Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Харківські таксисти виходять на страйк і вимагають підвищити вартість поїздок

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
У День закоханих водії вирішили не брати замовлення від великих служб.

Таксисти оголосили про страйк. Вони вимагають у великих служб-агрегаторів підвищити ціни на 20-30%. Причиною стало подорожчання пального. Наразі, кажуть водії, співпрацювати зі службами таксі зовсім не вигідно.

Попереджувальний страйк вони вирішили провести 14 лютого, у День Валентина, коли люди найчастіше користуються послугами таксі.

Водії не вивозять

Цього дня вони відключать програму повідомлень від служб. Водії вимагають від основних служб-агрегаторів — Bolt, Uklon, OnTaxi, 3040, 838, Улюблене Таксі — збільшити тариф за поїздку на 20-30%. Вони стверджують, що існуючі розцінки економічно не обґрунтовані, бо подорожчав і бензин, і запчастини, і обслуговування автомобілів.

"Якщо агрегатори не підуть нам назустріч — ми продовжимо акцію до 20 лютого", — попереджають таксисти.

Клієнти служб таксі активно обговорюють можливе підвищення цін у соцмережах. Заяву таксистів вони очікувано зустріли у багнети.

такси
Олександр залишив роботу у таксі. Фото: KHARKIV Today

""Тарифы будут как в Европе? Тогда вы, водилы, будете обязывать пассажиров пристегиваться, а не раздражаться, что приходится доставать с замка защелку-антипищалку, когда пассажир пристегивается", — обурився у коментарях в одному з міських пабликів Ігор Зінченко.

"Доехать с Салтовки на Алексеевку — 150 гривен, а на газ тратят максимум 20", — вторить йому інший пасажир, Сергій Т.

З точки зору водіїв, які отримують замовлення від служб-агрегаторів, їхні вимоги є абсолютно виправданими. Три роки тому KHARKIV Today писав про Олександра Зигуля, який таксував разом із хвостатим напарником — котом на прізвисько Чай. Нещодавно Олександр та Чай кинули справу — стало невигідно.

"Не виводжу — працювати треба багато, половину віддаю на заправку, а решта половини йде на оплату оренди автомобіля. Чотири роки тому я починав працювати, нас вчили, що тариф має бути приблизно 10 гривень кілометр, минули роки, паливо подорожчало у 2,5 раза, а тариф залишився приблизно таким самим", — розповів водій KHARKIV Today.

За його словами, популярні агрегатори залишають собі від 10 до 25% вартості замовлення. 35% бере Bolt, тариф Uklon — приблизно 17-19%. Решта — це зарплата таксиста, витрати на пальне, ремонт машини та амортизація.

Потрібен закон про таксі

У службі таксі "30-40" кажуть, що зміни ринку, які спонукали таксистів оголосити страйк, накопичувалися ще з 2014 року.

"В умовах стабільного ринку та курсу валют усереднена ціна кілометра поїздки дорівнює ціні літра пального. Тобто вісім років тому, при курсі вісім гривень за долар, виконавши середню поїздку в 10 кілометрів і заробивши 80 гривень, водій міг заправити авто на 10 літрів. Проте, з урахуванням інфляції та подорожчання палива, за аналогічну поїздку водій зможе заправити авто не більше ніж на 3-4 літри. Ціни, які сьогодні пропонують служби таксі, відстають від об'єктивно ринкових майже вдвічі. Однак і підвищити ціни вдвічі оператори не можуть, бо це буде просто неадекватне фінансове навантаження для споживачів", — заявив засновник служби "30-40" Руслан Сайфулін.

За його словами, на настрої водіїв можуть вплинути оператори-новачки, які нещодавно зайшли на ринок та демпінгують, тобто штучно занижують ціни.

Профспілка таксистів України до майбутнього страйку не має відношення, каже голова обласного відділення профспілки Сергій Старцев. Але незабаром можливий великий всеукраїнський страйк — усе залежатиме від того, що парламентарі напишуть у законопроєкті про ринок таксі.

"Нам три місяці поспіль обіцяють показати новий законопроєкт щодо таксі, багато чуток ходить, але текст нам для обговорення поки не дають. Коли ми побачимо текст, то у разі потреби вийдемо на загальнонаціональний страйк", — розповів Старцев KHARKIV Today.

Законодавці намагаються врегулювати ринок перевізників із 2012 року. Останній законопроєкт, за словами Сергія Старцева, ухвалювали під впливом служб-агрегаторів, які намагаються узаконитися на українському ринку. Передбачається, що перевізники, які співпрацюють зі службами, будуть як усі приватні підприємці сплачуватимуть податки.

"Намагаються якось устаканити перевізників, щоб вони платили якийсь мінімальний податок. У нас же є бажання зробити закон правильнішим для ринку таксі, запровадити поняття перевізника та поняття таксисти", — каже представник Профспілки.

За його словами, поняття перевізник та таксист необхідно розмежувати. Адже таксист — це той, хто пройшов спеціальне навчання, перебуває на роботі у таксопарку і підлягає контролю. Перевізник — той, хто уклав контракт із службою-агрегатором і працює сам по собі. 

Щодо вартості поїздки у таксі, на думку Сергія Старцева, вона неминуче підросте, тому що загальна інфляція та подорожчання бензину позначаються на всіх послугах.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.