Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Харкову купили гімн. Скільки коштують слова та музика?

Ілюстративне фото: KHARKIV Today
Поету та композитору заплатив Оперний театр.

69 тисяч гривень за слова та музику заплатив Харківський театр опери та балету відомим митцям. Натомість вони невдовзі мають презентувати гімн Харкова.

Багатьох містян обурив сам факт закупівлі пісні під час війни, але в театрі стверджують, що замовили роботу ще до повномасштабного вторгнення і начебто бюджетних грошей не витрачали.

Композитор Іво Бобула та поет Софії Ротару

Ввосени 2023 року Харківський національний академічний театр опери та балету розмістив на сайті Prozorro два тендери: один передбачав закупівлю віршів, інший — музики. Як повідомили в "Харківському антикорупційному центрі", це був конкурс без конкуренції, і в одному, і в іншому випадку участь у ньому брав лише один учасник.

За музику до гімну Харкова Оперний театр заплатить 47 000 гривень за 2 хвилини 26 секунд. Ймовірно, така сума пояснюється тим, що музику не абихто, а цілий ректор Київської муніципальної академії музики та народний артист України Олександр Злотник. Він придумав понад тисячу пісень, які виконували зокрема такі відомі артисти естради кінця 80-х — початку 90-х років, як Іво Бобул, Оксана Білозір, Алла Кудлай. Працював він і з російськими та грузинськими виконавцями — Йосипом Кобзоном, Валерієм Леонтьєвим, Вахтангом Кікабідзе та Тамарою Ґвердцителі, а також складав опери, мюзікли, музику до кінофільмів.

злотник
Олександр Злотник. Фото: Oleksandr Zlotnyk / facebook

За інформацією руху "Чесно", Злотник тричі балотувався до Верховної Ради : двічі від Партії регіонів та один раз від блоку "Наша Україна", але народним депутатом так і не став.

Його партнер по гімну Олександр Вратарьов отримав за слова пісні вдвічі менше — всього 22 тисячі за 40 рядків, хоча теж є відомим автором. Його пісні виконували Софія Ротару, Анна Герман, Тамара Ґвердцителі,  Людмила Гурченко, Микола Караченцов, Йосип Кобзон, Валерій Леонтьєв, Олександр Малінін та Ані Лорак. 

У поета є досвід написання гімнів — він складав вірші до гімну міста Славутич "Білий ангел Славутича" та Федерації футболу України.

Позиція театру

Поки що в цієї закупівлі більше питань, ніж відповідей: чи необхідні саме зараз такі хоч і невеликі, але витрати, чому гімн про Харків не замовили харківським митцям і чому закупівлю проводив саме ХНАТОБ? Директор Оперного театру Ігор Тулузов категорично відмовився давати коментар про особливості цієї покупки. За його словами, невдовзі театр оприлюднить офіційну позицію:

"Щоб усі ці чутки, все це лайно, яке зараз ллється на театр, зупинились", — сказав директор театру в коментарі KHARKIV Today.

Директор ХНАТОБУ обіцяв, що офіційний коментар з цього приводу з'явиться 11 січня, втім на сторінках театру в соцмережах досі  Оперного в соцмережах пояснення досі не з'явилось. Напередодні Ігор Тулузов у коментарі "Суспільному" пояснював, що гімн замовили ще до повномасштабної війни і заплатили за нього не з бюджету, а з благодійних внесків, а нинішні закупівлі — це не написання пісні, а деяке коригування вже існуючого матеріалу. Але тоді чому тендер датований листопадом 2023 року?

Харків, на відміну від багатьох міст України, власного гімну не має. Гімн є лише у Харківської області, його у 2010 році на вірші харківської поетеси Людмили Петрик написав московський композитор Володимир Дашкевич. Гімн виконувається перед початком сесії обласної ради, одразу після Гімну України.

Попри те, що в Харкова немає офіційного гімну, у різні роки такими вважалися пісні, що поети та композитори створювали не на замовлення від бюджетних установ, а заради виконання на естраді. У 1980-х таким неофіційним гімном була пісня "Старий Харків" на вірші Зиновія Сагадова, у 1990-х цю пісню змінила інша — "Харків — моя любов", яку виконували дуже популярні в той час Ніна Шестакова та Євгенія Костенко.

У 2018 році неофіційний гімн міста записав місцевий гурт "Папа Карло". 

Але жодна з цих пісень за своєю стилістикою гімном не є, тому в офіційних ситуаціях їх не використовували, хоча нерідко буває, що гімном міста стає саме популярна естрадна пісня. Наприклад, у 2014-му році у якості гімну Києва місцеві депутати затвердили пісню "Як тебе не любити, Києве мій", написану аж у 1962 році. А от з гімном Одеси вийшла скандальна історія. Свого часу на громадських слуханнях містяни проголосували за те, аби вважати своїм музичним символом пісню Ісаака Дунаєвського до фільму "Біла акація". У 2021 році мовний омбудсмен Тарас Кремінь закликав або замінити цю пісню, або перекласти українською мовою, бо російськомовний гімн порушує закон. Але на сайті Одеської міськради саундтрек до радянського фільму досі значиться гімном міста.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.