Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

FPV-дрон уперше долетів до Харкова. Чим це загрожує місту?

Фото: heroesukraine.org
Смертоносні "пташки" вже легко залітають за 30 км від лінії фронту.

Сталося те, чого військові давно чекали: FPV-дрони вже долітають до Харкова. Сам по собі такий безпілотник не настільки небезпечний, як "Шахед" чи керована авіабомба, але якщо їх будуть сотні, росіяни зможуть перетворити життя міста на пекло, буквально паралізувавши автомобільний рух.

Росіяни почали бити по Харкову з нового виду озброєння: минулого тижня оборонцям вдалося посадити FPV-дрон з бойовим зарядом від ручного протитанкового гранатомета у межах міста. Втім, новий він лише для Харкова, бо на фронті такі дрони висять над позиціями десятками. І поліцейські, і військові вважають, що FPV-атаки скоро стануть масованішими і зможуть завдати чималої шкоди місту, якщо вже зараз не подбати про захист.

FPV-дрони ламають логістику

20 травня в околицях Харкова впав російський FPV-дрон. Його досі не знайшли. За даними поліції, він приземлився в лісопосадці. 

"Ми отримали інформацію від військових підрозділів, з якими ми в комунікації, що їм вдалося перехопити відеосигнал з одного з безпілотників, який рухається по сигналу, це видно, в напрямку Харкова. Дрон ніс з собою бойовий заряд від ручного протитанкового гранатомета, і, відповідно, надалі на околицях Харкова, а сигнал було втрачено, FPV-дрон впав у лісосмузі", — розповів в ефірі "Суспільного" начальник ГУ Нацполіції в Харківській області Петро Токар.

FPV-дрон відрізняється від "шахедів" або "гераней" тим, що керується через спеціальні окуляри та пульт, що передають відео в реальному часі. Оператор може бачити місцевість навколо дрона так, ніби сидить усередині самого безпілотника. Тоді як "Шахед" є ударним безпілотником, FPV-дрони несуть боєприпас. Це може бути як граната, так і протитанкова міна — є безпілотники різних типів. "Молнії", які вже раніше залітали до Харкова — це, фактично, теж FPV-дрони за типом управління, але вони, крім того, зроблені у формі літачка. Вони так само керуються оператором, але можуть летіти на значно більші відстані, до 50 км.

наслідки
Наслідки влучання FPV-дрона в будинок у Куп'янську. Фото: Харківська обласна прокуратура

"Шахед" має більшу бойову частину і призначений для ураження будівель, споруд як військового, так і цивільного призначення. FPV-дрони — це, в основному ураження броньованої техніки та транспортних засобів. Вони "виносять" логістику в нашому тилу. Залітаючи на 20 км за лінію боєзіткнення, ці коптери паралізують забезпечення, підвіз боєкомплекту, особового складу", — пояснив KHARKIV Today різницю депутат Харківської міськради та військовослужбовець Ігор Черняк, який воює з початку 2022 року та спеціалізується на управлінні безпілотниками.

За його словами, на фронті вже давно не дивуються FPV-дронам, які можуть пролетіти 20-30 км. Один такий керований дрон, як і одна "Молнія", погоди не робить, але якщо їх багато, то вони можуть паралізувати вуличний рух, як це вже сталося в Куп'янську, де FPV-дрони буквально полюють на цивільні автівки, велосипедистів і навіть пішоходів. 

"Спроможності масово летіти на Харків у ворога вже є"

І поліцейські, і військові одностайні, що невдовзі рої таких FPV-дронів здатні стати чималою загрозою для Харкова.  

"Якщо технологія є, її масштабування — питання часу. Та сама історія була і з "шахедами". Спочатку їх було 10 на тиждень, потім 10 на день, потім 50, а тепер і 400 можуть запустити. Спроможності масово летіти на Харкоів у ворога вже є", — каже Ігор Черняк.

Боротися з безпілотниками не так і складно. Для початку їх треба виявити. Це, на щастя, недорого: сам Ігор Черняк для виконання бойових завдань застосовує прилад, вартість якого не перевищує 10 000 гривень. Він дозволяє бачити, де в даний момент летить ворожий дрон: вони працюють на аналоговому зв'язку. Прилад сканує частоти та виводить на екран те, що бачить пілот ворожого дрону. Можна бачити і його місцерозташування. 

детектор
Ігор Черняк тримає так званий детектор дронів. Фото зі сторінки Ігоря Черняка у Facebook

Далі дрон потрібно збити, і для цього є два способи. Перший нічим не відрізняється від полювання на "шахеди": мобільні вогневі групи збивають безпілотник за допомогою кулемета чи стрілецької зброї. Другий дещо досконаліший: український дрон-перехоплювач летить до ворожого безпілотника та збиває його. Цей спосіб активно застосовується на фронті. Але протидіяти російським FPV-дронам ефективно можна лише в тому випадку, коли перехоплювачів теж багато.

"Чим більше буде засобів — тим ефективнішою буде протидія. У тому числі для цього потрібен достатній особовий склад", — вважає Ігор Черняк.

Він закликає владу Харкова та своїх колег депутатів перерозподілити бюджетні кошти міста таким чином, щоб збільшити фінансування оборони. Лише в цьому разі місто буде готовим відбити атаку, коли росіяни зможуть запускати на нього сотні FPV-дронів.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.