Харків не готовий до епідемії коронавірусу: лікарям бракує масок і захисних костюмів
Всупереч запевненням чиновників про готовність прийняти коронавірусний удар, медичні установи вже зараз опинилися в скрутній ситуації. В обласній інфекційній лікарні є всього 12 апаратів ШВЛ, в районних лікарнях не вистачає навіть масок.
У Харківській області поки немає жодного випадку коронавірусу, але лікарні вже переходять на режим роботи в умовах спалаху Covid-19. Вірніше, намагаються перейти, але стикаються з жорстким дефіцитом дезінфікуючих засобів, захисних костюмів і одноразових рукавичок.
У Харкові на допомогу лікарям з резервного фонду дали всього 20 мільйонів гривень — на "зоряне небо" на Пушкінській і Сумській витратили 32 мільйони. Із цих грошей на покупку ШВЛ піде всього 12,5 мільйона, вистачить на 5 апаратів. Районні лікарні опинилися у ще гіршій ситуації — їм поки не дали нічого
Полювання на ШВЛ
У разі епідемії коронавірусу хворих з важкою формою пневмонії необхідно буде підключати до апаратів штучної вентиляції легенів (ШВЛ). Поки що у обласного та міського управлінь охорони здоров'я немає навіть єдиної думки з приводу того, скільки ж їх в наявності в Харківській області.
За даними обласного управління охорони здоров'я, в лікарнях є 506 апаратів, з них у Харкові — 227, у лікарнях обласного підпорядкування — 107, інші стоять в районних лікарнях. Таку відповідь на свій запит отримав експерт Харківського антикорупційного центру Павло Новик.
У міськраді називають зовсім інші цифри. За словами першого заступника мера Ігоря Терехова, в місті є 163 апарати ШВЛ, всі вони в разі потреби будуть задіяні на боротьбу із коронавірусом. Але це лукавство, тому що відключити від апарату породіллю або важкого хворого не зможе жоден лікар, щоб передати в інфекційну лікарню.
Ні керівники області, ні керівництво міста не мають інформації про те, в якому стані знаходяться ці апарати. Про те, що апаратів мало і вони погано працюють, почали говорити самі лікарі. Лікар-кардіолог харківської лікарні №8 Тимофій Ткаченко звернувся до бізнесменів із проханням купити апарат.
"На сьогоднішній день у мене один робочий апарат ШВЛ — апарат, який допомагає надавати респіраторну підтримку, коли функція газообміну порушена. Решта поламані або не підлягають відновленню. Що це значить — якщо хворий з вірусом лягає на апарат ШВЛ — а це мінімум тиждень вентиляції — то весь наступний тиждень я нікому не зможу надати допомогу. Зараз апарат зайнятий важким хворим, далі можна тільки прогнозувати, як це буде виглядати і кому приймати рішення, кому жити, а кому ні ", — написав лікар.
В інфекційній лікарні, яка прийме на себе основний удар, є всього 12 апаратів ШВЛ, ще 7, в разі необхідності, можна запозичити в дитячій інфекційній лікарні.
"Якщо буде потреба надати допомогу більшій кількості людей, будемо передавати і ділитися, оскільки діти, за статистикою, менше хворіють", — пообіцяв директор Обласної дитячої інфекційної лікарні Дмитро Кухар.
В умовах, коли ніхто не розуміє, скільки апаратів є і скільки ще потрібно, представники обласного управління охорони здоров'я спробували в ручному порядку перерозподілити "господарство": забрати ШВЛ в районних лікарнях і звезти до Харкова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Заступник голови Харківської облради пішов на самоізоляцію і чекає на результат тесту із Німеччини
"Департаментом охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації прийнято рішення про термінове тимчасове перенесення апаратів ШВЛ і кисневих концентраторів в "Обласну клінічну інфекційну лікарню" і "Обласну клінічну дитячу інфекційну лікарню", — таке розпорядження вийшло 19 березня, за підписом голови обласного відділу охорони здоров'я Вадима Іваннікова.
Не минуло й доби, як начальник Іваннікова дав задній хід.
"Розпорядження заблоковано на сьогоднішній день мною, повертаються назад апарати. Іваннікова я сьогодні звільнив: він не впорався, це була одна з підстав", — заявив голова ХОДА Олексій Кучер.
Іванніков не протримався на роботі і місяця, його призначили тільки 11 березня. А апаратів ШВЛ, тим часом, як не вистачало, так і не вистачає всюди.
