Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

"Працює снайпер". Як проходить евакуація у Харківській області

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Понад 12 000 чоловік за останні п'ять днів виїхали із зони бойових дій на півночі області.

На півночі Харківської області точаться бойові дії, люди продовжують тікати від війни. Починаючи з 10 травня волонтери вивезли 7,5 тис. мешканців прикордоння, ще понад 5 000 людей покинули свої домівки самостійно. Проте з деяких сіл на самому кордоні не змогли виїхати сотні людей. До евакуації готуються в сусідніх громадах.

Найгірша ситуація — у Вовчанській та Липецькій громадах. Росіяни захопили села на півночі, бої йдуть на вулицях Вовчанська, Липці обстрілюють з усіх видів зброї, там постійно літають ворожі дрони та КАБи. Та навіть у таких умовах серед війни лишаються цивільні.

Вовчанськ і Липці: евакуація під снайперським прицілом

евакуація
Більшість переселенців — з Вовчанської та Липецької громад. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

За даними Харківської обласної військової адміністрації, у Вовчанську лишається приблизно 200 цивільних. Вуличні бої тривають на північних околицях міста, але там вже ніхто не живе, волонтери вивозять людей з інших районів. Дорога від Вовчанська до Старого Салтова прострілюється зі снайперської та автоматичної зброї, волонтери і поліцейські часто потрапляють під обстріл. 

Місцевих лікарів та пожежних також вивезли з Вовчанська, зараз навколо міста багато пожеж, але гасити їх нереально — червоні машини стають пріоритетною ціллю для ворога.

У селах на захід від Вовчанська лишаються сотні людей. Хтось встиг виїхати власним транспортом у перший день контрнаступу росіян, проте більшість людей лишаються. У селах Приліпка, Бугруватка, Стариця немає світла і зв'язку, сюди нікого не пускають, щоб забрати літніх батьків, які повторно опинилися в окупації, адже частина села захоплена армією РФ.

"Не пускають, аби ми могли забрати маму. Кажуть, працює снайпер. А вона залишилася сама, погано ходить, і навіть до колодязя з водою ніяк не зможе дійти. На нашому кутку усі такі старенькі. Бо 11-12 травня усі, хто міг, виїхали. Після того уже дороги не було", — каже харків'янин Володимир, який намагається з 10 травня потрапити у село східніше Вовчанська.  

Інший гарячий напрямок — Липецька громада. Евакуація з Липців почалася 10 травня, з ночі люди виїздили власним транспортом, вдень вдалося організувати волонтерські та поліцейські автобуси. Багато людей відмовляються полишати домівки — в Слобожанському та Липцях лишається приблизно 150 чоловік, всього в громаді — трохи за 300, ця цифра змінюється кожні кілька годин, правда, деякі люди навідріз відмовляються виїжджати.

"Вчора вмовляли жінку виїхати, вона відмовилася — сьогодні її евакуювали з ампутацією нижньої кінцівки, потрапила під обстріл", — розповів під час брифінгу голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

В адміністрації закликають людей з Вовчанської та Липецької громад евакуюватися якнайскоріше, поки це взагалі можливо. Із сіл Красне, Лук'янці, Стрілеча, Огірцеве, Гатище, Стариця, Борисівка, Пильна на кордоні з РФ це вже неможливо.

Циркуни і Дергачі: на низькому старті

козача
У Козачій Лопані лишається приблизно 500 чоловік. Фото: АрміяInform

У сусідніх з Липецькою Дергачівській та Циркунівській громадах такої масштабної евакуації немає, але людей вже почали вивозити з прикордоння. У Дергачівській громаді основна увага зараз прикута до Козачої Лопані та сусідніх старостинських округів — Токарівського та Проходівського.

"Зв'язок є, світло там зараз відсутнє, там лишається сімейний лікар, відділ поліції, місцева влада. У селищі проживає трохи більше 500 чоловік. Зараз ми вивозимо тільки тих, хто подає заявку і бажає евакуйовуватись. Родини з дітьми всі евакуйовані", — розповів KHARKIV Today голова Дергачівської громади В'ячеслав Задоренко.

За його словами, лишаються на прикордонні переважно люди похилого віку, тому з ними збираються працювати через їхніх дорослих дітей — чиновники і волонтери проситимуть вмовити батьків виїхати. Щодо безпекової ситуації — за словами голови громади, вона не змінилася, за останній тиждень кількість обстрілів не збільшилась.

З іншого боку з Липецькою громадою межує Циркунівська. Це вже — близьке передмістя Харкова. Через сильні обстріли евакуюють жителів Руських та Черкаських Тишків. Звідти вивезли приблизно 2 000 людей. Щодо самих Циркунів — ситуація лишається відносно спокійною. Органи самоврядування, поліція та крамниці працюють в звичайному режимі, до Харкові і назад ходить автобус. 

Золочівська громада: стало тихіше

золочів
У Золочівській громаді обстрілів поменшало. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Наступною імовірною зоною нового російського наступу може стати Сумська область. Принаймні, таке припущення зробив керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов. З того боку з Сумщиною та Росією межує Золочівська громада Богодухівського району.

Зараз на Золочівщині немає примусової евакуації, виняток — Івашківський старостинський округ, але звідти вивозять лише родини з дітьми, іншим пропонують виїжджати добровільно. Кажуть, обстрілів за останній час стало навіть менше.

"Були обстріли позавчора в Одноробівці, а так ситуація стабільна. Були обстріли біля Уд, але там жодної людини немає", — повідомив KHARKIV Today голова Золочівської громади Віктор Коваленко.

За його словами, скупчення російських військ біля кордону поки що не спостерігають. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.