Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Прем'єра фільму про порятунок харківського екопарку відбулась в Америці

Фото: Carol Guzy/Ghost Robot
Режисер Джошуа Земан представив документальну стрічку Checkpoint Zoo.

Прем'єра фільму відбулась 6 червня на кінофестивалі Tribeca в Нью-Йорку.

Документальна стрічка Джошуа Земана Checkpoint Zoo — про те, як весною 2022-го рятували тварин Фельдман Екопарку.

"Я не знав, що робити, і не знав, чого чекати... Ми ходили, одягали бронежилети та шоломи, ми там знімали, а бомби вибухали у дев’яти ярдах", — поділився враженнями від зйомок на Харківщині режисер фільму в інтерв'ю CNN.

"Сповіщення (про тривогу - ред.) надходили так часто, що знімальній групі іноді доводилося їх вимикати, сподіваючись заслужити хвилину тиші, доки неминучий звук вибухів бомб, що вибухають за милі від місця зйомок, не порушить їх. І бомби, і сповіщення були постійним нагадуванням Земану про те, що він намагався зняти фільм під час війни 21 століття", — йдеться у статті.

1
Режисер фільму Джошуа Земан. Фото: Jennifer Manville/Ghost Robot

Земан кілька разів їздив Україною, щоб зняти кадри для документального фільму "Checkpoint Zoo", який розповідає історію порятунку тисяч тварин, які опинилися в пастці в харківському Фельдман Екопарку під час повномасштабного вторгнення військ РФ у лютому 2022 року.

В екопарку, розташованому у Харкові поблизу кордону з Росією, через важкі бої залишились 5000 тварин без їжі, води та доглядачів. "Але після того, як засновник парку, бізнесмен і меценат Олександр Фельдман опублікував на своїх сторінках у соціальних мережах відео з проханням про допомогу, ресурси були надіслані, і група волонтерів з’явилася, щоб допомогти доставити тварин у безпечне місце", — пише CNN.

Під час евакуації загинули шість людей, серед них 15-річний хлопець.

Фільм розповідає про людей, які ризикували життям, щоб врятувати тварин. "Це фільм про ненавмисних жертв війни, які ви не зовсім бачите", — сказав Земан.

Земан реконструює події евакуації в "Checkpoint Zoo" за допомогою інтерв’ю, які проводив під постійною загрозою артилерійського обстрілу під час перебування на території України, та кадрів, знятих волонтерами.

1
Лев Симба. Фото: Olivier Sarbil/Ghost Robot

Земан вперше дізнався про порятунок тварин Фельдман Екопарк після того, як побачив відео, на якому шимпанзе на прізвисько ЧіЧі бродить по площі Свободи в Харкові. Невдовзі після цього Земан зв’язався з представником парку та поїхав до Харкова зі своєю знімальною групою.

На шляху в Україну Земан провів 12 годин на варшавському кордоні, намагаючись пояснити прикордонникам, що в його багажі повно кінообладнання. Земан спробував пояснити, що він не журналіст і не збирається йти на передову, а зняти фільм про зоопарк — це шокувало чиновників.

1
Російська ракета на території екопарку. Фото: Carol Guzy/Ghost Robot

Після п’ятиденного походу із Варшави до Харкова, режисер нарешті був на місці, щоб зняти кадри парку, у якому залишилися шрами війни та порожній від 5000 тварин, яких переселили до безпечніших притулків по всій країні місяців тому.

"Це було божевілля, що це відбувається", — сказав Земан. "Я спілкувався з багатьма людьми, чиє життя постраждало... Це було жахливо, що відбувалося, і приїзд із Сполучених Штатів, із Нью-Йорка, це просто шокує".

У фільмі, зокрема — історія 15-річного Дениса Селевіна, який загинув під час удару на території закладу. В одній зі сцен батько дитини, Віталій Селевін, стоїть напроти російського військовополоненого, який був захоплений українськими військовими після удару.

"Це кров моєї дитини", — каже Віталій Селевін чоловікові і став на коліна, щоб показати йому свої закривавлені руки. "Як я маю ставитися до вас?"

Денис Селевін помер за кілька хвилин до цієї зустрічі. Того дня він був у закладі, допомагаючи евакуювати та годувати тварин, коли парк обстріляли російські війська.

"Кадри були неймовірними, вони були шокуючими", — сказав Земан. "Це також було дивовижно, тому що це сталося в останній день евакуації. Це як сценарій".

Земан сказав, що він навіть не здогадувався, що у них є ці кадри. Тоді він і його команда знали, що Денис Селевін загинув, і думали, що їм доведеться розповісти його історію за допомогою фотографій. Тому, коли редактор вперше знайшов кадри, Земан сказав, що вважає "дуже важливим", щоб вони поговорили з його батьками під час наступної поїздки в Україну.

"Я був здивований, що вони погодилися говорити на камеру", — сказав він. Зрештою вони погодилися, за словами Земана, тому що "вони хотіли, щоб світ побачив, що може зробити війна".

Бізнесмен і меценат Олександр Фельдман подякував режисеру за фільм: "Велика дяка Джошу, його робота — потужне документальне свідчення злочинів агресорів і дуже своєчасне нагадування про те, що війна продовжується й світові про неї в жодному разі не можна забувати. Чекаємо, коли цей, безумовно, дуже талановитий фільм можна буде побачити й у нас в Україні", — написав Фельдман у Facebook.

За оцінками Держекоінспекції, збитки довкіллю через загибель тварин у харківському екопарку під час війни склали щонайменше 1,2 мільйона гривень. 

Як писав KHARKIV Today, екопарк у Харкові закривається через небезпеку. Фельдман екопарк працює тепер тільки онлайново.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.