"Працює снайпер". Як проходить евакуація у Харківській області
На півночі Харківської області точаться бойові дії, люди продовжують тікати від війни. Починаючи з 10 травня волонтери вивезли 7,5 тис. мешканців прикордоння, ще понад 5 000 людей покинули свої домівки самостійно. Проте з деяких сіл на самому кордоні не змогли виїхати сотні людей. До евакуації готуються в сусідніх громадах.
Найгірша ситуація — у Вовчанській та Липецькій громадах. Росіяни захопили села на півночі, бої йдуть на вулицях Вовчанська, Липці обстрілюють з усіх видів зброї, там постійно літають ворожі дрони та КАБи. Та навіть у таких умовах серед війни лишаються цивільні.
Вовчанськ і Липці: евакуація під снайперським прицілом
За даними Харківської обласної військової адміністрації, у Вовчанську лишається приблизно 200 цивільних. Вуличні бої тривають на північних околицях міста, але там вже ніхто не живе, волонтери вивозять людей з інших районів. Дорога від Вовчанська до Старого Салтова прострілюється зі снайперської та автоматичної зброї, волонтери і поліцейські часто потрапляють під обстріл.
Місцевих лікарів та пожежних також вивезли з Вовчанська, зараз навколо міста багато пожеж, але гасити їх нереально — червоні машини стають пріоритетною ціллю для ворога.
У селах на захід від Вовчанська лишаються сотні людей. Хтось встиг виїхати власним транспортом у перший день контрнаступу росіян, проте більшість людей лишаються. У селах Приліпка, Бугруватка, Стариця немає світла і зв'язку, сюди нікого не пускають, щоб забрати літніх батьків, які повторно опинилися в окупації, адже частина села захоплена армією РФ.
"Не пускають, аби ми могли забрати маму. Кажуть, працює снайпер. А вона залишилася сама, погано ходить, і навіть до колодязя з водою ніяк не зможе дійти. На нашому кутку усі такі старенькі. Бо 11-12 травня усі, хто міг, виїхали. Після того уже дороги не було", — каже харків'янин Володимир, який намагається з 10 травня потрапити у село східніше Вовчанська.
Інший гарячий напрямок — Липецька громада. Евакуація з Липців почалася 10 травня, з ночі люди виїздили власним транспортом, вдень вдалося організувати волонтерські та поліцейські автобуси. Багато людей відмовляються полишати домівки — в Слобожанському та Липцях лишається приблизно 150 чоловік, всього в громаді — трохи за 300, ця цифра змінюється кожні кілька годин, правда, деякі люди навідріз відмовляються виїжджати.
"Вчора вмовляли жінку виїхати, вона відмовилася — сьогодні її евакуювали з ампутацією нижньої кінцівки, потрапила під обстріл", — розповів під час брифінгу голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
В адміністрації закликають людей з Вовчанської та Липецької громад евакуюватися якнайскоріше, поки це взагалі можливо. Із сіл Красне, Лук'янці, Стрілеча, Огірцеве, Гатище, Стариця, Борисівка, Пильна на кордоні з РФ це вже неможливо.
Циркуни і Дергачі: на низькому старті
У сусідніх з Липецькою Дергачівській та Циркунівській громадах такої масштабної евакуації немає, але людей вже почали вивозити з прикордоння. У Дергачівській громаді основна увага зараз прикута до Козачої Лопані та сусідніх старостинських округів — Токарівського та Проходівського.
"Зв'язок є, світло там зараз відсутнє, там лишається сімейний лікар, відділ поліції, місцева влада. У селищі проживає трохи більше 500 чоловік. Зараз ми вивозимо тільки тих, хто подає заявку і бажає евакуйовуватись. Родини з дітьми всі евакуйовані", — розповів KHARKIV Today голова Дергачівської громади В'ячеслав Задоренко.
За його словами, лишаються на прикордонні переважно люди похилого віку, тому з ними збираються працювати через їхніх дорослих дітей — чиновники і волонтери проситимуть вмовити батьків виїхати. Щодо безпекової ситуації — за словами голови громади, вона не змінилася, за останній тиждень кількість обстрілів не збільшилась.
З іншого боку з Липецькою громадою межує Циркунівська. Це вже — близьке передмістя Харкова. Через сильні обстріли евакуюють жителів Руських та Черкаських Тишків. Звідти вивезли приблизно 2 000 людей. Щодо самих Циркунів — ситуація лишається відносно спокійною. Органи самоврядування, поліція та крамниці працюють в звичайному режимі, до Харкові і назад ходить автобус.
Золочівська громада: стало тихіше
Наступною імовірною зоною нового російського наступу може стати Сумська область. Принаймні, таке припущення зробив керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов. З того боку з Сумщиною та Росією межує Золочівська громада Богодухівського району.
Зараз на Золочівщині немає примусової евакуації, виняток — Івашківський старостинський округ, але звідти вивозять лише родини з дітьми, іншим пропонують виїжджати добровільно. Кажуть, обстрілів за останній час стало навіть менше.
"Були обстріли позавчора в Одноробівці, а так ситуація стабільна. Були обстріли біля Уд, але там жодної людини немає", — повідомив KHARKIV Today голова Золочівської громади Віктор Коваленко.
За його словами, скупчення російських військ біля кордону поки що не спостерігають.