Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

22 роки скандалів. Як у Харкові будували "Нікольський"

Торговельний центр на Пушкінській кілька разів міняв концепцію.

Через кілька годин на Пушкінській відкриється багатостраждальний торговельний центр "Нікольський". KHARKIV Today нагадує про головні віхи цього проєкту.

Колись тут стояв чудовий собор Святого Миколи, потім був житловий будинок, зупинка трамвая, а в останні десятиліття — котлован торгового центру, обгороджений парканом. Будівництво розтягнулося на 22 роки і супроводжувалося зміною власника, загрозою пам'ятників культури і скандалами. Згадуємо, як це було.

1999 рік —  виконком Харківської міськради передав ділянку площею майже 1,5 гектара в оренду товариству з обмеженою відповідальністю "Харків-Москва". Міжнародна фірма збиралася побудувати тут торговий центр і житловий будинок з багатоповерховим паркінгом. 41-поверховий комплекс повинен був стати найвищою будівлею в Україні. Господар компанії обіцяв створити 20 тисяч нових робочих місць, але ще 8 років з невідомих тепер уже причин не починав будівництво.

никольский
У першому проєкті були передбачені два вертолітні майданчики. Фото: Медіапорт

2007 рік — будівництво нарешті почалося! Робочі обнесли територію парканом і вирили котлован глибиною 16 метрів.

2008 рік — на котловані все і закінчилося, причому на довгі роки, як виявиться згодом. Один з кредиторів вийшов з проєкту, робітники пішли з будмайданчика.

2009 рік — порожній котлован почав доставляти незручності навколишнім будинкам. По стінах історичної будівлі бібліотеки ім. Короленка пішли тріщини. Тоді скандал дійшов до прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, була створена експертна комісія. Але висновки вона зробила несподівані: виявляється, будівля почала тріщати тому, що її погано відновили після війни. Причому прочекали потрібного моменту 60 років.

2010 рік — закінчився термін придатності тимчасових конструкцій, що підтримують котлован. Міська комісія з надзвичайних ситуацій вирішила законсервувати будівництво.

2011 рік — Харківська міська прокуратура судиться з компанією "Харків - Москва". У листопаді Господарський суд міста приймає рішення: договір розірвати, землю відібрати, котлован засипати, відновити дороги і тротуари.

никольский
Котлован у 2013 році. Фото: Медіапорт

2012 рік — засипати і відновлювати нічого не стали, а замість цього передали територію новому забудовнику — ТОВ "ТРЦ Нікольський". У житті котловану почалася нова ера. Його загородили від уболівальників Євро-2020 красивим плакатом і почали будівельні роботи. Перед цим міськрада затвердила новий план будівництва. Передбачалося, що на місці величезної ями виростуть торгово-розважальний комплекс, 10-поверховий готель на 160 номерів і триповерховий паркінг. Встановили і термін будівництва: 2,5 року.

2013 рік — з проєкту виключили приміщення для офісів і готель. Вирішили, що ТРЦ "Нікольський" матиме три поверхи вниз (парковка) і п'ять — вгору. Передбачалося, що на першому поверсі буде продуктовий супермаркет, на другому -третьому — магазини одягу та інших продтоварів, на четвертому і п'ятому — спортклуби і розваги. Відмовилися і від пішохідного моста від тоді ще станції метро "Радянської", його замінили на пішохідний перехід. В результаті реалізували приблизно цей же проєкт.

2014 рік — будівництво прискорилося. Над парканом виросли перші поверхи майбутнього торгового центру. Власники обіцяли відкрити ТРЦ до кінця року.

никольский
Так виглядав торговий центр в 2014 році. Фото: Стройобзор

2015 рік — власники назвали приблизну дату відкриття торгового центру. Передбачалося, що це відбудеться наприкінці 2016 року.

2016 рік — спортклуб починає продавати абонементи на відвідування фітнес-центру, але закінчення будівництва в черговий раз переноситься. Багато орендарів залишають проєкт.

2018 рік — у попередній рік будівництво велося як мокре горить, але у 2018 році будівельники прискорилися. Почали робити новий підземний перехід від станції метро "Площа Конституції" і встановили купол, який став найбільшим в Україні і потрапив до національної Книги рекордів.

никольский
Візуалізація 2015 року. Фото: ТРЦ "Нікольський

 2019 рік — будівельники в черговий раз запланували відкриття на 2020 рік. Тоді власники компанії називали причиною численних переносів терміну відкриття війну на Донбасі і економічну нестабільність.

2020 рік — "Нікольський" все ще не відкрився, але вже набув свого нинішнього вигляду. Основні роботи на той час були завершені.

никольский
Останні тижні перед відкриттям. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

2021 рік — відкриття торгового центру перенесли в останній раз. "Нікольський" мав запрацювати вже 14 травня, але не склалося. Секретар міськради Ігор Терехов днями розповів, чому не дозволив відкриватися торговому центру.

"Відкриття кілька разів переносили через технічні недоробки, але ж це не тільки торговий центр, там ще є тренажерний зал, басейн. Там все чітко повинно працювати. Власники приходили до мене з цього приводу, скаржилися на штрафні санкції від орендарів. Питали: "Чи можемо ми якось відкритися?". Я відповідав: "Можете в усіченому режимі: без води і каналізації".

Чиновник зізнався, що трепетно ​​ставиться до Пушкінської, 2, тому що колись у будинку, що стояв на місці ТРЦ, жила його бабуся. Сьогодні онук мешканки давно знесеного будинку переріже стрічку на вході до "Нікольського".

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.