"Це краще, ніж двостороння пневмонія". Як харків'яни роблять щеплення проти коронавірусу
У Харківській області більше 1600 чоловік зробили щеплення від коронавірусу. KHARKIV Today розпитав учасників програми вакцинації, як вони почуваються.
Легкий озноб, висока температура або зовсім нічого. У всіх, хто прищепився вакциною Covishield / AstraZeneca в Харкові і області, не було важких побічних ефектів. Найчастіше на другу добу після щеплення людей кидає в жар.
Більше хворих — більше охочих зробити щеплення
Вакцинація в Харківській області почалася ще 25 лютого, але поки справа йде повільно. Із 30 400 доз вакцини використали трохи більше 1600. Кампанії завадили скандали, пов'язані з вакциною виробництва AstraZeneca. Нідерланди, Іспанія, Італія, Франція, Німеччина та деякі інші країни призупинили вакцинацію цим препаратом. Після щеплення померло кілька людей, зараз в цих країнах розбираються, чи призвела вакцина до розвитку тромбозу.
Водночас експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я заявили: виникнення тромбів не пов'язане з вакциною AstraZeneca, у Великобританії і Польщі зупиняти вакцинацію не стали. Продовжують і в Україні, хоча і з перемінним успіхом.
У Харкові, наприклад, за інформацією заступниці міського голови Світлани Горбунової-Рубан, тільки 13 медиків захотіли зробити щеплення від коронавірусу (інформація на 15 березня). Однією з перших на вакцинацію пішла випускниця Куп'янського медколеджу Анастасія Бикова. 19-річна медсестра не вперше виступає в ролі першопрохідця. У липні вона була серед добровольців коледжу, які, тільки отримавши диплом, зголосилися працювати в Харківській обласній інфекційній лікарні, на передовій боротьби з епідемією. Там Анастасія працює і зараз.
"Коли запропонували вакцинуватися, у мене були деякі побоювання, звичайно. Це було пов'язано з інформацією про вакцину. Але сама процедура пройшла добре, не було ніяких побічних ефектів, ні ознобу, ні підвищеної температури", — розповіла Анастасія KHARKIV Today.
В останній тиждень кількість хворих коронавірусом в Харкові знову зростає. Багато медиків, які скептично ставилися до щеплення, записалися в чергу на вакцинацію.
"У нас за останній час захворіло 70% співробітників одного відділення, що фактично паралізувало його. Після того, як багато захворіли, стало і більше і тих, хто хоче зробити щеплення. Краще бути вакцинованим і, навіть якщо перехворіти потім, то в легкій формі", — розповів лікар Національного інституту терапії ім. Малої Павло Зелінський.
За його словами, в Інституті імені Малої антивакцинаторів небагато: більшість лікарів роблять сезонні щеплення від грипу.
Залишки дісталися не всім
Після того, як багато медиків почали відмовлятися від вакцини, в департаменті охорони здоров'я вирішили: пора виправити погану репутацію щеплень, щоб не довелося викидати вакцину, що дісталася з таким трудом. В одному флаконі препарату Covishield / AstraZeneca — 10 доз. Якщо, наприклад, зробити щеплення погодилися семеро чоловік, то три дози, що залишилися, доведеться вилити — зберігати їх можна тільки шість годин. Якщо Україна буде виливати дорогоцінну вакцину, якої в світі зробили недостатньо, іншу нам більше не продадуть. Тому вирішили: якщо залишаться незатребувані дози, робити щеплення журналістам, блогерам і іншим публічним діячам. Користь очевидна: вакцина не пропаде, а популярні люди в соцмережах і в телепередачах розкажуть про те, що вакцинація — це не страшно.
"Якщо ми бачимо, що у нас залишається доза у флаконі, ми дзвонимо, і людина відразу приїжджає до лікарні. Протипоказання для щеплення — підвищення температури або дуже високий тиск", — розповіла заступник. директора з медичної частини Обласної клінічної лікарні Олександра Цівковська.
У суботу щеплення зробила власкор телеканалу "Україна" в Харкові Анна Бровко. Каже — було не страшно, тому що щорічно робить щеплення від грипу і не боїться уколів.
"Відчувалося місце уколу, але набагато менше — після щеплення від грипу я один раз цілий тиждень не могла підняти руку. В той же день ввечері піднялася невелика температура, 37,7, протрималася добу. Це краще, ніж двостороння пневмонія, я думаю", — поділилася Анна враженнями з KHARKIV Today.
До числа популяризаторів потрапив і керівник Харківського відділення Офісу простих рішень і результатів Євген Шаповал. Він перед щепленням проконсультувався з лікарями.
"Ефект від щеплення в тому, що, навіть якщо захворієш, перебіг хвороби буде більш легким. Я консультувався з лікарями та експертами, чи потрібно вакцинуватися. Всі сказали — треба!", — розповів Євген.
Редактор KHARKIV Today Юлія Агєєва випробувала на собі дію вакцини 15 березня.
"Спочатку були сумніви, тому що більшість харківських лікарів відмовляються робити щеплення від коронавірусу, але після участі в тренінгу з експерткою ЮНІСЕФ Катериною Булавіновою зважилася остаточно. Вакцинація пройшла практично безболісно. Вночі трохи морозило, вранці наступного дня температура піднялася до 37-38 градусів. У цілому самопочуття нормальне", — рапортує Юлія.
Волонтери "Станції Харків" поки що не дочекалися запрошення на вакцинацію, хоча подавали заявку в перших рядах. 11 осіб з благодійної організації хотіли зробити щеплення, щоб не піддавати ризику літніх і хворих людей, яким вони допомагають, але поки що нікому з них не подзвонили.
"Ми не розуміємо, що робити, не очікували від держави такої незібраності в менеджменті. Ми ще 3 березня подали листа і попросили інструкцію, тиждень вони думали, 10 числа запросили у нас список охочих — і все затихло. А потім почали з'являтися пости людей, які вже вакциновані, з якихось інших незрозумілих списків", — розповіла KHARKIV Today співзасновниця "Станції Харків" Юлія Конотопцева.
Водночас чиновники вирішили спростити процедуру запису на вакцинацію. Всі, хто вважають себе громадськими діячами, можуть заповнити електронну форму і стати в чергу на вакцину. Обов'язкова умова для щеплення — розповісти про неї в соцмережах.
Автор: Олена Павленко