Через окупацію спеціалісти не можуть перевірити наявність збудників у водоймах Харківщини

Об’єми досліджень скоротилися вполовину.

Воду з Сіверського Донця епідеміологи можуть протестувати лише в одному місці. 

Моніторинг за циркуляцією холерного вібріона в воді відкритих водойм області здійснюють фахівці обласного центру контролю та профілактики хвороб. Однак наразі їхні можливості дуже обмежені.  

"За мирні часи в області було визначено 43 стаціонарні точки забору води з відкритих водойм (місця водозабору для централізованого водопостачання та рекреаційні зони), у яких проводився у літній період багаторічний моніторинг за холерою. На сьогодні через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини території області майже вдвічі скоротилися об’єми досліджень", — розповіли там.

Так, для дослідження води з річки Сіверський Донець залишилася тільки одна точка у місті Зміїв. Епідеміологи не мають можливості проводити забір води з річки Оскіл (тече на окупованих Дворічанщині, Куп'янщині, Борівщині та Ізюмщині), Травʼянського водосховища (розташоване біля захопленого селища Липці у Харківському районі), частини ставків, де у попередні роки була підтверджена циркуляція холерного вібріону.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мешканців міста на Харківщині просять не вживати воду з-під крану

Під час моніторингу у 2022 році з досліджених проб фахівці виділили 21 культуру холерного вібріону. Всі культури ідентифікували як холерний вібріон неО1 групи (неаглютинуючий), що не викликає епідемічною захворюваності.

"Протягом червня-липня 2022 року за первинними діагнозами зареєстровано 288 випадків гострих кишкових інфекцій, з яких 83 за наявністю клінічних показань лабораторно обстежено на холеру. У жодного з захворілих при дослідженнях збудника холери або холеропобідних вібріонів не виділено", — поінформували у центрі контролю та профілактики хвороб.

Холера — гостра кишкова інфекція, яка через можливість швидкого поширення віднесена ВООЗ до захворювань, які контролюють Міжнародними медико-санітарними правилами. Має короткий інкубаційний період (до семи діб), клінічні прояви — дуже часті випорожнення та блювота. Основною причиною смерті є зневоднення організму. Існує декілька видів холерних вібріонів, із яких епідемічну небезпеку мають О1 та О139. Спалахи холери супроводжують стихійні лиха та війни, коли порушується водопостачання населенню.

Нагадаємо, у березні окупанти зруйнували греблю Оскільського водосховища (розташоване в Ізюмському та Купʼянському районах), що спричинило практично повне обміління водойми.