок іншого ректора цього ж навчального закладу, Лагермарка.

На вулиці Багалія під № 8 зберігся донині будинок, який збудував у 1883 році дійсний статський радник, професор хімії Герман Іванович Лагермарк. Він народився у Великому князівстві Фінляндському 22 червня (за старим стилем 1843 року у дворянській сім'ї, закінчив Імператорський Олександрівський університет у Гельсінфорсі (нинішній Гельсінкі) зі ступенем кандидата філософії, потім отримав ступінь магістра і доктора філософії. 30 червня 1871 року Лагермарка було допущено до читання лекцій в Імператорському Харківському університеті.

Дружиною Лагермарка у 1874 стала потомствена дворянка Катеринославської губернії Катерина Іллівна Слоновська, яка народила йому чотирьох дітей.

Лагермарк був одним із видатних громадських діячів Харкова, чотири рази обирався гласним у міську думу. Він був членом хімічного товариства у Берліні, членом російського хімічного Товариства, а також деякий час ректором Імператорського Харківського університету, після виходу у відставку у 1902 році очолив Нікітський ботанічний сад, оскільки йому був потрібний кримський клімат. Людина незалежного способу мислення, він завжди залишався вірним своїм поглядам і переконанням. Він помер 2 листопада (за старим стилем) 1907 року після тяжкої хвороби (розвиненої астми) і похований 5 листопада на лютеранському цвинтарі міста Харкова.

Портрет и некролог Германа Ивановича Лагермарка
Герман Іванович Лагермарк (1843-1907). Праворуч  оголошення про смерть Лагермарка з газети "Харківські губернські відомості"

У 1882 році Герман Іванович Лагермарк купує у харківського купця Йосипа Бісерова земельну ділянку, одна сторона якої виходила на засновану у 1876 році вулицю Бісерівську, сьогодні вона носить ім'я академіка Багалія.

Часть карты города Харькова 1875 года с показанием земель купца Бисерова
Частина карти міста Харкова 1875 року із зазначенням земель купця Бісерова

Спочатку на цій ділянці стояла одна-єдина споруда — дерев'яний сарай, критий залізом. У 1883 році за проєктом Євстафія Михайловського Лагермарк побудував кам'яний одноповерховий будинок. Фасад його виглядав трохи дивно, з фальш-вікнами ліворуч як на першому поверсі, так і підвалі, до того ж,  у лівому крилі зовсім підвалу не було, але фальш-вікна стояли. Якби автор проєкту так прагнув симетрії, його можна було б зрозуміти, але вхід до будинку з вулиці розташовувався абсолютно несиметрично.

Проект дома Германа Лагермарка, 1883 год
Проєкт будинку Германа Лагермарка, 1883 рік

Внутрішнє планування будинку було цілком стандартним для одноповерхових невеликих будинків, але проектувальник знову здивував. При вході до будинку ліворуч знаходився передпокій, за ним їдальня і буфетна, остання навіть опалювалася, і це була тупикова частина будинку. Через передпокій можна було потрапити до парадної зали — її можна було б такою назвати, якби у ній не було п'яти дверей і трьох печей, що не давало можливості розставити меблі. Із зали був окремий вихід у сад і кутову кімнату з кабінетом господаря. Праворуч від входу йшла вітальня, за нею вузький коридор, дві маленькі кімнати й далі через один коридор прохід у підвал і вихід у двір. З цього ж коридору був вхід до ванної кімнати і клозету. У підвальному поверсі розташовувалися кухня з варильною піччю, пральня, льодовик і льох для продовольства.

Дом Генриха Лагермарка, вид со двора
Будинок Генріха Лагермарка, вид із двору

Наприкінці XIX століття Герман Іванович продав частину свого великого домоволодіння під забудову інженер-технологу Чириковському і архітектору Шторху, ще одну ділянку продала дружина Лагермарка вже після його смерті. Будинком сім'я володіла до 1920 року, доки його націоналізували. Сьогодні будинок Лагремарків на вулиці Багалія, 8 дещо перебудований, хоча і зберіг у собі риси початкового проєкту.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.