Дозволили бити західною зброєю по Бєлгороду. Чи зупинить це російський наступ на Харківщині?
З 10 травня харків'яни жили, наче в тирі: підкріплюючи наступ на північ області, російські військові безперервно та безкарно били по житлових будинках, парках, магазинах, забираючи одним пострілом десятки життів. Але цими вихідними ситуація змінилася. Америка, і не тільки, дала дозвіл стріляти по території Росії.
Росіяни недаремно вибрали Харківську область територією для відкриття ще одного фронту. Саме в цій частині України вони максимально захищені. На Донбасі та південному напрямку Україна може застосувати проти ворожих військ увесь арсенал західної зброї, бо там війна йде на окупованих землях. Але на Харківщині окупанти могли навіть не перетинати офіційний державний кордон, поливаючи ракетами підрозділи ЗСУ та цивільних на прикордонні і в Харкові. У відповідь українські війська могли хіба що застосовувати дрони власного виробництва і вітчизняні кулемети з РСЗВ. Але 31 травня правила гри змінилися.
Подолали страх ядерної війни
Від початку нового російського наступу на територію Харківської області українські державні діячі та навіть Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликали держави, що надають зброю Україні, дозволити ЗСУ застосовувати її також на російській території. У Білому домі, навпаки, заявили, що "не заохочують" Україну використовувати американську зброю для ударів по цілям на території РФ. До сьогодні єдиною країною, яка не ставила обмежень на використання своїх розробок, була Великобританія: спільна з Францією розробка, ракети Storm Shadow, успішно "виносили" Чорноморський флот РФ, оскільки були невидимими для ворожого ППО.
Цього було недостатньо, тому Росія зухвало скористалася великим обмеженням, яке наклали на Україну партнери. За даними агенції AFP, небажання західних партнерів давати Україні дозвіл на удари їхньою зброєю по території Росії було викликане побоюванням прямого конфлікту з Москвою, адже російський диктатор Владімір Путін неодноразово погрожував країнам НАТО ядерною війною у разі перетину так званих "червоних ліній".
Але врешті страхи були подолані. За інформацією власних джерел AFP, західну зброю вже кілька разів застосовували під час атак по території Росії, зокрема, задля удару по Краснодару. І це не викликало ніякої ескалації з російського боку, окрім чергової порції погроз.
Тож в Білому домі почали діяти рішучіше. 31 травня під час пресконференції Держсекретар США Ентоні Блінкен офіційно підтвердив, що США дозволяє Україні завдавати ударів по території Росії американською зброєю. У цей же день дозвіл бити по російських областях надала Німеччина.
Щоправда, існують обмеження. Як повідомляє The New York Times із посиланням на неназваних посадовців у Білому домі, Джо Байден дозволив українським військовим завдавати лише обмежених ударів по території Росії, аби захистити Харківську область від ворожих атак. Тобто, можна застосувати РСЗВ HIMARS, керовані боєприпаси GLSDB (летять на 70 км) та артилерію, але не ракети ATACMS, що б'ють на 300 км. На думку неназваного посадовця, навіть такий обмежений дозвіл бити по Росії може змінити хід війни.
"Це нова реальність і, можливо, нова ера в українському конфлікті", — завив чиновник Білого Дому.
Проблема КАБів вирішена?
У перші вихідні після історичного рішення Байдена в Харкові було відносно спокійно. Втім, тривога майже не вимикалася: у російському Бєлгороді постійно працювали системи ППО С-300 та С-400. Ворог використовує їх як за прямим призначенням, щоб збивати українські ракети, так і для обстрілу Харкова та області. Росіяни заявили про потужну атаку ракет і дронів, як повідомив губернатор Бєлгородської області, жертв серед цивільного населення не було.
Зате ворожі телеграм-канали опублікували фото інших "жертв": палаючий комплекс С300/400 на території Бєлгородської області. Видання Astra припускає, що атаку було здійснено вчора, 2 червня, на місце дислокації російської армії в Корочанському районі. Там згоріли кілька одиниць техніки, а внаслідок детонації боєприпасу загинув секретар ради безпеки району, а також були поранені глави адміністрації та сільських поселень та троє військових.
Видання Forbes цю інформацію підтверджує. За їхніми даними, українські військові атакували саме з РСЗВ HIMARS російське місто Бєлгород та Бєлгородську область через кілька годин після того, як Білий дім офіційно дав дозвіл на використання зброї на території РФ. Генштаб ЗСУ поки що не підтверджує ці факти, втім, палаючі установки С-300 — дуже добра новина для Харкова, адже в росіян тепер принаймні на одну машину вбивства харків'ян стало менше.
Інша велика проблема Харкова та північних прифронтових населених пунктів — керовані авіабомби, що їх росіяни запускають із літаків на своїй території. Дістати ці літаки набагато важче, ніж С-300, адже для цього нашим пілотам доведеться близько підлітати до зони дії російської ППО. На F-16 це можна було б робити з безпечної відстані, але їх поки що немає. Втім, аналітики американського "Інституту вивчення війни" вважають, що й без цих літаків з бомбами можна буде боротися. Вони наводять у приклад досвід успішної роботи українських пілотів на Авдіївському напрямку, де у лютому 2024 року вони збивали такі літаки з плануючими бомбами.
"Здатність українських сил збивати російські військові літаки у прифронтовій зоні вказує на те, що українські сили, ймовірно, зможуть повторити той же ефект за допомогою як українських, так і західних систем для захисту північної частини Харківської області та міста Харкова від російських ударів плануючими бомбами, що запускаються з повітряного простору Росії", — вважають аналітики ISW.
У Washington Post озвучили протилежний висновок. Видання, посилаючись на українських військових, пише, що росіяни все ще зможуть закидати Харків КАБами.
"Через обмеження дальності зміна в політиці, ймовірно, не зашкодить російським атакам з використанням КАБів, які запускають глибоко з російської території і які після запуску надзвичайно складно перехопити", — йдеться в статті WP.
Аналітики різних видань сходяться в думці, що за допомогою західної зброї ЗСУ зможуть розбити логістику росіян на Харківському напрямку, що унеможливить їх просування у бік Харкова.