Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

"Харківгаз" оштрафували на 175 мільйонів гривень

Фото: Сергей Козлов / KHARKIV Today
газ, цена на газ, Фото: Сергей Козлов / KHARKIV Today
"Нафтогаз" виграв суд у "Харківгазу".

У 2013 році "Харківгаз" уклав договір з "Нафтогазом" про постачання газу для виробничо-технологічних витрат та нормованих втрат покупця, однак не розплатився. Позивач запевняв, що такі витрати в тарифі не врахував регулятор.

10 березня Східний апеляційний господарський суд частково задовольнив позов публічного акціонерного товариства "Нафтогаз України" і вирішив стягнути з акціонерного товариства "Харківгаз" борг за спожитий газ в розмірі 165 559 259 гривень. Відповідне рішення опубліковане в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Також суд зобов'язав "Харківгаз" заплатити 3% річних в сумі 2,4 мільйона гривень, інфляційні — понад сім мільйонів гривень і 168 тисяч гривень судового збору. Водночас, 3,2 мільйона гривень за ще одним позовом від "Нафтогазу" вирішили не стягувати. Постанова набула чинності з дня її прийняття, тобто 10 березня.

Відзначимо, раніше "Нафтогаз України" звернувся до суду з позовом до "Харківгазу", де просив повернути основний борг в розмірі 169 мільйонів гривень, майже 35 мільйонів гривень пені, 2,4 мільйона гривень (3% річних), 7,4 мільйона гривень інфляційних. Загальна сума, яку вимагав "Нафтогаз" становила понад 214 мільйонів гривень. Йшлося про договір з купівлі-продажу природного газу на 2014-2016 роки від 4 січня 2013 року.

Обґрунтував свій позов "Нафтогаз" невиконанням "Харківгазом" прийнятих на себе обов'язків за договором, в результаті чого утворився борг. Однак в 2016 році суд повністю відмовив у позові, зазначивши, що можливість відповідача розрахуватися за газ для потреб виробничо-технологічних витрат природного газу перед позивачем прямо залежить від затвердженого гранично допустимого розміру таких витрат і від наявності та суми, передбаченої в тарифі на розподіл газу.

Однак з 2014 по 2015 рік при формуванні гранично допустимого розміру виробничо-технологічних витрат і тарифу на розподіл газу Міністерство енергетики і Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), не врахували обсяги витрат газу на покриття таких витрат в розмірі 32,288 мільйона кубометрів. Сторони не могли передбачити такі обставини при складанні договору.

Суд вирішив, що "Нафтогазу" потрібно прийняти це як форс-мажор і звільнити "Харківгаз" від боргу. Однак той не погодився і пішов до апеляційного суду.

"Апелянт спростував існування форс-мажорних обставин. Дія (бездіяльність) органів державної влади (Міненерго і НКРЕКП) не можуть вважатися форс-мажорними обставинами", — заявив "Нафтогаз".

У 2017 році апеляційний суд відмовив позивачеві, але через рік Верховний Суд направив до Харківського апеляційного справу "Нафтогазу" щодо "Харківгазу". Але тоді президент ліквідував апеляційні господарські суди і створив такі в апеляційних округах, тому справу передали до нового Східного апеляційного господарського суду. Під час розгляду справи "Харківгаз" стверджував, що не порушував умови договору, винні органи державної влади, називає це форс-мажорними обставинами.

"Відповідач стверджує, що він належним чином виконував зобов'язання за договором, однак виконання зобов'язань стало неможливим внаслідок бездіяльності третіх сторін — Міненерго і НКРЕКП", — сказано в матеріалах справи.

Відповідач говорив, що не міг уникнути витрат газу під час безперервного технологічного процесу переміщення газу газорозподільною системою для потреб населення і не придбати у позивача обсяги газу для забезпечення виробничо-технологічних витрат.

"Харківгаз" не зміг оплатити газ, куплений в 2014 і 2015 роках для виробничо-технологічних витрат, ці обсяги не були враховані при встановленні тарифів на розподіл газу і не вказані в договорі від 2013 року.

Суд призначив експертизи, фахівці підрахували, що борг був трохи меншим — не 169 мільйонів гривень, а 165 мільйонів, пеню та інфляційні витрати підтвердили.

Як писав KHARKIV Today, суд зобов'язав "Харківські теплові мережі" заплатити 1,4 мільярда боргу.

4 березня Господарський суд Харківської області вирішив стягнути з комунального підприємства "Харківські теплові мережі" 1,4 мільярда гривень боргу перед акціонерним товариством "Нафтогаз України". Як з'ясувалося, "Харківські тепломережі" не розрахувалися з "Нафтогазом" за спожитий з жовтня 2018 по вересень 2019 року газ.

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.