В Ізюмі від окупантів врятували Євангеліє 1707 року видання

Євангеліє було в музеї, коли місто перебувало під окупацією.

Зараз Євангеліє перебуває під охороною територіальної оборони Ізюма.

Наукова співробітниця Ізюмського краєзнавчого музею імені М. В. Сібільова Діна Листопад врятувала напрестольне Євангеліє 1707 року видання, яке знаходилося в музеї, коли Ізюм перебував під окупацією. Під обстрілами вона дісталася музею, забрала Євангеліє та сховала у надійне місце в очікування деокупації. Про це повідомив KHARKIV Today заступник ізюмського міського голови Володимир Мацокін.

Євангеліє подарував Преображенській церкві Петро I. Воно зберігалося в Ізюмі, потім довгий час знаходилося в Росії на реставрації. Росія не хотіла його віддавати. На початку 90-х років Євангеліє повернулося до Ізюму. Його помістили до запасників музею, оскільки не було належних умов для демонстрації. Побачити Євангеліє відвідувачі музею змогли чотири роки тому.

"Воно було у запасниках. Його не демонстрували, тому що не було належних умов для демонстрації. Це окремий стенд, виконаний із куленепробивного скла, цей об'єкт окремо, окрім музею, повинен бути виведений на пульт охорони поліції. Само приміщення повинно знаходитися під наглядом поліції, окрема пожежна сигналізація повинна бути встановлена. Закупили відповідне обладнання і почали його виставляти", — розповів Володимир Мацокін.

Під час війни Ізюм зазнавав постійних ударів. Зв'язок зі співробітниками музею був втрачений. Влітку заступник ізюмського міського голови Володимир Мацокін дізнався про порятунок Євангелія.Як виявилося, наукова співробітниця Ізюмського краєзнавчого музею Діна Листопад, попри обстріли, дісталася приміщення музею, забрала Євангеліє та заховала. Місце, де воно знаходилося, знала лише вона. Їй вдалося евакуюватися з Ізюма до Кропивницького. Коли місто було деокуповане, вона повідомила місце зберігання Євангелія. Наразі його охороняє територіальна оборона міста.

"І десь, мабуть, влітку я зателефонував нашому науковому співробітнику Діні Листопад. Ось це та героїня, яка мені розповіла, що вона особисто під бомбардуваннями прийшла в музей і дістала Євангеліє, і його сховала. Вона зараз знаходиться в Кропивницькому, працює при музеї, тимчасово влаштувалася. Вона сказала тоді: "Я тільки знаю, де воно знаходиться, я приїду — я віддам його". Потім вона вже повідомила, і зараз Євангеліє знаходиться в хранилищі. Воно врятовано. Євангеліє не в музеї. Воно зберігається в Ізюмі, відповідно до закону "Про музей і музейні справи". Зараз воно знаходиться під охороною територіальної оборони", — сказав Володимир Мацокін.

Будівля музею пошкоджена — у неї було пряме влучання російського снаряда. На другому поверсі музею можна дивитися прямо у небо. Всю колекцію врятували працівники музею. Вони закрили її у сховищі. Наразі вирішується питання щодо збереження музею. Цим питанням займається міністр культури, також зацікавлено ЮНЕСКО.

"Можливо, частину нашої колекції ми будемо віддавати на зберігання. Зараз цим займається департамент культури ХОВА, Міністерство культури. З проблемами музею особисто знайомий міністр культури пан Ткаченко, він був у нас в музеї. Ми розповідали йому всю цю історію. Він зараз приймає належні заходи, щоб зберегти нашу колекцію, не тільки колекцію краєзнавчого музею, а і об'єкти культурної, архітектурної спадщини, пам'ятки, будинки, художню, музичну школу, — розповів Мацокін. — Музей можливо врятувати. Зараз цим питанням займається міністр. Зацікавилось питанням нашого музею ЮНЕСКО. У нас видатна колекція — і картини, особисті речі Сібільова, багата колекція. Місце старе, з історією, і в археологічному плані воно досить цікаве".

Як писав KHARKIV Today, Організація об'єднаних націй з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО) оголосила збір коштів на реставрацію музею Сковороди