Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Міст порятунку в Старому Салтові: коли планують відновлювати споруду

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today.
Зруйнована десята частина мосту, люди дістаються на інший берег тільки човнами.

Існує два варіанти відновлення проїзду: монтаж тимчасового мосту і відновлення старого. Різниця майже у пів мільярда гривень. Служба автодоріг Харківської області уже передала проект до Харківської обласної військової адміністрації, відповіді ще немає.

Старий Салтів було окуповано 24 лютого, міст був зруйнований у ті ж дні. ЗСУ звільнили селище у травні. Але до вересневого контрнаступу селище постійно обстрілювали з іншого берега Печенізького водосховища. Тихо тут стало тільки тоді, коли росіян вигнали зі сходу Харківської області аж на лівий берег Осколу за Куп'янськом.

Міст довжиною 1,4 кілометра — це шлях на деокуповану Вовчанщину. Але наразі знищені багато прольотів мосту, загалом 160 метрів дорожнього покриття. Альтернативний шлях на той берег — це додаткові 100 кілометрів в об'їзд через Шевченкове, Великий Бурлук. Або машиною до зруйнованого краю мосту, далі — майже 200 метрів човном по водосховищу, потім — знову власним транспортом. Така людська переправа працює у Старому Салтові щодня. Зручним або безпечним назвати цей шлях не можна.

Визнають це і в ХОВА. Минулого тижня, за два місяці після деокупації, голова військової адміністрації Олег Синєгубов вперше в публічній площині згадав про міст у Старому Салтові.

"Волонтери, екстрені служби не мають добиратися по шість годин або човнами. Окремо зупинився по Старосалтівському напрямку: обласна Служба автомобільних доріг у стислі терміни має напрацювати питання налагодження переправи", — таке повідомлення з'явилося в офіційному Телеграм-каналі Синєгубова.

1
Поки що на той берег водосховища працює тільки "шлях човном". Фото: Сергій КозловKHARKIV Today. 

У Службі автодоріг були трохи здивовані цим формулюванням, адже минулого тижня розробили і передали аналітичну записку з даними, календарним планом, розрахунками до ХОВА.

"Сто шістдесят метрів мосту зруйновано із загальної протяжності 1,4 кілометра. Пошкодження серйозні. Наскільки нам вдалося з'ясувати, міст був під потужними авіаційними й артилерійськими ударами. Він перебуває у п'ятому непрацюючому стані, міст здвинутий зі своєї осі", -— розказав KHARKIV Today начальник Служби автодоріг у Харківській області Андрій Алексєєв.

З урахуванням ступеню руйнувань дорожники розробили кілька варіантів відновлення проїзду. Перший — відновлення існуючого мосту, із заміною майже всіх опор, але залишенням існуючого фундаменту. За словами Алексєєва, фахівці, які робили обстеження, вкрай не рекомендують робити покриття на існуючу конструкцію. Якщо з нового року розпочати роботи, то стаціонарний міст буде готовий орієнтовно 1 листопада 2023 року. Вартість такого мосту, за приблизними розрахунками, 300 мільйонів гривень.

Другий варіант — це побудова тимчасового мосту поруч із існуючим, а надалі будівництво постійного. У часі, говорить Алексєєв, вдасться вигадати лише місяць, тимчасовий буде готовий 1 жовтня 2023 року. Але його вартість буде становити орієнтовно 980 мільйонів гривень, порахували дорожники. Сума завелика, тому що в Старому Салтові не можна встановити тимчасову споруду, як через Сіверський Донець в Ізюмі, яку передали партнери України з Чехії. Тому варіантів тільки два: або повноцінний тимчасовий, або одразу стаціонарний, існуючий. Вибір — за ХОВА.

Трохи легше жителям Харківщини, які хочуть дістатися на той берег Старого Салтова, стане уже цього тижня: у Печенігах відкриють тимчасову переправу, об'їзна дорога скоротиться. Це буде той самий чеський міст, як в Ізюмі та Балаклії. До кінця року, обіцяє Андрій Алексєєв, в області відновлять ще 10 переправ. Загалом на Харківщині за час війни зруйновано 30 переправ, із яких 14 уже працюють.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.