Комуналка та мобілізація. Чому закриваються ресторани в Харкові?

У центрі та на околицях міста закриваються ресторани і кафе.

У ресторанній сфері Харкова — криза. Закриваються відомі заклади, які пережили пандемію коронавірусу та обстріли перших років повномасштабної війни, але не витримали підвищення цін на комунальні послуги та мобілізаційних заходів.

Під загрозою зникнення — у першу чергу великі ресторани, а також заклади у спальних районах. Далася взнаки друга хвиля виїзду з Харкова після повторного наступну росіян на Вовчанськ та Липці, а також подорожчання комунальних послуг.   

Немає людей

Після стриманого оптимізму 2023 року, коли безліч закладів харчування в Харкові відновили роботу, 2024-й виявився провальним для сфери гостинності. Одразу кілька великих та відомих ресторацій цього року припинили роботу. 

Влітку закрився пивний ресторан "Пробка" на Сумській. Заклад проіснував 10 років та був популярним серед любителів пива та гучних видовищ. Особливістю цією ресторації були великі зали на 500 місць, танцювальні шоу і концерти. Засновниця "Пробки" Олександра Рудь каже, що з певного моменту і вона, і співробітники ресторану зрозуміли: у Харкові їм більше немає для кого працювати.

"Наш формат був — танці, веселощі, концерти. Ситуація в країні зараз не така, щоб існував заклад такого формату. Багато чоловіків у ЗСУ, хтось поїхав з міста — гостей недостатньо з об'єктивних причин, тому ми вирішили, що не можемо зараз існувати", — розповіла KHARKIV Today власниця "Пробки".

Останній місяць працює кафе-бар "Молодість" на Павлівській площі. До повномасштабної війни заклад був цілодобовим та славився гучними вечірками, а також інтер'єром у стилі кінця 80-х — початку 90-х та стилізованим під радянське меню. У вихідні танці під ретро-хіти у "Молодості" тривали до ранку та нерідко закінчувалися бійками. Власник закладу Алекс Купер закриває його без пояснень, але очевидно, причини ті ж самі, що і в "Пробки" — у Харкові вже неможливо танцювати усю ніч через комендантську годину і мало молодих людей, яким цікаво було б відвідувати вечірки. 

Ресторан Nebo у торгівельному центрі "Дафі" мав геть інший формат і позиціонувався як сімейний заклад. Туди приходили відвідувачі торгівельного центру, аби відпочити після шопінгу або ж родини з дітьми після відвідин кінотеатру поруч. Зараз більше половини магазинів у ТРЦ зачинені, наприклад, популярні крамниці брендів Zara і Massimo Dutti, тому й ресторан останні місяці стояв порожнім.

"Головна причина — немає людей. Після весняного наступу росіян на Липці людей на Салтівці стало вдвічі менше, крім того, позначилася примусова мобілізація", — пояснив KHARKIV Today директор "Дафі" Андрій Кудінов.

На фудкорті ТРЦ, де до війни працювало понад 10 закладів, зараз лишилося тільки два. Обидва пропонують фаст-фуд, безалкогольні напої та пиво. 

В іншому кінці Харкова, на Олексіївці, закрився ресторан схожого, сімейного формату — "Незламний". Причина та сама — немає клієнтів. 

Виживуть лише маленькі

Серед закладів розважального формату з історією в Харкові тримається AltBear на Сумському ринку. Завдяки підвальному приміщенню ресторан виступає одночасно концертним майданчиком. Оскільки в Харкові залишилось не так багато місць, де дозволено проводити концерти, сцена пабу розписана до Нового року. А от в закладі неподалік станції метро "Салтівська" справи йдуть не так добре. 

"Два місяці цей ресторан працює в мінус, —  повідомив Андрій Кудінов. 

За його словами, до звичних проблем військового часу додалися економічні. Із серпня майже вдвічі подорожчало водопостачання та водовідведення для бізнесу, з жовтня зросли тарифи на електроенергію. В усіх закладах харчування стоять електричні плити, тому ріст тарифів одночасно з інфляцією та обіднінням потенційних клієнтів став для них важким випробуванням. 

У такій ситуації найвищі шанси на виживання є в невеликих кафе з простим меню. Засновниця вже зачиненою "Пробки" має на Сумській ще один заклад, який виріс із звичайного магазину пива. Зараз у Red Cat PUB вечорами у вихідні — повна посадка. Ресторан має невеликий зал і не проводить ніяких заходів, але, як виявилося, це — те, що треба зараз відвідувачам.

"У такому форматі люди готові прийти випити пива, поїсти або провести якусь зустріч. Там немає ресторанної націнки у 300%, як це заведено у великих закладах з великою площею. Зараз ситуація така, що будуть жити заклади з невеликими цінами", — вважає рестораторка.

Тенденція до скорочення ринку притаманна не лише прифронтовому Харкову, а навіть західній ресторанній столиці України, Львову. У місті до нового року мають закритися 50 закладів у центрі, а до весни їх буде навіть більше, прогнозує відомий ресторатор Юрій Назарук. Прична скрізь одна: висока вартість електроенергії на фоні скорочення кількості клієнтів.