"Нерідне загубимо": усі харківські школи позбудуться російських імен
Наступного навчального року харківські школи отримають нові назви. Понад десятка досі носять імена героів СРСР і не тільки.
Нещодавно у соцмережах з'явилася інформація про те, що йде обговорення про перейменування Харківської гімназії №46, яка носить ім'я Михайла Ломоносова. Нагадаємо, ця гімназія в Слобідському районі найбільше постраждала від Росії: вранці 10 липня ракетою був знищений основний корпус учбового закладу.
"Та стіни — це не школа, школа — це її діти, батьки й учителі, це той незнищенний вогонь любові до знань, який наша гімназія несе з перших днів її створення. Ніяка ракета, ніякі кремлівські прихвосні не можуть убити того, що не вмирає. А свій храм науки ми зведемо й осяємо нашою Перемогою", — говорять у гімназії.
У гімназії не підтвердили інформацію про те, що відбуваються якісь дискусії щодо перейменування, нічого не чули про це й батьки учнів. У департаменті освіти Харківської міської ради говорять: наступного року усі харківські школи буде перейменовано, і це не дискусійне питання. Імена Жукова, Ломоносова будуть втрачені назавжди.
"Згідно із Законом про повну загальну освіту, усі школи буде перейменовано. Це мало відбутися цього навчального року, але Міністерство освіти відтермінувало це питання. Тепер не буде загальноосвітніх шкіл. Усе, що було "імені", втратить імена. Усе нерідне ми загубимо. Можливо, з'являться школи з іменами українських Героїв. Перейменування шкіл — це непросте питання. Це зміна стуатуту, договорів", — розказала KHARKIV Today директор департаменту освіти міськради Ольга Деменко.
Рішення про перейменування шкіл будуть приймати депутати міської ради на сесії.
У Харківській області багато шкіл носять чиїсь імена: Харківська школа №79 Харківської міської ради Харківської області імені Героя Радянського Союзу Поколодного (льотчик часів Другої світової війни, харків'янин), Харківська школа № 31 ім. Набойченка (Герой СРСР, харків'янин). Причому ці школи отримали імена у 2013 році. Як повідомив тоді заступник голови топонімічної комісії Олексій Хорошковатий, "почесні імена навчальним установам присвоїли ще за часів Радянського Союзу. Після розпаду СРСР, коли Україна стала незалежною державою, під час перереєстрації документи про присвоєння школам імен Героїв Радянського Союзу були загублені. Топонімічна комісія своїм рішенням повернула школам історичні імена".
Залишається ім'я російського ученого в назві гімназії №46 — Ломоносова, Спеціалізована школа носить ім'я Короленка (обласного підпорядкування, названа на честь російського письменника Володимира Короленка), російський полководець Жуков залишається в назві школи №127. Останню вже пообіцяли перейменувати у січні 2023 року. Харківська школа №135 залишається імені Героя СРСР Ольшанського, 88-ма — імені Зубарєва (пеший секретар Харківського підпільного обкому комсомола, Герой СРСР), школа №30 — імені Героя СРСР Борзенка, №24 — імені І. Питікова (, №32 - імені двічі Героя Радянського Союзу О.О. Головачова, № 49 імені Харківських дивізій, №61 — імені Героя Радянського Союзу І.О. Танкопія, №93 — імені В.В. Бондаренка, школа №136 — імені Героя Радянського Союзу П.Д. Говоруненка, №106 — імені В.О. Кисіля.
Щодо перейменування усіх шкіл в Україні. У 2017 році був прийнятий Закон "Про освіту", згідно з яким упродовж п’яти років, до 28 вересня 2022 року, потрібно було привести до нових вимог установчі документи закладів загальної середньої освіти. Замість шкіл мали утворити початкові школи, гімназії і ліцеї. У початковій школі діти навчатимуться з 1 до 4 класу. Гімназія забезпечуватиме отримання базової освіти — це дев’ятирічка з 5 по 9 клас. А старші класи будуть лише у ліцеях, це 9-12 класи. Через війну у багатьох містах цього не сталося.