Укриття у Харкові. Все, що потрібно знати про місця для можливої евакуації
У разі небезпеки сховатися можна у деяких підвалах, а також на станціях метро, у підземних переходах та паркінгах. Хороших умов не чекайте: це місце, щоб пересидіти кілька годин потенційну небезпеку.
Потенційна розрахункова місткість усіх захисних споруд у місті — понад 1,5 мільйона чоловік (приблизне населення міста). У Харкові близько 7000 будинків, але сховатися у підвалах можна приблизно у 4200. Про це повідомив заступник начальника управління цивільного захисту міського департаменту по взаємодії з правоохоронними органами та цивільного захисту Віктор Широкий.
KHARKIV Today знайшов відповіді на запитання харків'ян, які готуються до можливого вторгнення та хочуть бути напоготові.
Як зрозуміти, що настав час шукати укриття?
Після того, як у місті лунає звук сирен, потрібно знайти джерело інформації та діяти за інструкцією.
"Встановлено сигнал: "Увага всім!". Звучать сирени, за цим сигналом ми повинні підійти до найближчого джерела інформації — телевізор, радіо, мобільний телефон, де з'являється інформація про причини подачі сигналу та найперші дії цього сигналу. На території Харкова понад сотня гучномовців. Готовність системи оповіщення перевіряється щокварталу. Востаннє — минулого тижня", — розповів Широкий.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківських ветеранів кличуть до загонів тероборони. Особливо власників зброї
Що взяти із собою?
Насамперед — це документи, гроші, необхідний запас продуктів, води та ліків. Тим, у кого є діти, рекомендують взяти для них змінний одяг та теплі речі.
Скільки часу є?
До укриття потрібно вирушати якнайшвидше. Якщо такої можливості немає, краще залишатися у квартирі, але у місці, де найменша площа, це може бути коридор або санвузли. В укриттях у підвалах двері повинні бути відчинені весь час, але це залежить від людей, які будуть знаходитися всередині.
Де шукати укриття?
На кожній ділянці "Жилкомсервісу" є спеціальні таблички, які їх вивішують за окремим рішенням керівництва цього підприємства. Якщо буде команда, таблички розмістять протягом шести-семи годин.
"Є захисні споруди, це укриття та протирадіаційні укриття, їх більше 300. Але у них укривається персонал підприємств, який продовжує свою роботу в особливий період. Є споруди подвійного призначення — метрополітен, підземні паркінги, переходи. Вони практично готові, метрополітен на 100% готовий, у переходи доступ є, вони теж готові, ми щодня ними ходимо. Підземні паркінги — це, як правило, у будинках другої власності, я маю на увазі об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні кооперативи, але це також вважається укриттям. Це основне укриття для населення такого міста, як Харків, і короткочасне укриття — від однієї приблизно до трьох-чотирьох годин перебування жителів у таких підвалах", — повідомив заступник начальника управління цивільного захисту.
Подивитися, де знаходяться найближчі від будинку та роботи укриття можна онлайн. Укриття у підвалах нанесені на спеціальну мапу, можна ввести назву вулиці та побачити усі укриття на ній. Якщо у конкретному будинку такого немає, варто подивитися найближчі адреси. Там вказано територію обслуговування.
Для того, щоб побачити укриття на підприємствах, у підземних переходах та паркінгах, потрібно скористатися іншою мапою. На неї також нанесені укриття, що є в області.
Як виглядають укриття?
Підвали, де є комори та які використовують для зберігання речей та продуктів, не придатні для укриття. Щоб у підвалі можна було сховатись, він повинен бути розчищений, поглиблений, із входами, запасним виходом та вентиляцією. На одну людину розраховано приблизно 1,5 метра площі підвалу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Володимир Зеленський обіцяє, що Харків не буде окуповано
KHARKIV Today побував у двох укриттях у підвалах житлових будинків на вулиці Дизельній, 16 та Дизельній, 1Б (Слобідський район міста), де також є світло та туалети.
"За потреби "Жилкомсервіс" максимум зробить, щоб туалети працювали. Захисні споруди готуються за 12 годин. Зливну каналізацію зробити можна", — пояснив начальник відділу захисту населення міських районів управління цивільного захисту Орест Толоченко.
На ділянці КП "Жилкомсервіс", до яких належать ці укриття, кажуть, що постійно підтримують їхню придатність.
На ділянці вісім стаціонарних укриттів. На ділянці 167 будинків, є багатоповерхівки, які мають підвали, вони теж вважаються укриттями. Усі придатні, чисто, є освітлення. Ми постійно підтримуємо порядок — сміття немає, освітлення працює, там ніякого мотлоху немає. Все закрито, у мешканців, у нас ключі, у тепломережі. Туди сторонні проникнути не можуть. Буває, що двері ламають, а так все у нас чисто, порядок. Усі мешканці найближчих будинків про укриття знають, куди йти і де сховатися", — розповів начальник дільниці №25 КП "Жилкомсервіс" (у Слобідському районі міста) Анатолій Дмитренко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харківській області готові 80% бомбосховищ
Нагадаємо, з 21 січня жителі Харківської області живуть з думкою про можливе вторгнення північного сусіда найближчим часом. Про загрозу в інтерв'ю американському виданню сказав президент Володимир Зеленський минулого тижня. Згодом його пресслужба поінформувала, що це була гіпотеза, яку журналісти невірно вирвали з контексту. Але водночас багато політиків повідомляють про велику ймовірність ескалації воєнного конфлікту з боку РФ. Мабуть, уперше з 2014 року так масштабно.
Укриття. Ілюстративне фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today