Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Найдорожче тепло в Україні. Жителям Змієва принесли платіжки

За тепло в однокімнатній квартирі доведеться заплатити близько 3000 гривень.

Жителі міста Змієва за 40 кілометрів від Харкова шоковані рахунками за опалення. Порівняно з минулим роком тариф зріс майже вдвічі.

Близько трьох тисяч гривень за однокімнатну квартиру та понад п'ять тисяч — за двокімнатну. Ціни на опалення у багатоквартирних будинках Змієва набагато перевищують можливості місцевих жителів платити за рахунками.

Новий постачальник по-новому рахує

Зміїв — місто старовинне, але невелике, тут лише 14 тисяч жителів. Хоча зміївчани живуть здебільшого у власних будинках, є у місті і багатоповерхові будівлі. Їх лише 27. Жителі цих багатоквартирних будинків на початку січня отримали непідйомні рахунки за опалення. За рік ціна зросла майже вдвічі.

"У мене за місяць "Зміїв-тепло" за 46 кв. м. нарахували 4300 гривень. Минулого року за найсильніших морозів було 2700", — обурюється новими цінами власниця квартири на Пролетарському шосе Ольга Майборода.

Ця сума — не випадкова помилка у квитанції. Тепло у міських квартирах справді обходиться дорожче, ніж обігрів приватних будинків газом. Уся комуналка за грудень, за словами Ольги Майбороди, потягне на 7000 гривень. Водночас зміївчани скаржаться, що топлять за ці гроші не дуже добре.

"38 квадратних метрів — 3300 грн. У квартирі +19... такого ще не було", — пише у міській групі на Facebook Софія Жулій. 

Найгірше тим, хто винаймає житло. Багато орендодавців цього сезону втратять квартирантів через непідйомну комуналку.

"Ми два роки винаймаємо квартиру у Змієві тільки тому, що там було дешевше, ніж у Харкові. Але коли отримали платіжку за грудень, настав розпач. Я просто сиділа і плакала на кухні. Потрібно заплатити 5400 гривень за тепло у квартирі площею 58 метрів і власниці за оренду двокімнатної квартири 2500 гривень. Як нам далі жити? Таких тарифів на тепло немає навіть у Харкові. Як простій сім'ї з дитиною можна вижити з такими платіжками? Президент обіцяв, що тарифи не зростатимуть. А у Змієві відразу вдвічі", — розповіла Тетяна Новікова.

1
Платіжка за 2-кімнатну квартиру у Змієві площею 46 метрів. Фото: KHARKIV Today.

Минулої зими жителів міста обігрівав інший постачальник — "Котельні лікарняного комплексу". Після 16 років роботи приватна компанія відмовилася від обігріву квартир через збитковість та подорожчання газу. У міськраді створили комунальне підприємство "Зміїв — Тепло". Новому КП поставили завдання розрахувати тариф, щоб покривати витрати. На розвиток нічого не заклали. Вийшло так: 2216,39 грн. за гігакалорію, з яких половина — 1085,06 грн — це ціна газу, 556,38 грн — зарплата, електроенергія — 37,56 грн, ЄСВ — 121,97 грн, ПДВ — 369,40 грн. Півтори гривні заклали на прибуток, решта — "інші витрати".

Всього 700 абонентів

Ціна опалення у Змієві вища, ніж у всіх обласних центрах України, включаючи Харків. Гігакалорія від "Харківських тепломереж", для порівняння, коштує 1748,47 грн, порівнювану лише з ціною Херсонських тепломереж — у цьому місті за гігакалорію платять 2002,16 грн.

Причини такої дорожнечі опалення у КП "Зміїв —Тепло" пояснюють так. По-перше, минулого року газ подорожчав з 4 до 7,42 грн за кубометр, а з доставкою виходить усі 9 грн. Основна ж причина у тому, що у Змієві дуже мало споживачів централізованого опалення.

"У нас у місті свого часу була програма з встановлення індивідуальних систем опалення ув квартирах багатоповерхових будинків, і багато хто цим скористався, половина квартир відключилися. Залишилося приблизно 700, водночас лічильники тепла є лише у двох з 27 будинків", — розповів KHARKIV Today директор комунального підприємства Роман Горобець.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків'яни заплатять за грудневе опалення менше

За його словами, раніше за менших тарифів жителі Змієва платили за тепло відносно дисципліновано — борги різного ступеня величини є лише у 30% споживачів. Зараз у КП та у міськраді намагаються заспокоїти схвильованих подорожчанням мешканців багатоповерхівок.

"Ходимо, заспокоюємо, що можна цей платіж розбити на весь рік і виплачувати потроху влітку, коли опалення не буде", — каже директор "Зміїв-Тепло".

За його словами, лише 86 абонентів компанії не мають субсидій на оплату комунальних послуг, водночас оформити її ніколи не пізно. До кінця опалювального сезону тарифи компанія переглядати не має наміру, надалі все залежатиме від ціни газу.

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.