Хто із харківських політиків вирішив попіаритися на темі карантину

Напередодні місцевих виборів нові і старі політики в Харкові і області скористалися можливістю нагадати виборцям про себе. Роздавали не тільки засоби захисту, дезінфектори, але і брендовані пакети з їжею.

Напередодні місцевих виборів нові і старі політики скористалися можливістю нагадати виборцям про себе. Роздавали не тільки засоби захисту, дезінфектори, але і брендовані пакети з продуктами харчування. Допомагати по-тихому хотіли не всі.

Найбільш об'ємними в Харкові були роздачі продуктів, аптечок і медичних масок від імені міського голови Геннадія Кернеса і бізнесмена Олександра Ярославського. Про це повідомили в аналітичному центрі "Обсерваторія демократії".  

"Вони найяскравіше демонструють використання благодійності з прицілом на місцеві вибори. Пакети з прізвищами "тандему" адресно доставляються малозабезпеченим, а медичні маски масово роздаються через школи, дитсадки та центри соцзахисту. Мета, здавалося б, благородна — підтримати харків'ян у важких умовах карантину. Але виконання виглядає як передвиборча піар-акція міського голови з використанням віп-агітатора і адмінресурсу", — вважають аналітики.

19 березня Кернес заявив про необхідність допомогти 100 тисячам малозабезпечених в Харкові. А 3 квітня він відзвітував, що за тиждень роздали 113 тисяч пайків і 22 тисячі аптечок для ветеранів, самотніх людей похилого віку, дітей війни, інвалідів та багатодітних сімей. Незабаром обіцяв роздати ще кілька тисяч і уточнив, що на всі "роздачі" витратять 26 мільйонів гривень.

"Поява в харківських паблік фото продпакетів з надрукованими на них прізвищами Кернеса і Ярославського і нехитрим вмістом викликало хвилю сарказму з боку користувачів. Друкувалися фото- і відеодокази, що до доставки пакетів були залучені співробітники райадміністрацій міста, центрів соцзахисту, комунальних підприємств (навіть" Харківміськліфт ") і вихователі дитсадків", — розповіли в "Обсерваторії демократії".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Якщо вистачить: харків'янам роздають безкоштовні маски в трамваях і тролейбусах

"Якщо передвиборчий "приціл" Кернеса в "карантинних роздачах" явно проглядається, то мета Ярославського — не така очевидна. У деяких Telegram-каналах з'являлася версія, що він так заявляє про себе як претендента на посаду губернатора замість Олексія Кучера, який "не виправдав надій". Але, з огляду на політичний бекграунд Ярославського, ця версія виглядає малоймовірною. Швидше за все, Кернес використовував ім'я Ярославського як віп-агітатора. А сам Ярославський, співпрацюючи з центральною і місцевою владою, зміцнював бізнес-позиції, і навряд чи націлений на отримання будь-якої посади", — пояснили аналітики.

В "Обсерваторії демократії" вважають, що в "пакетах" від Кернеса і Ярославського є явні ознаки агітації: друк імен на пакетах і аптечках, широке висвітлення на всіх доступних медіаплатформах, залучення віп-агітатора. До того ж, використовуються сумнівні прийоми: адмінресурс у вигляді примусу до раздачі бюджетників, а також неетична експлуатація партнерів по благодійності та волонтерів "втемну".

Крім Кернеса і Ярославського, "карантинними роздачами" в Харкові і області займалися і інші політики. Однак вони не затьмарили за розмахом міського голову і бізнесмена. За словами аналітиків, у деяких рівень піару істотно перевищував користь населенню від роздач.

16 березня біля міськради роздавав Анатолій Родзинський — ексцентричний "опонент" Кернеса, який активізувався перед місцевими виборами. Роздаючи маски, Родзинський критикував міську владу. Із сарказмом поставилися до акції в соцмережах, оскільки за масками скупчилися пенсіонери, була невелика тиснява, пишуть експерти "ОД".

В "Обсерваторії демократії" назвали партії, які активно піарилися на карантинній допомозі: "ОПЗЖ", керівник міського осередку Андрій Лесик передав кілька ліжок для 22-ї лікарні і перед Великоднем роздавав паски. При цьому, супроводжував великодні роздачі меседжем, що вони проводяться спільно з кумом Путіна Віктором Медведчуком і його дружиною Оксаною Марченко. У квітні обласним чорнобильським і ветеранським організаціям Харківської області передала противірусні препарати та продукти Наталія Королевська (хоча її "база" благодійності — Донецька область). В акції нардепа брав участь Лесик, а також заступник Райніна Василь Россіхін.

"Окремим "обличчям" своєї благодійності в Харкові "ОПЗЖ" презентує Фельдмана (який тримається осторонь від місцевих партійних осередків, проводить акції силами концерну АВЕК і паралельно співпрацює зі "штабом" губернатора Кучера). Він, слідуючи своєму іміджу мецената, після закриття метро запустив безкоштовні автобуси по внутріміських маршрутах і для підвезення людей з прикордонного пункту "Гоптівка" (чим розвантажив систему комунального транспорту і допоміг населенню), надав транспорт для повернення дітей-інвалідів, які лікувалися за кордоном, а також передав партію захисних щитків лікарням Харківської області", — розповіли аналітики.

Централізовано, через місцеві осередки, проходили роздачі від "Партії Шарія" і "Євросолідарності". Населенню дали продукти та інформаційні листівки, а лікарням — засоби захисту і спецодяг. Адресну допомогу пенсіонерам і малозабезпеченим доставляє ВО "Свобода", волонтери розносять пакети з продуктами і допомагають по господарству. Таку ж тактику обрали волонтери, залучені "Національним Корпусом". Партія також координує одну з міських ініціатив по безкоштовному підвезенню медиків на роботу.

Нардеп-мажоритарник від 176 округу Дмитро Шенцев організував підприємців і сільгоспвиробників свого округу на збір пожертвувань, вони купили 2 апарати ШВЛ в місцеві лікарні. Також вони закупили маски та інші засоби захисту, їх розподілили по медустановам округу, ще частину віддали харківським поліцейським. Спільно з Фондом Ріната Ахметова і "Шахтарем" Шенцев взяв участь в закупівлі тестів і 10 апаратів ШВЛ, їх передали в лікарні Харкова, Чугуївського і Вовчанського районів.

"Що стосується харківської ЗеКоманди, то систематичною участю в карантинній благодійності відрізняється тільки Олексій Кучер (завдяки посаді займається розподілом серед медустанов Харківщини гуманітарної допомоги, що надходить через Офіс Президента та інші держструктури). А нардепи-мажоритарники — епізодично: Олексій Красов передав кілька тисяч масок для роздачі співробітникам служб життєзабезпечення районів свого 180-го округу, Вікторія Кінзбурська спільно з рестораном "Mafia" роздала 50 безкоштовних обідів для персоналу обласної інфекційної лікарні, Олександр Бакумов і Олександр Литвинов передали засоби захисту від вірусу медичним та соціальним установам своїх округів. Більша ж частина харківської Зе-команди досить пасивна, що говорить про відсутність власної зацікавленості в розрізі майбутньої виборчої кампанії", — повідомили аналітики.

В "Обсерваторії демократії" додали, що точечно брала участь в "карантинній благодійності" фракція "Об'єднання "Самопоміч" в Харківській міськраді. Депутати купили партію респіраторів і передали їх Львівській обласній інфекційній лікарні.