Подайте на маску, хто зможе
У районних лікарнях, звідки хотіли вивезти прилади для вентиляції легенів, справи ще гірші. В Ізюмі благодійна організація "Фонд добрих справ" звертається до меценатів із проханням купити для районної лікарні апарат ШВЛ. Співробітники ЦРЛ Первомайського району змушені були звернутися до всіх небайдужих із проханням допомогти лікарні грошима.
Лікарні необхідно закупити 160 захисних костюмів, 460 респіраторів різного рівня захисту, 10 000 одноразових масок 3 000 пар рукавичок, дезінфікуючі засоби та безконтактні термометри.
Апарат ШВЛ в лікарні є, але ним одним не обійтися.
"Ми потребуємо бактерицидних фільтрів. Якщо в лікарні буде хворий з коронавірусом на штучній вентиляції, доведеться витратити багато часу і коштів на обробку апарату. Дуже довго і дорого, дешевше працювати через фільтри. Вони стоять в межах 150 гривень штука, розраховані на роботу від 6 до 9 годин, в залежності від класу ", — розповіла KHARKIV Today старша медсестра Первомайської ЦРЛ Ірина Мороко.
Районна лікарня — комунальне підприємство, фінансують її частково з бюджету району, частково — за кошти міста. Головлікар звертався до керівництва, там обіцяли допомогти. Можливо, кажуть медики, якісь гроші дадуть на сесії райради, яка повинна пройти в кінці березня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харкові через коронавірус почали звільняти співробітників підприємств
У подібних умовах опинилися всі районні лікарні. Більш того, навіть в інфекційній лікарні, яка обладнана краще багатьох медустанов, залишається небагато запасів.
"Наша фракція звернулася із запитом до Харківської інфекційної лікарні, нам дали відповідь з переліком того, що є. Якщо будуть зайняті всі 40 ліжок, скільки потрібно буде цих одноразових масок або одноразових костюмів? Фактично, обладнання та матеріалів — на один день роботи", — розповів KHARKIV Today депутат обласної ради Віктор Кисіль (фракція "Самопоміч").
У відповіді на депутатський запит йдеться, що в лікарні готові прийняти 40 заражених коронавірусом, на складі є приблизно 400 одноразових захисних костюмів. Якщо всі ліжка будуть заповнені, медики зможуть тільки по 10 раз зайти до хворих. Одноразових масок в лікарні — трохи більше 1300.
Про допомогу лікарням зараз оголосили багато власників бізнесів, так що ситуація з масками, засобами дезінфекції та іншими речами першої необхідності змінюється кожен день, але вона і через тиждень не буде такою, про яку рапортували в обладміністрації взимку після інспекції лікарень.
"Ми забезпечені ліками, захисними засобами, готові повністю",— говорив 31 січня заступник губернатора Михайло Черняк.
20 березня керівник області все ж змушений був визнати, що ситуація поки не під контролем.
"Ніхто не знає, скільки всього нам буде потрібно, з урахуванням того досвіду, який є в Італії", — заявив на брифінгу Олексій Кучер.
Яйця Кернеса
У ситуації, коли всі сили виконавчих органів влади повинні бути консолідовані, мер Харкова і голова ХОДА увійшли в гострий конфлікт. Замість того, щоб створити єдиний штаб, який буде об'єднувати і розподіляти всі бюджетні кошти, а також направляти гроші, що надходять від благодійників, на першочергові потреби, чиновники, ніби хлопчики-підлітки, вирішили помірятися первинними статевими ознаками. На засіданні, яке Геннадій Кернес і Олександр Ярославський зібрали 10 березня, Кернес грубо перебив заступника губернатора Тараса Пастуха: "Це був тупий виступ". Чиновник залишив засідання, а екс-нардеп Володимир Мисик підсумував суть зборів:
"Ми тут міряємося, у кого яйця більші. Яйця більші у Ярославського і Кернеса".
Наступного дня губернатор відповів, що він — єдиний голова антикризового штабу, а зустріч Кернеса і Ярославського із представниками бізнесу назвав вимаганням в стилі 90-х.
"Мені соромно за вчорашню подію, соромно за деяких людей, відверто соромно. В області створено єдиний штаб, до якого входять нардепи, голови РДА, мої заступники, керівники лікарень, які займаються боротьбою з поширенням коронавірусу. Інші штаби — фікція", — заявив Олексій Кучер.
Тільки в Харківській області представники різних гілок влади скористалися надзвичайною ситуацією, щоб винести на публіку свій особистий конфлікт. У сусідньому Дніпрі, де у губернатора Олександра Бондаренка та мера міста Бориса Філатова також були напружені стосунки, мерія, адміністрація та облрада об'єдналися в один штаб і спільно приймають рішення. У Харкові міжусобні війни під час епідемії можуть дорого коштувати всім жителям міста і області.
Автор: Олена Павленко