Депутатку з Харківщини судили за колабораціонізм замість державної зради
Спочатку Валентину Кобелєву обвинувачували у держзраді, потім додали колабораційну діяльність, однак при винесенні вироку залишилася лише одна стаття.
Червонозаводський районний суд Харкова виніс вирок депутатці Куп'янської міської ради Валентині Кобелєвій. Жінку визнали винною у колабораційній діяльності та призначили їй покарання у вигляді трьох років тюрми з позбавленням права займатися господарською роботою на десять років та з конфіскацією майна. Про це пише Харківський антикорупційний центр із посиланням на Єдиний державний реєстр судових рішень.
Валентина Кобелєва народилася у Росії, була депутаткою Куп'янської міської ради від партії "Опозиційна платформа — За життя", яка заборонена в Україні, а також власницею та директоркою медичного центру "Аркада". У 2015 році вона обиралася від партії "Наш край", у 2010-му — від "Партії регіонів".
За даними слідства, 15 серпня 2022 року Кобелєва подала до так званої "налоговой службы Харьковской области" окупантів заяву щодо реєстрації свого підприємства. Вона добровільно перереєструвала стоматологічну клініку "Аркада" за російським законодавством та зобов'язалася таким чином платити податки до Росії.
У суді Кобелєва провину визнала. Вона розповіла, що її приватне підприємство "Аркада" перестало працювати увечері 26 лютого 2022 року. На початку березня зустрілася зі співробітниками медцентру, в якому "їх уже чекали пацієнти зі скаргами на гострий зубний біль". Тому вона вирішила відновити роботи медцентру. Із червня 2022 року окупанти почали вимагати перереєструвати медцентр за законодавством Росії, і вона нібито відмовилася, але потім окупаційна влада заборонила лікарям співпрацювати з її медцентром. Знайомий Кобелєвої, "міністр" окупантів, начебто погрожував їй, що забере будівлю медцентру. Потім вона зробила перереєстрацію свого бізнесу.
"До неї приїжджав її знайомий, який також, як і вона, був депутатом Куп'янської міськради. Він представився їй як міністр охорони здоров'я та сказав, що контролює роботу усіх медичних працівників. Він погрожував їй забрати будівлю підприємства "Аркада", викупивши у неї за 100 000 російських рублів. 15 серпня 2022 року Кобелєва приїхала до податкової служби окупаційної влади, де поставила підпис на вже заповнених документах, оскільки боялася за своє майно, а також за власне життя та життя своїх співробітників. Але податки до російського бюджету вона не сплачувала", — розповів ХАЦ.
Кобелєва сказала суду, що перераховувала гроші українській армії, її зять також повідомив, що та передавала йому гроші, а він надалі відправляв на потреби захисників, проте суд не знайшов цьому підтвердження.
У суді Кобелєву визнали винною за ч. 4 ст. 111-1 (колабораційна діяльність) Кримінального кодексу України. Наразі триває час на подання апеляції. У Кобелєвої мають конфіскувати три машини — Honda CR-V, Ford Focus і "ВАЗ", землю площею 0,04 гектара, частину житлового будинку, будівлю, нежитлове приміщення, комплекс, будинок.
У ХАЦі зазначили, що спочатку слідство підозрювало Кобелєву за ч. 2 ст. 111 (державна зрада в умовах воєнного стану) Кримінального кодексу України, санкція цієї статті передбачає 15 років тюрми або довічне ув'язнення з конфіскацією майна. Підозру їй оголосили 15 вересня 2022 року. Наступного дня заарештували.
Слідчі встановили, що 27 лютого 2022 року Кобелєва добровільно прийшла на позачергове засідання Куп'янської міськради, де ухвалювали питання про сприяння окупантам у здійсненні окупації, і вона підтримала рішення. Наступного дня розселила окупантів у приміщеннях "Куп'янського водоканалу" та "Куп'янських тепломереж", надала їм продукти та спецтехніку для будівництва фортифікацій.
Проте у суді Кобелєва сказала, що не ходила на сесії міськради, показання свідків назвала неправдивими. Ще у лютому минулого року Кобелєву обвинувачували у держзраді, проте наступного місяця додали колабораційну діяльність. У березні 2024 року вона також обвинувачувалася за двома цими статтями, однак 1 травня в обвинувальному акті залишилася лише одна стаття — про колабораційну діяльність.
"А вже 1 травня 2024 року у судовому засіданні стало відомо, що Кобелєву обвинувачують тільки в колабораційній діяльності (ч. 4 ст. 111 КК України – карається штрафом до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років та з конфіскацією майна), а державна зрада зникла з обвинувачення", — зазначив ХАЦ.
Із лютого по квітень 2022 року Кобелєва була активним користувачем соцмереж. Наприклад, 23 лютого вона вітала чоловіків "зі святом 23 лютого", за три дні поширила пост, де лідер "ОПЗЖ" Юрій Бойко каже про перемовини з Росією. Проте 28 лютого вона стала роботи патріотичні репости про Україну. 24 березня того ж року звернулася до Президента України та правоохоронців, аби вони сприяли припиненню здійснення на неї та її родину тиску. Нібито у Павлограді затримали її доньку та двох онуків. Потім Кобелєва перестала писати у соцмережі.
"Нагадаємо, що подібне звернення до Володимира Зеленського зробив теж 24 березня 2022 року і колишній мер Куп’янська Геннадій Мацегора, якого обвинувачують у державній зраді за перехід на бік ворога. Тоді Мацегора запевняв, що працівники СБУ затримали його доньку в Івано-Франківській області. Але після цього патріотична риторика Кобелєвої у Фейсбуці не припинилась", — розповів Антикорупційний центр.
Під постами та репостами у Facebook Кобелєвої користувачі писали, що вона зрадниця.
Як писав KHARKIV Today, у депутата-зрадника з Харківської області забирають мандат. Анатолій Єгоров допомагав окупантам перевозити техніку та особовий склад і вивозити з окупованої території Харківщини українське зерно.