Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

03 червня, 2020 - 08:33

Мінус малина, плюс картопля. Як погода вплине на врожай в Харківській області?

Картопля і капуста "люблять" дощове літо.

Квітневі заморозки і травневі дощі зіпсували настрій фермерам. Аграрії втратили до третини озимих, не можуть зібрати урожай полуниці, зате прогнозують, що овочі для борщу поспіють як треба.

Погода 2020 го року відрізняється оригінальністю. Спочатку була тепла і безсніжна зима, в квітні вдарили морози, а в травні випала рекордна кількість опадів. "Рослини в шоці", — кажуть аграрії Харківської області, але все може виправити швидке потепління.

Ягід немає, варіть борщ

Літо настало, а полуниця на ринках не дешевшає. Ціни не будуть знижуватися до кінця сезону, прогнозують аналітики аграрного ринку. У 2020-му році урожай полуниці в Україні буде гіршим за п'ять років. До такого висновку прийшли експерти оптового ринку сільгосппродукції "Шувар". У своєму звіті фахівці говорять про те, що сезон полуниці в цьому році почався на тиждень пізніше, ніж в 2019-му через дощовий травень.

"Вже зрозуміло, що особливістю цього сезону буде рекордно висока ціна на ранню ягоду. На жаль, не всі виробники зможуть на цьому заробити, деякі господарства втратили значну частину врожаю через заморозки в першій половині травня", — говорить керівник департаменту аналітики оптового ринку Тетяна Гетьман.

У Харківській області полуниця достигла, але зібрати її фермери не можуть через дощі. Та й якість ягід залишає бажати кращого.

"Все залило водою, тому на смак це можна порівняти з половиною склянки хорошого чаю, який долили окропом. У суниці не дуже хороший товарний вигляд, сонця немає, тому колір вона не набирає", — розповів KHARKIV Today фермер з Нововодолазького району Сергій Цвєтков.

овощи
Помідори і огірки цьогоріч не будуть дешевими. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

За його словами, у полуниці ще є шанс, якщо найближчим часом встановиться тепла сонячна погода. Через дощі у кущів виросли великі листя, де виробляється цукор, і якщо буде тепло, то цукристість ягід підвищиться.

А ось малини в цьому році буде дуже мало, її пошкодили весняні заморозки. Решта ягід теж переживають не найкращі часи. Зате для овочів з борщового набору настав зоряний час.

"Тепер настала "картопляна" погода, капуста, буряк виросте, так що борщ зваримо", — говорить фермер Цвєтков.

Практично не ростуть огірки і ранні кавуни, так що дешевими ці овочі цього літа не будуть, як і помідори, баклажани і перець, яким необхідна сонячна погода

.Озимі вимерзли, але шанси є

Страждають від примх погоди і зернові культури. Осіння посуха і весняні морози пошкодили зернові культури в багатьох районах Харківської області.

"Безсніжна зима не так нашкодила, як весняні заморозки. У квітні в деяких місцях було до мінус 8 градусів на ґрунті, в багатьох районах були пересівання", — розповів KHARKIV Today фермер з Кегичівського району Микола Пивовар.

У деяких агрохолдингах змирилися з втратою частини врожаю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тепла зима – холодне літо. Чому змінюється погода в Харкові

"Через заморозки, відсутність вологи і суховіїв ми потенційно можемо втратити третину врожаю. Але в компанії вирішили не робити пересіву через недоцільність витрат", — говорить директор агропромислового департаменту групи "Агротрейд" Олександр Овсяник.

Надлишок вологи не так сильно впливає на зернові, як недолік тепла. На початку червня, кажуть фермери, середньодобова температура повинна бути вище 18 градусів, щоб рослини добре розвивалися.

поле
Озимі в деяких районах довелося пересіяти. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today 

"Рослини зараз перебувають у стресі, кукурудза стоїть з фіолетовими листям, при такій температурі рослина не може отримати поживні речовини, які їй необхідні", — говорить фермер Пивовар.

Остаточні прогнози на урожай робити поки що рано, вважають аграрії. Якщо в найближчий тиждень встановиться тепла і сонячна погода, зернових в Харківській області буде в достатку. Через несприятливі погодні умови в південних областях України обвалу цін на ринку теж не прогнозують.

Надія фермерів на теплу погоду, ймовірно, буде виправдана вже до кінця цього тижня. До вихідних фахівці Харківського регіонального центру з гідрометеорології прогнозують потепління до + 27-29 градусів вдень.

Автор: Олена Павленко
 

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.