Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Мільярди гривень. Харків'яни заборгували рекордну суму за комунальні послуги

Фото: KHARKIV Today
Найбільші борги — за тепло та воду.

Харків'яни накопичили мільярдні борги за опалення, воду, каналізацію та утримання житла. Комунальні підприємства  майже не мають важелів впливу на боржників.

Комунальні підприємства придумують різні способи заохотити споживачів платити за послуги. У "Харківських тепломережах" сплачують за споживачів комісію на "Укрпошті", а "Газмережі" готують сувеніри тим, хто заплатить наперед. Але борги все одно ростуть.

Потрібні гроші на ремонт

Тепловики ще влітку почали бити на сполох: обсяг ремонтних через постійні обстріли виріс у кілька разів, а грошей на рахунках все менше, бо споживачі стали гірше платити. 

"На третьому році  війни харків’яни опинилися в різних складних життєвих ситуаціях: в когось повністю зруйноване  житло, в когось частково, хтось вимушений був виїхати і мешкає за межами міста, хтось залишився в місті Харкові, але є одна така зовсім не гарна тенденція —дуже багато споживачів не хочуть оплачувати послуги, які надає підприємство", — заявив фінансовий директор "Харківських тепломереж" Ігор Горішний.

За його словами, витрати на ремонти за час війни зросли в десятки разів, підприємство живе завдяки дотаціям з міського бюджету та іноземним кредитам. Станом на липень 2024 року харків'яни заборгували за опалення та гарячу воду понад сім мільярдів гривень. Не всі ці мільярди — свіжі борги. П'ять років тому, восени 2019-го, споживачі "ХТМ" були винні постачальнику 2 мільярди. Але все ж більша частина суми — нова заборгованість, що з'явилася вже під час війни.

хтм
Витрати на ремонти тепломереж за час війни зросли в десятки разів. Фото: ХТМ

Схожа ситуація склалася на "Харківводоканалі". Там борг теж дійшов до цифри з дев'ятьма нулями і продовжує рости.

"Зараз борг споживачів становить 1 мільярд 600 тисяч гривень. На початок року він був меншим — 1 мільярд 460 тисяч гривень", — повідомила KHARKIV Today речниця комунального підприємства Тамара Редько.

Борг населення за розподіл природного газу в рази менший — 22 мільйони гривень, але і вартість цієї послуги набагато нижча за ціну тепло- чи водопостачання, мінімальний платіж становить усього 1,68 грн на місяць.  

"Цей борг з'явився в основному за час війни. Багато людей виїхали, але в їхніх будинках є газ, вони можуть повернутися в будь-який момент і продовжити користуватися газом, ми для цього робимо все можливе. Деякі люди продовжують платити, але, на жаль, не всі", — розповіла KHARKIV Today речниця Харківської міської філії "Газмережі" Марина Польшина.

За її словами, ці 22 мільйони зараз стали б у нагоді, бо через обстріли газовики змушені часто проводити аварійні ремонти. 

Батіг та пряник для боржників

Більшість комунальних підприємств-монополістів і до повномасштабної війни не могли точково відключати боржників від послуги, для тепломереж та водоканалу це фізично неможливо. Зараз і поготів. Тому комунальники придумують різні способи, аби мотивувати споживачів платити. Наприклад, в "Газмережах" пропонують споживачам заплатити наперед — одразу за рік. Таким чином споживач зможе зекономити гроші на комісії за оплату окремих квитанцій. Банки беруть за це від 1 до 3 гривень, тож іноді плата за квитанцію може перевищувати сам платіж за послугу. Тим споживачам, що прокредитують підприємство на рік вперед, в компанії обіцяють сувенірні термокружки.

"Харківські тепломережі" та "Харківводоканал" ще в 2022 році взяли на себе сплату комісій, але лише на "Укрпошті". Крім того, тепловики також вирішили судитися з боржниками. Їх неможливо відключити від послуги, але суд може заблокувати рахунки хронічного неплатника. За 2023 рік і перше півріччя 2024-го на користь КП "ХТМ" суди винесли понад 10 000 рішень. Підприємство повернуло 560 мільйонів гривень.

квитанція
Деякі КП взяли на себе сплату комісії за квитанції. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

"Коли рішення винесено, то вплинути на його хід ми вже практично не можемо, там уже все: боржник виявлений судом, прийняте відповідне рішення, і вже тоді вступають в дію і в силу виконавці, які виконують свою роботу, відповідно до їхнього законодавства. Тому абсолютно можливе блокування рахунків, арешт майна, автомобілів, земельних ділянок", — каже фіндиректор "Тепломереж" Ігор Горішний.

Загалом за перше півріччя у Харківській області було 96 000 проваджень проваджень про стягнення боргів за житлово-комунальні послуги. За цим показником регіон зайняв друге місце в країні, частіше судяться з неплатниками лише на Дніпропетровщині. 

Аби уникнути судових позовів, комунальні підприємства пропонують боржникам підписати угоду про реструктуризацію боргу.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.