Харків поїхав. Не всі автоперевізники вийшли з карантину

В метро і на вокзалах поки що малолюдно.

Після двомісячного простою в місті запрацював метрополітен, а в передмістя поїхали перші автобуси. KHARKIV Today дізнався, як громадський транспорт повертається до життя.

Метрополітен в Харкові зупинився 17 березня, а наступного дня офісні центри спорожніли: роботодавці відпустили співробітників на віддалену роботу. 25 травня метро знову відкрилося, але очікуваного ажіотажу в підземці немає.

Метро: в два рази менше пасажирів

Станція метро "Героїв Праці" — одна з найбільш завантажених у Харкові. Поруч розташовані три густонаселених мікрорайони, автобуси зі всієї Північної Салтівки підвозять сюди пасажирів, крім того, неподалік знаходиться приміська автостанція, тому в докарантинний час з 8 до 9 ранку сісти у вагоні не вдавалося. 25 травня біля входу на станцію немає ніякого ажіотажу: нечисленні пасажири поповнюють проїзні і надягають маски перед скляними дверима. Працівниці метро теж в масках, їхні обличчя закривають захисні екрани.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У харківському метро скаржаться на поліцію і на прохання міряють температуру тіла

На станції час від часу вмикається гучномовець, який закликає пасажирів носити маски та дотримуватися соціальної дистанції, але не всі прислухаються до рекомендацій. Деякі пасажири на платформі приспустили маски на підборіддя або зовсім їх зняли. Працівники станцій і поліцейські за цим не стежать та нікого з підземки не виганяють.

"Ми маски не видаємо. У той же час виводити насильно людей без масок ми не можемо, а можемо тільки попередити їх про небезпеку", — розповіла співробітниця поліції Оксана Беліковська.

У Харківській міськраді вранці вимірювали пасажиропотік і прийшли до невтішних висновків: пасажирів в метро стало в два рази менше, ніж до карантину. Причина почасти в тому, що в місті немає студентів, вони вчаться віддалено. Крім того, ще не всі харків'яни знають, що метро заробило, багато хто запитував про це в понеділок вранці в соцмережах. А комусь вже й не потрібно нікуди їхати, тому що за два місяці простою роботи не стало. На тій же станції "Героїв Праці" в переході на кожному другому кіоску висять оголошення про здачу в оренду.

Автобуси: ходять, але не всі

23 травня заробили харківські автовокзали, за тиждень до цієї дати квиток на автобус можна було купити онлайн. Зараз на автостанціях, як і в метро, ​​небагато охочих їхати.

О 10 годині ранку на Центральному автовокзалі на перонах порожньо. Трохи далі чекають своєї черги відправитися в рейс два автобуси: в Красноград і в Зачепилівку. Автостанція №1 обслуговувала в основному міжміські, а також міжнародні маршрути, які поки що не дозволили.

У дворі автовокзалу працює кафе на винос, ще одне кафе всередині закрите, вонао знаходиться в залі очікування, а їх за правилами адаптивного карантину не відкрили. На двері при вході в касовий зал висить оголошення про те, що всередині автовокзалу заборонено перебувати без масок. Проте, коли пасажирка йде до каси купити квиток до Зачепилівки, її ніхто не зупиняє —та й нікому, автовокзал порожній. Касир, втім, теж без маски, але її від пасажирів відділяє скляна перегородка.

На автостанції "Суздальські ряди" людей більше, ніж на Центральному автовокзалі, бо тут більше приміських маршрутів. 25 травня не всі автобуси вийшли в рейси. Пенсіонер Андрій Іванович Євлагін — один з нечисленних пасажирів, які так і не змогли виїхати.

"Збирався брата провідати у Валках, три місяці не бачилися, але автобуса сьогодні не буде. Спробую завтра", — поскаржився пенсіонер KHARKIV Today.

На дверях автовокзалу висить оголошення, написане від руки, про те, що увесь Валківський напрямок відкриється з 26 травня.

"У вівторок всі автобуси вийдуть на маршрут і будуть ходити за своїм звичним графіком", —роз'яснили KHARKIV Today у "Валківському АТП".

"Ну як так — не возити? Звичайно, будемо всіх возити, вони ж в масках", — запевнили на підприємстві.
Дискримінації по відношенню до пенсіонерів на автовокзалах дійсно немає. Сьогодні кілька пасажирів пенсійного віку виїхали в напрямку зооветакадемії в Дергачівському районі.

На обох центральних автостанціях мало не тільки автобусів, але і пасажирів. Водії кажуть, що по понеділках і раніше їздило небагато людей. Вони сподіваються, що до вихідних автобуси поїдуть в райони повними.

У приймальні автотранспортного підприємства розвіяли чутки про те, що за новими правилами в автобуси не пускатимуть пасажирів старше 60 років.

Тим часом в управлінні статистики вже підрахували втрати перевізників. За перший квартал 2020 року автопідприємства перевезли на 43% менше пасажирів, ніж за січень-квітень минулого року.

Повернення на маршрут

Чиновники міськради обіцяли: як тільки метро відкриється, всі автобуси повернуться на свої звичні маршрути. Але за один день перебудуватися не вийшло. Автобус №41, який до карантину підвозив харків'ян з вулиці Наталії Ужвій до станції метро "Героїв Праці", чекає пасажирів на площі Конституції.

"Поки що будемо ходити так, а як довго — не знаю",— каже водій маршрутки. У нього в салоні сидить всього двоє людей — але ж до відновлення роботи метро автобуси з центру на Салтівку йшли забитими в будь-який час дня.

Хороша новина для любителів екопарку: з 24 травня туди можна дістатися на безкоштовному автобусі. Зоологічний комплекс відкритий для відвідувачів з 11 травня, але приїхати туди можна було тільки на автомобілі. Автобуси екопарк надав для перевезення людей через кордон на "Гоптівці".

"Ми залишили там два невеликих мікроавтобуси, щоб возити людей на обсервацію в Бермінводи. Пасажирів на кордоні зараз набагато менше, ніж на початку карантину", — розповів KHARKIV Today представник екопарку Олексій Костюченко.

Автобуси в екопарк будуть ходити кожен день за докарантинним розкладом.