Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

60% тварин не забирають із притулку. Як у Харкові рятують хвостатих "переселенців"

Ілюстративне фото: Сергій Козлов / KHARKIV Today
На прифронтових територіях частіше лишають собак, ніж котів.

У Центрі поводження з тваринами бракує місця для собак. Люди масово евакуюються з Куп'янського та Борівського напрямків і змушені прилаштовувати домашніх улюбленців на перетримку, але повертаються за ними лише 40% господарів. 

Ще сотні покинутих собак та котів лишаються в зоні бойових дій. Їхні господарі гинуть або терміново виїжджають і не можуть брати тварин із собою. Щодня волонтери та військові вивозять хвостатих до Харкова. Майже всі тварини мають контузії та травми або перебувають у стані гострого стресу.

Найчастіше лишають великих собак

Приватний сектор Куп'янська, лівий берег. Майже на кожних уцілілих воротах напис "Живуть люди", але людей на околицях прифронтового міста вже майже немає. Зате є собаки, за якими щодня вирушають навіть у найнебезпечніші місця зооволонтери з організації "12 вартових", які спеціалізуються на порятунку собак із гарячих точок. На Харківщині найнебезпечніший район — саме Куп'янське лівобережжя.

"На Харківщині більше покинутих вівчарок, а на Донеччині — алабаїв", — кажуть про відмінності двох прифронтових зон рятувальники тварин.

Хоча насправді покинуті породисті собаки і коти — рідкість, і 99% з них — звичайні дворові Бобики і Мурчики. Котів із собою забирають частіше, ніж собак, бо вони компактніші і частіше живуть у будинках. Собаки ж під час вибухів та евакуації нерідко лякаються гучних звуків і тікають. А часто буває й так, що господарі просто не можуть забрати із собою великого пса, бо є певні обмеження.

"Теоретично ми можемо вивезти хоч тюленя, але останнім часом логістика дуже ускладнилася. Це набагато важче, ніж навесні цього року було на півночі Харківської області. Якщо раніше навіть на Куп'янському напрямку люди забирали з собою і холодильники, і якісь великі меблі, то зараз лише особисті речі, котів та невеликих собак", — розповідає голова "Координаційного гуманітарного центру" Євген Коляда.

За великими собаками і тими тваринами, що лишились без господарів, їдуть зооволонтери — "12 вартових" або "Порятунок тварин Харків". Заявки їм лишають власники тварин або сусіди, що тимчасово доглядають за ними. Як правило, собак вдається знайти. У виняткових випадках господарі самі їдуть шукати загублених собак. Наприклад, так зробила жителька Куп'янського району Алла, яка загубила собачку Кнопу, коли їхала з міста.

"Алла звернулася до нас за допомогою в евакуації Кнопи, та від страху тричі поспіль Кнопа від нас тікала. "Я не могла залишити її там, де з кожним днем від нашого селища лишається все менше живого місця". Алла спеціально виїхала з нами на евакуацію, щоб спробувати самостійно забрати Кнопу. І вірила, що все вдасться. Аллі навіть не довелося її ловити. Кнопочка бігла з нею поряд, побачивши рідну людину", — розповіли в "Порятунку тварин".

Але бувають історії, коли заявку подали запізно та рятувати вже нікого, як це нещодавно трапилося у активістів з "12 вартових", які приїхали за заявкою на повністю розбомблену вулицю, де не вдалося знайти ані людей, ані тварин. Волонтери радять власникам тварин, яких вони не можуть забрати із собою в евакуацію, вивозити їх хоча б подалі від лінії фронту і лишати у знайомих, які проживають в безпечніших місцях, а ще краще — передавати собак та котів під опіку до виїзду.

Собаки чекають ще з Вовчанська

На відміну від евакуації з Вовчанського та Липцівського напрямків на початку травня, коли люди виїжджали раптово, без підготовки, переселенці з Куп'янського району та з-під Боровою мають деякий час, щоб підготуватися, тож в основному забирають домашніх тварин із собою і вже в Харкові просять про притулок "Центр поводження з тваринами". Далеко не у всіх гуртожитках дозволяють жити з котами чи собаками, з домашніми тваринами важко орендувати квартиру. 

"Якщо з північного напрямку тварин привозили військові та волонтери, то зі сходу везуть самі люди, власники. 40% з них влаштовуються в Харкові та забирають тварин, але вони сидять у нас чекають місяць, два-три, деякі ще з Вовчанська сидять. Можливо, люди сподіваються, що вони ще колись повернуться додому та заберуть своїх котів та собак", — розповіла KHARKIV Today начальниця відділу прилаштування "Центру поводження з тваринами" Єлизавета Мединцева.

киця
Киця постраждала під час удару КАбом по будинку на Салтівці. Фото: "Центр поводження з тваринами"

За її словами, зараз Центр переповнений: у вольєрах, які призначені на 2-3 собак, живуть по 5-6 тварин. Це ускладнює процес годування, тварини менше рухаються.

Останнім часом до Центру часто привозять котів та собак, що страждають від обстрілів Харкова. Наприклад, після обстрілу п'ятиповерхівки на вулиці Нескорених 2 жовтня до притулку привезли понад 20 котів однієї власниці. Невдовзі жінка забрала їх у нове помешкання. Тоді ж з-під завалів дістали ще двох котиків з пораненнями, їхні господарі потрапили до лікарні. Люди і тварини возз'єдналися вже після того, як одужали. Але далеко не кожна історія щаслива, тому в Центрі закликають харків'ян брати тварин, що постраждали від війни, додому.

Як можна допомогти тваринам?

Підтримати "Порятунок тварин Харків":

  • А-Банк 4323 4070 0401 7637 Шпак Галина
  • Монобанк 5375 4114 3343 1082 Шпак Галина
  • Р/р А-Банк, Гривня: ГО «ПОРЯТУНОК ТВАРИН ХАРКIВ» IBAN: UA583077700000026003111184623
  • МоноБанка: https://send.monobank.ua/jar/7ztCgZd8Ad
  • PayPal: [email protected]

Підтримати "12 вартових":

  • ПриватБанк: IBAN: UA593052990000026007046234148
  • PayPal: [email protected]
  • Банка на екстрені евакуаційні рейси:

https://send.monobank.ua/jar/75PhixtybK

  • Банка на лікування та підтримку тварин:

https://send.monobank.ua/jar/2SmXuiha3y

"Центр поводження з тваринами"

  • гаряча лінія 0800 504 313

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.