Перший бій: нові депутати харківських рад виходять на роботу
Цей тиждень визначить політичне життя Харкова на найближчі п'ять років. Новообрані депутати міської та обласної рад зберуться на свої перші засідання. Вони обидва обіцяють бути дуже конфліктними.
9 грудня відбудеться перша сесія нового скликання міської ради, а через два дні, 11 грудня —обласного. На цих засіданнях депутатам належить прийняти присягу і вибрати з-поміж себе головного: голову в обласній раді, головуючого — в міській. Навколо цих виборів закручені основні інтриги харківського політикуму.
Секретаря не буде
У понеділок нові депутати міськради пройшли навчання: їм показали їх робочі місця, видали планшети, навчили користуватися системою для голосування. Традиційно партія Кернеса — цього разу вона називається "Успішний Харків" — буде сидіти ближче до виходу. За ними розмістяться депутати від "ОПЗЖ". З тієї сторони зали, що ближче до вікна, засідатимуть представники "Партії Шарія". За ними, ймовірно, сядуть депутати від "Євросолідарності" і "Блоку Світличної".
8 грудня на сайті міськради з'явилась повістка денна прийдешньої сесії. Там все виглядає досить стандартно: депутатам належить обрати секретаря, призначити заступників голови міськради, встановити новообраному меру зарплату. Деякі депутати переконані: цей порядок денний кардинально зміниться.
"Повістку складала виборча комісія, я думаю, вони просто скопіювали повістку минулого скликання. Секретаря апріорі не можна завтра обрати, тому що його кандидатуру вносить мер. Завтра присяги Кернеса не буде, і внести секретаря він не зможе. Депутати можуть зробити це самі, але тільки через 30 днів, тому завтра обрати секретаря в принципі неможливо", — пояснив KHARKIV Today Дмитро Булах, який обрався до міськради від "Блоку Світличної "Разом!".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Битва за Харків. Як політики борються за президії в радах
Ось тільки тиждень тому на останній сесії минулого скликання депутати проголосували за те, щоб обирати головуючого на сесіях. Ще тоді це обурило деяких депутатів старої каденції, оскільки рішення сумнівне з точки зору законності. Теоретично депутати можуть обрати таку людину, але тільки в тому випадку, якщо скликають сесію самі — відповідно до закону "Про місцеве самоврядування", її може ініціювати третина депутатського корпусу. Цього разу депутатів збирає міська виборча комісія, отже, голосувати за секретаря немає ні найменшої законної можливості. До того ж, навіть всередині фракції Блоку Кернеса немає єдності: за нашою інформацією, не всі депутати готові голосувати за Терехова-головуючого. Головна причина — його ніколи своїм наступником не називав Геннадій Кернес.
Міськрада починається з суду
Якщо на засіданні депутатам запропонують голосувати за головуючого, для його обрання знадобиться половина голосів +1. Тож необхідно, щоб зелену кнопку натиснули як мінімум 43 депутати. У "Блоку Кернеса — "Успішний Харків" у цій міськраді є тільки 34 багнети. Їм потрібно домовлятися з представниками інших партій, щоб проводити свої рішення.
Деякі партії вже вирішили, що ні в якому разі цю пропозицію не підтримають. "Блок Світличної" виступить проти.
"Наша позиція — ми хочемо, щоб все відповідало букві закону, а не внутрішнім домовленостям. Ми виступаємо за те, щоб слідувати законним нормам. Цей регламент повинен бути кардинально змінено, щоб відповідати законодавству", — говорить Дмитро Булах.
Члени "Опозиційної платформи — За життя" теж не мають наміру підтримувати пропозицію про зміни до регламенту і не згодні, що сесії повинен вести головуючий. На думку членів майбутньої фракції, потрібно обрати президію.
"Наша політсила з великою повагою ставиться до Геннадія Кернеса, зокрема я, незважаючи на всі ті нюанси, що були, але зараз така ситуація, що треба завжди поступати по закону. Якщо немає міського голови на першому засіданні, то обирається президія з 3 -5 чоловік, які по черзі ведуть засідання. Я думаю, всі хочуть посидіти в президії і хоча б формально дотриматися закону", — заявив KHARKIV Today керівник міського осередку "ОПЗЖ" Андрій Лесик.
"ОПЗЖ" вже підготувала позов до суду на рішення міськради обрати головуючого, і, як тільки голосування відбудеться, він буде поданий.
У "Євросолідарності" не змогли дати конкретну відповідь, чи будуть голоси за головуючого від їх партії. Але чутки про те, що "ЄС" дадуть голоси, яких бракує за головуючого від партії Кернеса, не спростували.
"Це — індивідуальне рішення кожного, люди будуть самі його приймати", — сказав KHARKIV Today майбутній лідер фракції Олег Абрамичев.
Позицію "Партії Шарія" і "Слуги народу" дізнатися не вдалося. Голосування за головуючого буде відкритим (за секретаря голосують таємно), тому імена всіх, хто натиснув зелену кнопку, стануть відомі вже завтра вранці.
Президент хоче свого голову
Не менш цікава ситуація склалася і в Харківській обласній раді. Як писав KHARKIV Today, ще в кінці листопада головні фігуранти забігу на посаду голови більш-менш визначилися. Це був Сергій Чернов, якого висунув "Блок Кернеса".
Зараз кандидатура Чернова вже зовсім неочевидна, оскільки в Офісі президента бажають мати своїх голів у ключових обласних радах. На цю посаду активно пророкують заступницю голови ХОДА Тетяну Єгорову-Луценко — за власною інформацією KHARKIV Today, за неї почали збирати голоси. Це виглядає не зовсім логічним, тому що "Слуга Народу" на виборах взяла лише 12% голосів виборців. Але такі прецеденти вже були в радах інших областей. Наприклад, в Київській обласній раді "Слуги Народу" уклали союз з фракціями "ОПЗЖ" і "Батьківщина" і, таким чином, провели свого кандидата Олександра Склярова на посаду голови, хоча більшості в раді у них не було. Такі ж "чудові коаліції" харків'яни зможуть спостерігати в своїй облраді в четвер.
Автор: Олена Павленко