Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

05 вересня, 2020 - 10:55

Прогулянки по Харкову з Андрієм Парамоновим. Штакеншнейдер і Харків

Будинок по Сумській, 19 — єдиний слід сім'ї Штакеншнейдерів в Харкові.

Одного разу, в далекому тепер 1999 році, я зацікавився садибою ліцейських друзів поета Олександра Пушкіна, яка до 1917 року існувала в селі Кам'янка Ізюмського району. На жаль, з тих часів вціліла лише символічна могила ліцеїстів першого випуску: гвардії полковника Івана Васильовича Малиновського і генерал-майора Володимира Дмитровича Вольховського. А в декількох кілометрах від Кам'янки, в урочищі Вікнини вціліло поховання декабриста барона Андрія Євгеновича Розена, на відміну від могили його дружини Ганни Василівни Малиновської, яку комуністи не зберегли.

Кенотаф лицейских друзей Пушкина
Кенотаф (символічна могила) ліцейських друзів Пушкіна Івана Малиновського та Володимира Вольховського в селі Кам'янка Ізюмського району. Фото: А. Парамонов

Тоді ж стало зрозуміло, що в Харкові і Україні досить багато архівів, пов'язаних з іменами самого Пушкіна, Андрія Самбірського, сім'ї Малиновських, Вольховських, Розенів і ряду інших ліцеїстів, членів їх сімей, людей з близького оточення поета. У 1990-і країна втратила чимало раритетів, які з блискавичною швидкістю випарувалися з музеїв, перемістившись, мабуть, до приватних колекцій.

Коли моя перша праця, присвячена ліцейським друзям Пушкіна, була узагальнена у велику главу книги про Ізюмські садиби, спливли інші прізвища, які так чи інакше пов'язані з поетом і його товаришами по Царськосельскому ліцею. Серед інших, загадкові для мене на 2004 рік прізвища Штакеншнейдерів. І якщо спочатку вони були для мене лише родичами Малиновських, то незабаром з'ясувалося, що їх сімейний архів куди багатший на раритети, ніж я міг собі уявити, та й багато будинків в Харкові пам'ятають це сімейство.

Ось, наприклад, триповерховий кам'яний будинок на підвальному поверсі по Сумській вулиці під № 19 притягує до себе погляди туристів і обивателів. Своєю привабливістю цей показний будинок зобов'язаний петербурзькому архітекторові Миколі Андрійовичу Штакеншнейдеру, який перебудував в кінці XIX століття стару двоповерхову будівлю для прибуткового будинку дворянину Михайлу Орестовичу Ліхоніну.

Доходный дом Михаила Лихонина по Сумской улице 19. Фото: А. Парамонов
Прибутковий будинок Михайла Ліхоніна по Сумській вулиці 19. Фото: А. Парамонов

Яким дивом в Харкові опинився Микола Штакеншнейдер, з'ясовується досить просто: в 1897 році він побудував у Харкові ще одну будівлю, для свого рідного брата Володимира по Чернишевській вулиці № 55, прикрасивши його фасад символами масонів. До наших днів цей садибний будинок не зберігся, зруйнований він не так і давно — в 2005 році.

Губернський секретар Володимир Андрійович Штакеншнейдер приїхав до Харкова в 1888 році і вступив на службу чиновником по судовій частині в Управління акцизними зборами Харківської губернії. Призначення було необхідним через сімейні обставини — його дружина Марія Іванівна походила з роду Малиновських і була дочкою ліцейського друга Пушкіна Івана Васильовича Малиновського. Турботи про маєток в селі Кам'янка Ізюмського повіту вимагали присутності одного з членів сім'ї, тим більше що сестра Марії Софія була одружена з братом Володимира Штакеншнейдера Адріаном Андрійовичем, який на той момент служив в Петербурзі.

Штакеншнейдери походять від Йоганна (Івана), якого запросив в якості мельника з міста Брауншвейга тоді ще великий князь Павло Петрович. Йоганн почав службу на млині поблизу Гатчини Царськосельського повіту. Вступивши на престол, імператор Павло I подарував цей млин першому російському Штакеншнейдеру, а разом з ним і мизу Іванівську, яка знайома петербурзькій інтелігенції як чудове дачне місце при річці Пудость. Син Йоганна Андрій здобув освіту в Академії мистецтв і незабаром став архітектором найвищого двору, автором ряду палаців для знаті. У своїй сім'ї він виховав вісьмох дітей.

Дети петербургского архитектора Андрея Ивановича Штакеншнейдера: Николай, Александр, Адриан, Владимир в 1850-е годы и через 40 лет в 1890-е годы. Фото из коллекции Государственного Эрмитажа
Діти петербурзького архітектора Андрія Івановича Штакеншнейдера: Микола, Олександр, Адріан, Володимир в 1850-і роки і через 40 років в 1890-і роки. Фото з колекції Державного Ермітажу

Володимир Штакеншнейдер в Харкові був захоплений кар'єрою і благодійністю, до 1904 року отримав чин статського радника. Служив чиновником по судовій частині в Харківській і Катеринославській губерніях і Області війська Донського. Кілька років його сім'я, в якій вже народилися Катерина, Софія та Наталія, проживали на орендованих квартирах, поки в 1897 році він не придбав дворове місце по Чернишевській вулиці і запросив рідного брата побудувати для його сім'ї садибний будинок.

Правда, довго жити в цьому будинку сім'ї не довелося, в 1904 році Володимир Штакеншнейдер захворів психічним розладом і помер в лікарні на Сабуровій дачі 20 грудня 1906 року. Сім'я змушена була продати будинок на Чернишевській вулиці. Марія Іванівна Штакеншнейдер переїхала на Єдиновірську вулицю, 12, в її сімейному архіві зберігалися документи та портрети Штакеншнейдерів і Малиновських, а разом з ними і реліквії, пов'язані з ім'ям поета Олександра Пушкіна. Останньою їх берегинею була молодша дочка Володимира Штакеншнейдера Наталія, яка проживала до Другої світової війни по Москалівській вулиці, в будинку № 21.

Ще один представник прізвища Штакеншнейдерів прибув до Харкова в 1898 році. Дійсний статський радник Адріан Штакеншнейдер отримав призначення члена судової палати. Незважаючи на хороші доходи з маєтків подружжя, що дозволяли купити власний будинок, він проживав за кількома адресами, змінюючи квартири раз в два-три роки, і залишив Харків в кінці 1916 року. Ось і виходить, що побудований за проєктом Миколи Штакеншнейдера будинок по вулиці Сумська, 19 для Ліхоніна і проданий ним у 1910-ті роки російському суспільству страхування капіталів і доходів "Життя", єдина пам'ятка цієї сім'ї в нашому місті.

Дом по Коцарской улице 32, где два года арендовал квартиру действительный статский советник Адриан Штакеншнейдер. Фото: С. Козлова/KHARKIV Today
Будинок по Коцарській вулиці 32, де два роки орендував квартиру дійсний статський радник Адріан Штакеншнейдер. Фото: С. Козлова / KHARKIV Today

 

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.