Їхали на море. Сотні дітей із Харківщини лишаються в "дитячих таборах" Росії

Батьки відправили своїх дітей до російських таборів ще влітку, а тепер не можуть їх забрати.

Батьки спочатку раділи тому, що їхні діти поїдуть до російського моря, а наразі розгублені та не знають, як повернути малечу додому. 

Населені пункти Харківщини, що перебували під окупацією пів року, стикнулися з багатьма проблемами. Там немає комунікацій, доступу до виплат та медицини, але найбільше зараз страждають люди, які не знають, де їхні діти. Наприкінці серпня одні батьки були зомбовані російською пропагандою, інші — через шантаж, відправили дітей "подалі від вибухів", до російських літніх таборів. Де зараз знаходяться українські хлопчики та дівчата — відомо не всім батькам, деякі з них поїхали до Росії самі, щоб забрати дітей, деякі — залишилися чекати їх вдома.

Дітей з Харківщини, котрі потрапили до Росії, шукають та хочуть забрати. Однак як довго вони залишатимуться в окупантів, невідомо. 

"У нас є факт вивезення дітей, ми зараз працюємо з профільним міністерством (з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій) для того, щоби встановити, де ці люди зараз перебувають і зробити все необхідне для того, щоби створити умови для повернення наших людей. Алгоритм є, нам головне їх ідентифікувати, де вони зараз знаходяться і встановити контакт. Вдалі випадки є і щодо дітей, в тому числі. Ускладнюється це лише тим, що навіть якщо ми встановлюємо місцезнаходження дітей на території Російської федерації, то ми маємо їх забирати особисто. Тобто, хтось має туди поїхати, уповноважена особа, і далі їх забрати, повернути на Батьківщину. Однак цей процес досить тривалий, небезпечний, оскільки у нас на першому місці безпека дітей, безпекова складова, ну, а далі вже будемо визначати. Певні процеси вже є, я зараз їх озвучувати не буду, оскільки переговори йдуть дуже важко, щоб їх не зірвати", — пояснив він. 

За словами Синєгубова, окупанти шантажували людей на захоплених територіях, вивозячи до Росії їхніх дітей. 

"Це був умовний шантаж нашого населення, в тому числі, на тимчасово окупованих територіях, коли вони (загарбники) під приводом там, на оздоровлення, під приводом — створити безпечні умови для проживання дітей, вивозили їх. А після того змушували людей, у тому числі, співпрацювати з ними. Це абсолютно прості люди, це вчителі, це працівники Держслужби з надзвичайних ситуацій, працівники комунальних установ, служб на місцях. І тим самим вони брали у заручники цих дітей і змушували на співпрацю, змушували підписувати певні документи тощо. І по кожному такому факту і випадку зараз буде кримінальне провадження. Істину будуть встановлювати наші спецслужби, правоохоронні органи для того, щоби встановити, чи дійсно людина співпрацювала з ворогом або вона вимушена була і фактично поставлена була в такі умови. Дітей вивозили окремо від батьків і тут на місці знаходяться батьки і це вкрай важко, коли ти не знаєш, що з твоєю дитиною, де вона знаходиться, але працюємо над цим", — поінформував голова Харківської ОВА.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харкові залишилася чверть учнів

Дітей до Росії відправляли мешканці Козачої Лопані, Куп'янська і Дворічної. Зокрема, на "відпочинок" свою доньку вивезла вчителька з Дворічної, яка, як і багато її колег, стала посіпакою окупантів. На даний момент відомо, що в Росії залишається 30 дітей із Дворічної. Деякі батьки під час українського конрнаступу також виїхали до РФ і знайшли там дітей. 

Героїнями сюжету британського телеканалу Sky News стали дві матері з селища Козача Лопань (Дергачівська громада), яке було окуповане пів року. Доньки жінок наприкінці серпня поїхали до "дитячих таборів" у Росії. Батьки вважали, що там буде "більш безпечно". Вони думали, що діти будуть "купатися в морі", але де вони зараз — невідомо, звʼязку з ними немає.

"Дочечко, я тебе все одно заберу. Не хвилюйся, з нами все добре. Я тебе люблю і поверну тебе у будь-якому випадку додому і більше нікуди в житті не відпущу", — звернулася мати 13-річної школярки Наталія.

"На відпочинок" відправила 9-річну доньку і Тетяна з Козачої Лопані, між рідними відсутній звʼязок. 

"Думали, що там безпека. Важко було, до нас на вулицю і "касетка" летіла, люди гинули. Через це і відправила, що там більш безпечно", — пояснила жінка. 

У сюжеті зазначається, що дітей до "літніх таборів" віддали не менше десяти сімей із Козачої Лопані. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У деокуповане місто на Харківщині приїхав італійський клоун

Зазначимо, після того, як на Харківщині почався контрнаступ Збройних сил України, гауляйтер Ізюмського району Владислав Соколов говорив, що дітей з Ізюму та Балаклії, яких раніше відправили на відпочинок до російського Геленджика, залишили у таборі на другу зміну. На початку вересня російські пропагандисти повідомляли, що більше 300 дітей із Харківської області поїхали на відпочинок до табору "Медвежонок" неподалік Геленджика. Це був другий заїзд. Колона з дітьми виїжджала з Купʼянська. 

Нагадаємо, наприкінці серпня дітей із Борівської громади (укрупнений Ізюмський район) та сусідніх, росіяни повезли на відпочинок в Геленджик. Батьки деяких із цих дітей поїхали до них.