Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

На людей полюють дрони. Що відбувається біля лінії фронту у Харківській області?

Фото: Нацполіція
Розбомблене село Моначинівка поблизу Дворічної.

Російські війська помалу просуваються на захід по лінії Куп’янськ-Сватове-Кремінна. Про значні територіальні успіхи поки що не йдеться, утім, наближення фронту робить життя мешканців східних сіл Харківської області ще більш нестерпним.

Дворічна, Кіндрашівка, Петропавлівка перебувають майже на лінії боєзіткнення. У Харківській області ці населені пункти — останні форпости України на схід, далі починаються окуповані та зруйновані території. Села і селища Куп'янського району поки що тримаються, але там взагалі немає комунікацій та лишається все менше людей. 

До Куп'янська лишається близько 20 км

Чутки про ймовірний наступ росіян на Харків на деякий час відволік увагу від Куп'янського напрямку. Між тим, останніми днями новини звідти тривожні — ворог нешвидко, але просувається на захід до річки Оскіл. Минулого тижня оборонцям Харківщини довелося залишити Кислівку та Котлярівку — два великих села на сході від Осколу поблизу надважливої траси Р07. Хоча Генштаб поки що не підтверджує ці втрати, але судячи з усього, росіянам вдалося взяти трасу під контроль — такі дані на DeepState. Табаївка нижче по трасі від зими перебуває під контролем росіян.

Про небезпеку втрати цієї дороги для ЗСУ військові експерти говорили ще взимку, коли російські війська почали рух в цьому напрямку.  Ворог може відрізати українське угрупування на Куп'янському напрямку і піти на зустріч своїм підрозділам, що воюють на Лиманському напрямку. Минулого тижня голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов повідомив журналістам, що Куп'янське угрупування противника посилилось людьми та технікою. 

табаївка
Червоним позначена окупована територія. Скриншот карти DeepState

"Це техніка, яка була розконсервована зараз. Техніка стара, проте вона стріляє. І несе небезпеку для наших військових. Тому нічого нового. Маємо вживати всіх необхідних заходів щодо протидії і стримування ворога", — сказав голова ХОВА.

За його даними, найбільш небезпечний напрямок зараз — саме околиці Табаївки та Синьківки. До Куп'янська звідти залишається більше 20 кілометрів по складній місцевості, тому безпосередньо для міста поки що загрози немає, але  усе передмістя останнім часом ще більше страждає від постійних обстрілів, що посилились.

Дрони падають у город

Велике селище Дворічна, що колись було районним центром, а потім — центром громади, зараз опинилося фактично на лінії вогню. До російських позицій від центру населеного пункту — приблизно 5 кілометрів. Селище розташоване північніше Куп'янська, на півночі, тому тиск на позиції ЗСУ тут не такий великий, як південніше біля Табаївки, але російська зброя фактично знищила колись квітуче містечко: з 3,7 тисяч місцевих жителів зараз лишилося всього 88 чоловік. 

"Туди зараз волонтери майже не їздять, гуманітарку привозять у сусіднє село, а звідти вже дворічанці забирають. У саму Дворічну заїхати дуже складно, хоча дорогу ніхто не перекриває. Ідуть постійні обстріли селища, літає багато ворожих FPV-дронів. Останнім часом б'ють із "Градів" та РСЗВ, а коли затихає артилерія, починається атака дронів", — розповів KHARKIV Today волонтер Роман Василевич.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жодної людини. Скільки сіл у Харківській області стали "привидами"

Чоловік сам родом із Дворічної, зараз живе у Харкові, але іноді їздить на малу батьківщину — привозить місцевим жителям необхідні речі та вивозить тих, хто погодиться евакуюватися. Переважно у Дворічній залишаються пенсіонери. Живуть вони без світла, води, газу та мобільного зв'язку майже два роки, відколи селище знаходиться під постійним обстрілом. 

"Намагаюся вмовити їх виїжджати, минулого разу з нами сім'я виїхала, чоловік із дружиною, десь по 70 років їм, виїхали, коли їм в огород шість дронів впало", — розповідає Роман.

Попри чутки, поліцейські не залишили громаду — саме вони допомагають місцевим дістатися в лікарню у разі поранення. У такому ж становищі знаходиться Петропавлівка, центр однойменної громади. Це вже фактично передмістя Куп'янська, від центру села до околиць районного центру — всього 6 кілометрів. І стільки ж — до окупованих територій Куп'янського району, лінії фронту, де йдуть активні бої. Від часу деокупації у Петропавлівській громаді не лишилося жодного цілого будинку, а населення з 5300 чоловік зменшилось до приблизно 410.

петропавлівка
У Петропавлівці не лишилось цілих будинків. Фото: Нацполіція

"Багато людей приїжджають обробляти огороди, саджають картоплю, моркву, цибулю, на ніч виїжджають у Куп'янськ, а потім повертаються. Дуже важка обстановка. У нас немає такої зброї, щоб до нас не залітала, літає все. Світла і газу немає майже два роки, воду качаємо генераторами", — розповіла KHARKIV Today голова громади Ольга Козирєва. 

Зараз єдиний напрямок у Куп'янському районі, де ситуація за останній місяць не погіршилась, а навіть дещо покращилась — північне прикордоння. У Вільхуватську громаду, яку в березні цього року активно обстрілювали КАБами, почали повертатися люди.

"Якщо говорити про тенденції, то люди повертаються. Кілька десятків людей повернулися до Вільхуватки, село Чорне трошки оживає, приблизно 30 чоловік повернулися за останні пів місяця. Близько 1000 осіб зараз проживає в Приколотному, коли були системні обстріли, звідти значна частина людей поїхала", — повідомив  KHARKIV Today голова громади Євген Шаповал. 

За його словами, відносне затишшя останніх тижнів дозволило  комунальникам зайнятися благоустроєм громади, а не лише  ліквідацією наслідків обстрілів. У громадах на півдні району про таке поки що тільки мріють. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.