8000 гривень на порятунок бізнесу: хто зможе отримати гроші в Харкові

Бізнесу, який закриють під час січневого локдауна, пропонують 8 тисяч гривень компенсації.

Не всі бажаючі підприємці та наймані працівники зможуть отримати допомогу від держави на час зимового локдауна. Будуть враховуватися вид діяльності та сплата єдиного соціального внеску.

14 грудня портал "Дія" почав приймати заявки на отримання 8 тисяч гривень одноразової допомоги від держави. Її видадуть фізичним особам-підприємцям та найманим працівникам, які офіційно працевлаштовані. Якщо для найманих працівників сума може трохи полегшити існування під час шістнадцятиденного безробіття через локдаун, то бізнесменів — не врятує.

"Підприємці працюють не в таких обсягах, а набагато більших. У них збитки набагато більші, ніж 8 тисяч гривень. Потрібно враховувати, що підприємці не працювали ще навесні. Навіть після того, як ми перейшли на адаптивний карантин, у багатьох повністю не відновилися обсяги торгівлі або надання послуг. Є борги за оренду, комірні. Хтось не виплатив всю зарплату, у когось борги перед постачальниками за товари, послуги, комплектуючі, сировину. Тому 8 тисяч — для найманого працівника на місяць може допомогти. Для самих підприємців це — дуже маленька допомога", — пояснив KHARKIV Today президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак.

Наскільки активно подають заявки на отримання допомоги харківські підприємці, поки невідомо — реєстрація тільки почалася. Однак уже зрозуміло, що отримати гроші зможуть не всі охочі. Серед умов для одноразової грошової допомоги — основний класифікатор видів економічної діяльності (КВЕД) повинен ставитися до тих, які потрапляють під заборону під час локдауна. Деякі підприємці при оформленні свого бізнесу не звертають уваги на вибір основного виду діяльності, відносячи його до інших видів.

"Ми говоримо тільки про шість КВЕДів, плюс ще вони не у всіх перші. Коли відкриваєш бізнес, не замислюєшся, який у тебе КВЕД буде головний. Ти вибираєш десять видів діяльності і по них працюєш. Я думаю, що ті мільйони, про які говорить Кабмін, що отримають допомогу, насправді ні. Людина могла зареєструватися і працювати тільки з цього виду діяльності, але вона у нього записана не як основна. А по другому-третьому допомога не передбачена", — сказав Чумак.

В цьому випадку харківські підприємці отримують таке повідомлення: "Основний КВЕД вашої організації станом на 31.10.2020 не відноситься до тих, до яких застосовують карантинні обмеження".

До шести КВЕДів, яким видають допомогу, відносяться:

  • роздрібна торгівля — 47 (крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами);
  • тимчасове розміщення — 55;
  • діяльність із забезпечення стравами та напоями — 56;
  • демонстрація кінофільмів — 59.14;
  • діяльність у сфері творчості, мистецтва та розваг — 90;
  • діяльність у сфері спорту, організації відпочинку та розваг — 93.

Підприємці, яким відмовили в заявці, вже почали викладати скріни в мережу. Вони вважають, що тепер можуть працювати під час локдауна: розраховувати на допомогу їм не доводиться.

"Раз ми не потрапляємо під виплату, то можна працювати!", — написав на своїй сторінці Facebook підприємець Станіслав.

Крім основного виду діяльності, є ще один нюанс — сплата єдиного соціального внеску. Однак навесні підприємців звільнили від нього. Деякі харківські підприємці все ж оплачували ЄСВ.

"За березень, квітень, травень взагалі-то звільнили від сплати ЄСВ. Я знаю людей, які не довіряють державі і припускали, що можуть бути перевірки. Вони просто заплатили ЄСВ, незважаючи на те, що не зобов'язані були платити. Тоді виникає питання: ті, хто не заплатив, бо держава дозволила їм не платити, чи отримають вони таку допомогу. Я поки сумніваюся", — зазначив Чумак.

Як повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, за перші десять годин заявки на отримання 8 тисяч гривень від держави подали п'ять тисяч людей.

Видаватимуть допомогу з 14 по 31 грудня. Оформити заявку можна на порталі "Дія" в особистому кабінеті або в додатку (розділ — "Послуги"). Гроші зарахують на особистий рахунок після перевірки даних.

Умови для отримання допомоги для найманих працівників:

  • основний КВЕД повинен належати до тих, до яких застосовані карантинні заходи;
  • організація нарахувала ЄСВ за третій квартал 2020 року;
  • їхня середня зарплата не перевищує 30 тисяч гривень на місяць за третій квартал;
  • вони не працюють за сумісництвом.

Умови для фізичних осіб-підприємців:

  • на 31 жовтня 2020 року основний КВЕД віднесено до переліку тих, до яких застосовуються карантинні заходи;
  • здійснюють діяльність понад три місяці;
  • сплатив ЄСВ не менш, ніж за три місяці в 2020 році;
  • людина не є ФОП та найманим працівником одночасно.

Нагадаємо, 4 грудня Верховна Рада прийняла законопроєкт №4429, яким надається одноразова допомога в розмірі 8 тисяч гривень підприємцям під час локдауна.