Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

04 грудня, 2020 - 19:02

Прогулянки по Харкову з Андрієм Парамоновим. Будинок Миколи Жмудського на Пушкінській вулиці

Будинок на Пушкінській нагадує про представника знаменитої в Харкові купецької сім'ї, а також відомого польського кінокритика.

На розі вулиць Пушкінської та Свободи привільно розташувався двоповерховий особняк, який, незважаючи на свої особливі риси, значно програє в красі сусідові навпроти. Очевидно, всьому виною його темно-сірий колір фасаду.

Слід сказати, що до нього тут розташовувався менший будиночок —тихий і затишний одноповерховий, на кам'яному фундаменті, який був побудований в 1883 році головним лікарем харківського військового госпіталю дійсним статським радником Адольфом Михайловичем Вержбицьким. До нього велика ділянка була порожньою, а найближчим сусідом був лютеранський притулок.

Не минуло й року, як Вержбицький залишає Харків і будинок продає професору фізики Імператорського Харківського університету статському раднику Юрію Івановичу Морозову. Крім діяльності в університеті, він викладав в жіночій гімназії Філіпс на Клочківській вулиці і займався підготовкою друкованих праць в губернському статистичному комітеті, захоплювався краєзнавством і археологією, зібрав колекцію давньоруської старовини.

Юрій Іванович Морозов помер 30 квітня 1900 року, його дружина Наталія Леонтіївна продала дворове місце помічникові присяжного повіреного Миколі Андрійовичу Жмудському. Жмудський переїхав до цього будинку з батьківської садиби на Чоботарській вулиці.

Микола (1881 р.н.) був старшим сином харківського купця Андрія Яковича Жмудського (1.12.1847-26.07.1928), який відкрив торгівлю мануфактурними товарами спільно з купцем Михайлом Павловичем Соколовим на початку 1880-х років. Дружина Андрія Жмудського Марія Олексіївна народила десятеро дітей: п'ять хлопчиків і п'ять дівчаток. Найвідоміші — редактор газети "Ранок" Анатолій Андрійович Жмудський і художниця по костюмах Варвара Андріївна, за чоловіком Каринська.

Закінчивши юридичний факультет, кандидат прав Микола Жмудський, звичайно, хотів жити осібно. Тим паче, що в 1905 році його дружина Маргарита Улянівна народила сина Юлія. Вони стали парафіянами Різдво-Богородичної (Каплунівської) церкви, яка розташовувалася зовсім недалеко від них на Пушкінській вулиці.

У 1911 році Жмудський вирішив знести старий дерев'яний будинок і побудувати кам'яний двоповерховий з підвальним поверхом, з такими ж службами за проєктом архітектора Михайла Федоровича Піскунова. Будинок закінчили будувати в 1912 році, в ньому було 4 квартири, частина приміщень здавалася під контори.

Особняк Н. Жмудского на Пушкинской улице, вид со двора
Особняк Миколи Жмудського на Пушкінській вулиці, вид з двору. Фото: А. Парамонов

Одну з квартир знімала сім'я жителя Варшави Теодора Тепліца, у якого в шлюбі з Оленою, уродженою Ордживольською, 11 листопада 1909 року народився син Бонавентура-Георгій, якого сьогодні всі знають як Єжи Тепліца — доктора мистецтвознавства, кінокритика і кінознавця, автора п'ятитомної "Історії кіномистецтва". Він був хрещений в харківському костьолі 20 березня 1910 року і проживав з батьками в Харкові до 1918 року.

Будинок Миколи Жмудського був націоналізований в 1920 році, самі Жмудські емігрували.

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.