Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Найдешевші квартири. Як переселенці, КАБи та ТЦК змінили ринок нерухомості у Харкові?

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Середня вартість оренди квартири в місті — 4000 гривень на місяць.

Ціни на нерухомість в Харкові зараз — одні з найменших в Україні. Дешево як орендувати житло, так і купувати. Зняти кімнату в місті можна в середньому за 4 000 гривень на місяць. 

За останній місяць вартість житла в Україні зросла, бо зріс і попит. Ця тенденція стосується усіх областей, окрім тих, де точаться бойові дії. В Харкові попит на продаж та оренду квартир падає. 

Однокімнатні квартири подешевшали на чверть

З початку 2024 року ринок житла в Україні потроху відновлювався. Це стосується майже всіх регіонів, а не лише західних, де нерухомість дуже здорожчала через екстремальний попит на початку 2022 року.  У Харкові склалася інша ситуація: ціни оренди та продажу лишаються майже незмінними з минулого року. 

Містами з найдорожчою в Україні нерухомістю лишаються Київ та Львів. Причому центр Галичини випереджає столицю. За даними агенції ЛУН, за останні пів року вартість житла на вторинному ринку Львова зросла на 5%, однокімнатну квартиру можна купити в середньому за 65 тисяч доларів, тоді як в Києві таке житло коштує 60 тисяч. 

лун
Інфографіка ЛУН

А найдешевші квартири — якраз у Харкові. Хто завжди мріяв про власне житло у місті та відкладав завчасно гроші, зараз має шанс на вигідну угоду. Середня вартість однокімнатної квартири в місті — 20 тисяч доларів. У порівнянні з початком 2024 року вона впала на 15%, а якщо порівнювати з вереснем минулого року — на чверть.

"Попит зосереджений  в сегменті невеликих одно- та двокімнатних квартир, бажано в новобудовах і з ремонтами. По великих квартирах продажі носять одиничний характер. Харків'яни стали більш вибагливі до району. Якщо раніше Олексіївка була четвертим районом за вартістю, то зараз і ХТЗ, і Нові Будинки, і Холодна Гора дають їй фору, бо це північ, і туди частіше долітають КАБи", — розповів KHARKIV Today голова Координаційної ради Європейської Бізнес Асоціації у Харкові та експерт з питань нерухомості Ігор Балака. 

Дешевше купляти житло тільки у прифронтовому Запоріжжі — там однокімнатна квартира коштує 18 тисяч доларів. Найбільше зростання ціни за пів року показала нерухомість Рівного — аж на 17%. Найшвидше дешевшає нерухомість Сум (-16%).

Чоловіки шукають квартири біля роботи

Оренда житла тим часом дорожчає майже в усіх областях України, навіть у східних. Найбільший ріст демонструють Суми, де ціна, за даними аналітиків платформи OLX, піднялася з 4 тисяч до 5,5 тисячі грн на місяць (+37,5%). Трохи менше виросли ціни на житло в Полтаві, Івано-Франківську та Ужгороді.

Що стосується Харкова, тут ринок стабільний. У середньому однокімнатну квартиру можна орендувати за 4 000 гривень на місяць. Таку ж статистику наводить агенція нерухомості, ЛУН. У Шевченківському районі зняти квартиру трішки дорожче (5 тис. грн.), в Індустріальному та Салтівському — найдешевше (3500 грн). 

графіка
Графіка: УП

Ціни дещо піднялися у порівнянні з початком літа. Тоді наступ російської армії на Куп'янськ та Липці змусив певну кількість харків'ян залишити місто та переїхати в Київ або в західні області, зокрема і тих, хто знімав житло. Зараз у місто приїхали тисячі переселенців з Вовчанська та Куп'янська, але ці люди не мають великих заощаджень і не можуть собі дозволити дороге житло. Пенсіонерка Тетяна Смірнова вже рік здає квартиру на Павловому Полі родині з Куп'янська. У 2023 вони домовились, що орендарі платитимуть 3500 гривень на місяць та сплачуватимуть комуналку.

"Зараз ціни на все піднялися, я думала підвищити їм вартість оренди хоча б до 4000, але боюся, що не потягнуть і переїдуть туди, де дешевше, бо в них тільки батько працює, а мати вдома з дітьми. Я не впевнена, що зможу швидко знайти інших орендарів, а залишатися без них в опалювальний сезон не хочеться", — так пояснює власниця квартири стабільність власної цінової політики.

Ігор Балака підтверджує — переселенці майже не вплинули на ринок нерухомості Харкова. Хоч їх у місті й тисячі, але вони живуть переважно в гуртожитках, бо рідко мають гроші навіть на найдешевшу оренду. А от хто несподіваним чином змінив попит — так це співробітники ТЦК та чоловіки, які від них ховаються.

"Чоловіки почали знімати квартири біля роботи, щоб не їздити з одного району в інший, наприклад, з Салтівки на Олексіївку. Вони намагаються орендувати квартиру біля своєї роботи, аби довго не ходити", — розповів експерт. 

Ігор Балака не прогнозує найближчим часом подорожчання на ринку нерухомості в Харкові. Раніше високі ціни тримали іноземні студенти та айтівці. Перші покинули Харків, серед других залишилось 20%. Незначний вплив на ринок житла мають військові та іноземні журналісти і представники міжнародних місій, але це стосується короткострокової оренди. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.