Орегано за 1350 гривень. У які школи Харківської області втридорога закуповують приправи

Тепер для дітей, зокрема, закуповують орегано, чебрець і базилік.

На приправах і спеціях не економлять.

Впровадження у школах меню від шеф-кухаря Євгена Клопотенка призвело до кількох змін. Зокрема, у стравах солі та цукру поменшало, натомість дозволили використовувати спеції: хмелі-сунелі, каррі, чебрець тощо. За якими цінами купують спеції навчальні заклади у Харківській області і як вони відрізняються досліджував Харківський антикорупційний центр

Вони зазначили, що ціна на деякі спеції між закладами може відрізнятись у рази. Цікаво у цих закупівлях також те, що більшість контрактів укладаються взагалі без будь-яких аукціонів на допорогові суми. Тому ціна на спеції — це особиста відповідальність керівників навчальних закладів.

У ХАЦ розповіли, що харківський ліцей-інтернат "Обдарованість" уклав договір на поставку приправ і спецій з підприємцем Раїсою Масимовою. Вартість кілограма орегано —1380 гривень, а кілограма чебрецю —1350 гривень.

Для порівняння, антикорупційники привели відділ освіти Люботинської міськради, що відзначився високими цінами на сир. Спеції там закупили набагато дешевше від ліцею "Обдарованість". Так, орегано вони купували за ціною 450 гривень за кілограм, а чебрець — 300 гривень за кілограм.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Половині шкіл Харківської області не погодили меню

Ще дешевше орегано коштувало Зеленогайській спеціальній школі, де купували спеції за 255 гривень за кілограм. У Харківській спеціальній школі №3 облради орегано коштувало 400 гривень за кілограм. Загалом, за даними антикорупційників, у цьому закладі досить адекватні ціни, за винятком чорного меленого перцю, який купують теж за 400 гривень за кілограм.

"Цікавими виявилися закупівлі відділу освіти, культури, молоді та спорту Близнюківської селищної ради. Постачальником спецій там теж виявилася підприємець Раїса Масимова. І ціна на орегано співпала з тією, що у ліцеї "Обдарованість". А от чебрець виявився значно дорожчим — 1760 гривень за кілограм. Такі ціни завищені просто в рази: управління освіти, культури та спорту Великобурлуцької селищної ради купує фасований чебрець у пакетиках по 10 грамів за ціною 600 гривень за кілограм. Утричі дешевші за Близнюки та вдвічі — за "Обдарованість". Дешевше у Харківській спеціальній школі №3  облради, де ціна аналогічна орегано — 400 гривень за кілограм. У Люботині чебрець купують за 300 гривень кілограм. Це майже у шість разів дешевше за Близнюки", — розповіли у ХАЦ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чай без цукру і суп без хліба. Як харківські школи звикають до нового меню від Першої леді

Антикорупційники з'ясували, що у Пісочині вирішили відзначитися дорогою вартістю сухого кропу. Його ціна становила 1340 гривень за кілограм. Постачальник — підприємець Микола Сільченко. Та ж обласна школа №3 купує сушений кріп за 400 гривень кілограм. І ця ціна є адекватною порівняно з тими, що пропонують у інтернет-магазинах. Тобто, у Пісочині вирішили втричі переплатити за кріп. У Великому Бурлуку теж вирішили трохи дорожче взяти — 750 гривень за кілограм.

"Ще Пісочинський відділ освіти має майже унікальну позицію. Вони купують ванілін. Інші загалом беруть ванільний цукор. Так ось вартість ваніліну 2300 гривень за кілограм. Водночас відділ освіти не вказує як він фасований і чи фасований взагалі. Для порівняння в інтернет- магазині фасований по 100 грамів ванілін за ціною 480 гривень за кілограм, але навіть фасований по 2 грами ванілін у Rozetka значно дешевший за пісочинський У Пісочинському відділі освіти, культури, молоді та спорту, який очолює Юлія Білова, продовжили робити закупівлі з переплатою. Нещодавно підписали договір на купівлю цукру майже за 35 гривень кілограм", — повідомили у ХАЦ.

Ще одна спеція — сушений базилік. Тут, за даними антикорупційників, у лідерах з дорожнечі — Близнюки. Вони купують спецію за 1220 гривень кілограм. Для порівняння, у Вовчанську базилік купують за 700 гривень кілограм. Це у півтора раза дешевше. Схожа ціна і у Центрі обслуговування закладів та установ освіти Красноградської міськради.

За даними ХАЦ, Мереф'янська міськрада теж перетнула позначку 100 гривень за кілограм за базилік, але це ще не все.

"Справжні рекорди у голови міськради Веніаміна Сітова зробили при закупівлі меленого чорного перцю. Його вартість для платників податків Мерефи склала 670 гривень за кілограм. Навіть у Пісочині та Близнюках були скромнішими і заплатили вдвічі дешевше. У Краснограді ціна на перець склала 160 гривень за кілограм", — порахували антикорупційники.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Олег Синєгубов пообідав у шкільній їдальні

Вони зазначили, що ціна на одні й ті ж фасовані спеції, які купують в області, у різних навчальних закладах відрізняється в рази.

"Все залежить від керівництва. І саме від ставлення до роботи співробітників на місцях і залежить втілення будь-якої реформи, не лише реформи харчування у навчальних закладах. Адже можна написати ідеальну реформу, але вона отримає хейт від якості її виконання на місцях. Дивлячись на такі закупівлі можна побачити, що головна проблема криється не у нестачі коштів на харчування у школах", — повідомили у ХАЦ.

Нагадаємо, оновлене меню для шкільних їдалень зі 160 страв презентували наприкінці травня 2021 року.