Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Президент підписав закони про зменшення мобілізаційного віку та електронний кабінет військовозобов'язаного

Ілюстративне фото: Сергей Козлов / KHARKIV Today
Три закони повернуті із підписом президента.

В Україні зменшили граничний вік призовників, зобов'язали обмежено придатних до військової служби пройти повторний медогляд та дали старт створенню Реєстру військовозобов'язаних.

У вівторок 2 квітня Президент України Володимир Зеленський підписав три Закони України, які стосуються військовозобов'язаних і військових. Про це стало відомо з карток законопроєктів, опублікованих на сайті Верховної Ради. У картках сказано, що законопроєкти повернуті із підписом президента.

Підписані президентом закони:

  • "Про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (посилання на законопроєкт тут),
  • "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних в державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану" (посилання),
  • "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" (посилання).

Зміни до закону "Про військовий обов'язок і військову службу" стосуються призовного віку. Якщо раніше мобілізації підлягали люди від 27 років, то тепер граничний призовний вік зменшився до 25 років. Законопроєкт ухвалили ще наприкінці травня минулого року. Зменшити вік для мобілізації запропонувало Міністерство оборони України.

"У Міністерстві оборони, реагуючи на звернення Збройних Сил України, спільно напрацювали пропозиції змін до законодавства щодо зменшення граничного віку перебування громадян на військовому обліку призовників з 27 до 25 років.
Дані зміни продиктовані тим, що під час дії правового режиму воєнного стану відсутня потреба в перебуванні громадян на військовому обліку призовників до 27 років", — пояснювали у Міноборони.

У міністерстві зазначили, що на щорічне прибуття призовників до військкоматів, зокрема проходження медоглядів, потрібні додаткові гроші, також це навантаження на медпрацівників і збільшення черг для проходження військово-лікарських комісій. При цьому, призову на строкову військову службу під час воєнного стану не здійснюють. Через тривале перебування на обліку призовники не можуть мобілізуватися.

"По-друге, тривале перебування на військовому обліку призовників під час дії воєнного стану призводить до того, що значна кількість придатних до військової служби громадян, які не мають статусу військовозобов'язаних, не може бути залучена до військової служби за призовом під час мобілізації", — зазначили у Міноборони.

До цього на строкову військову службу призивали придатних за станом здоров'я людей, яким до дня відправлення до військової частини виповнилося 18 років, і старших, які не досягли 27 років і не мають права на звільнення чи відстрочку від призову. На військовий облік ставили людей, які досягли 27 років під час перебування на військовому обліку призовників.

Тепер граничний вік перебування призовників на військовому обліку зменшений із 27 до 25 років. Це означає, що на строкову військову службу призиватимуть придатних за станом здоров'я, яким до дня відправлення до військової частини виповнилося 18 років, і старші, які не досягли 25 років та не мають права на звільнення або відстрочки.

Наступний законопроєкт —  "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист".

Зміни передбачають, що чоловіки, які визнані обмежено придатними до служби, мають повторно пройти медогляд. Зробити це потрібно упродовж дев'яти місяців. Крім того, відтепер скасований статус — "обмежено придатний", наразі є визначення "придатний" і "непридатний" до служби. Під час проходження повторного медогляду лікарська комісія визначить, до якої категорії належить військовозобов'язаний, який раніше вважався обмежено придатним до військової служби.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В армію не через ТЦК. У Харкові відкрили перший центр рекрутингу до війська

Ще одна зміна — можливість для військових знаходитися на лікуванні до року, у тому числі за кордоном, при цьому не проходити військово-лікарську комісію через чотири місяці. Також військових тепер відпускатимуть для догляду за хворою дитиною віком до 14 років і при народженні дитини.

Третій підписаний президентом законопроєкт — "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних в державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану". У ньому йдеться про електронний кабінет військовозобов'язаного. Раніше у Міноборони України повідомляли, що планують запуск електронного кабінету військовозобов'язаного у другому кварталі 2024 року. Для оновлення інформації військовозобов'язаному не потрібно буде приходити до військкомату, дані оновлюватимуться у кабінеті, далі їх використовуватимуть військкомати.

Законопроєкт дозволяє створити в Україні Реєстр військовозобов'язаних, який буде діяти з іншими реєстрами та базами даних. У Реєстрі буде персональна та службова інформація про призовників, військовозобов'язаних і резервістів. Зокрема, це інформація про зміну прізвища та ім'я, роботу, навчання, проходження медоглядів, закордонні паспорти, водійські посвідчення, номери телефонів, адреси електронної пошти. Уся інформація, яку внесуть у Реєстр, буде вважатися конфіденційною.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.