У пошуках сховища. Як Харків готується до захисту від обстрілів

Так виглядає підвал, призначений для тимчасового укриття від обстрілів.

Вперше з 2015 року в Харкові проводять ревізію укриттів і оновлюють покажчики до сховищ. Теоретично в місті є більше 4 тисяч підвалів, в яких можна сховатися. На практиці багато з них недоступні.

Як і шість років тому, геополітична обстановка не дозволяє харків'янам розслаблятися. Росія стягнула війська до кордонів України, а до кордону від Харкова — менше 40 кілометрів. У міськраді вирішили перевірити, чи всі сховища в нормальному стані, і чи легко жителям їх знайти.

Укриття на дві години

У дворі будинку 73 на Плеханівській і сусіднього будинку на Оренбурзькій біля під'їздів розвісили оголошення: "Шановні мешканці! Ключі від підвального приміщення знаходяться у аварійно-диспетчерської служби за адресою: проспект Гагаріна, 39". Недалеко на стіні — стрілка і напис "сховище". Видно, що підмалювали його недавно.

Бомбосховищами такі захисні споруди вже давно не називають. Кажуть просто — укриття. Тут, в підвалі, сиро і задушливо, вентиляції немає, на стінах — сліди старих підліткових посиденьок, яскраві написи RAP і Hip-Hop — мабуть, ще з 90-х. Незважаючи на задуху і вогкість, тут можна години дві  перечекати обстріл з артилерійської або стрілецької зброї.

"Наводимо лад у підвалах. Не євроремонт, але в разі надзвичайної ситуації воєнного характеру жителі можуть сховатися і убезпечити себе на деякий час. З 2015 року оглянули і привели до ладу 80% підвалів, всього в місті їх 4 тисячі. Прибрали багато сміття, залишки непотрібної інженерної інфраструктури", — розповідає начальник відділу захисту населення управління цивільного захисту Харківської міськради Орест Толоченко.

Такі стрілочки і оголошення є поки  не на всіх будинках, але в міськраді обіцяють незабаром оновити покажчики, а також списки того, що потрібно взяти з собою в укриття. Це — запас води і продуктів, засоби гігієни, теплий одяг, ліки. На тривале перебування ці підвали не розраховані.

Куди бігти?

Теоретично всі укриття, обладнані в підвалах, можуть вмістити 1 мільйон 200 тисяч містян. Ті, хто живе в 500 метрах від метро, ​​будуть ховатися на станціях. На великих підприємствах є свої укриття і, як показала ревізія, обладнані вони дещо краще, ніж укриття в багатоповерхівках. Наприклад, в укритті на території тролейбусного депо №2 є система очищення повітря, протигази, санвузол. Там можна перечікувати обстріли 2-3 дні, розрахований такий підвал на 300 чоловік, тоді як звичайні, в багатоповерхівках, приблизно на 70. До того ж, є укриття далеко не у всіх дворах.

"Зараз у висотних будинках необов'язково робити підвали-укриття. Тому в разі потреби жителі в якості укриття можуть використовувати підземні паркінги", — рекомендує Орест Толоченко.

Сховатися на підземній парковці, в метро, ​​в переході, погребі, або навіть під мостом дещо простіше для всіх харків'ян, а не тільки для жителів нових будинків. Незважаючи на запевнення чиновників у тому, що підвали готові до того, щоб там могли ховатися люди, це не зовсім не так. У багатьох дворах двері до сховищ заварені, щоб там не селилися безпритульні. Інші завалені сміттям або затоплені і більше непридатні до використання. Частину підвалів викупили приватні структури і влаштували там офіси або фітнес-клуби. Навіть якщо підвал залишився у власності "Жилкомсервісу", ключ від нього може бути де завгодно. Теоретично, він повинен бути на дільниці "Жилкомсервісу" і у відповідального мешканця будинку. Але в екстреній ситуації часу на те, щоб шукати цього мешканця, не буде, не кажучи вже про те, що цієї людини може не бути вдома.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Харків готується воювати з Путіним

До того ж, на вчорашній сесії міськради депутати дозволили виставити на аукціон 68 підвалів житлових будинків. Орест Толоченко каже, що ще не бачив рішення, а тому не може сказати, чи знаходяться в цих підвалах сховища. Цілком може бути, що укриття, яке значиться в міськраді актуальним, продано або не відкривається.

Тому в управлінні цивільного захисту рекомендують зателефонувати на "112", там повинні за адресою проживання повідомити, де ховатися. У міськраді обіцяють створити онлайн-карту, де буде зазначено кожне чинне укриття.