"Турбоатом" лишається в Харкові. Чому підприємство відкриває філії на заході країни?

Компанія "Українські енергетичні машини" має проблеми з логістикою.

Чутки про те, що підприємство "Українські енергетичні машини", більш відоме за старою назвою  "Турбоатом", переносить виробництво на захід України, не відповідають дійсності. Проте філії компанії все ж з'являться у трьох  областях на Заході України. 

Один із найстаріших заводів міста не припинятиме роботу в Харкові. Однак через проблеми з електроенергією та логістичні труднощі створює свої представництва у трьох областях, що межують із західним кордоном України.

В усьому винні польські фермери

Днями в анонімних Telegram-каналах Харкова з'явилося повідомлення про те, буцімто підприємство "Українські енергетичні машини" — колишній "Турбоатом" — перевозить виробничі потужності на захід, подалі від  ворожих  обстрілів.

У цьому повідомленні автори посилаються на відповідну статтю у виданні Liga, а вони, у свою чергу, на відповідне рішення акціонерів. Про що ж ідеться насправді?

18 квітня на сайті "Українських енергетичних машин" з'явилось повідомлення про утворення трьох філій підприємства у Львівській, Закарпатській та Черкаській областях. Про закриття харківського виробництва наразі не йдеться — розповіли в компанії. У західних філіях виготовлятимуть певне обладнання, яке експортується для польських замовників. 

"Це не буде завтра. Поки що про будівництво не йдеться. Ці підприємства створюються для того, аби вирішити певні логістичні проблеми, з якими ми зіткнулися на кордоні через протести польських фермерів, що трохи ускладнює логістику. У нас є замовники в Польщі, філії потрібні, щоб покращити доставку", — розповів KHARKIV Today речник "Українських енергетичних систем" Андрій Криворучко.

У березні цього року до проблем на кордоні додалися ще й блекаути. Але зараз, за словами Андрія Криворучка, усі цехи заживлені — нормальну роботу вдалося відновити.  

"Зараз все спокійно, працюємо на повну потужність. Заробітні плати та аванси виплачуємо згідно з колективним договором, ніяких затримок немає", — каже речник компанії.

Довідка KHARKIV Today

У 2021 році рішенням Кабміну до "Турбоатому" приєднали іще один харківський завод-гігант "Електроважмаш". Нове підприємство під назвою "Українські енергетичні машини" працює з грудня 2021 року. Зараз це єдиний в Україні виробник турбінного обладнання для гідро-, теплових та атомних електростанцій. Завдяки потужностям колишнього "Електроважмашу" компанія випускає електродвигуни для залізничного та міського транспорту. На сьогодні "Укренергомашини" має контракти на електродвигуни для польських компаній, а також обладнання для "Укргідроенерго" та "Укрзалізниці". 

Підприємства-дублікати

"Укренергомашини" — не єдина харківська кампанія, що вирішила підстрахуватися та створити філії у віддалених від російського кордону областях. Раніше так само зробили "Кулиничі". Ще у серпні 2022 року у селі Оброшине Львівського району почалося будівництво хлібопекарського комплексу. Зараз роботи вже на фінальній стадії. Передбачається, що там працюватимуть 2,5 тисячі чоловік, зокрема 500 працівників компанії "Кулиничі" з Харківської області, які переїхали на Галичину. У той же час і з Харківщини виробник хліба не пішов.

Ще одна компанія, що працює у сфері легкої промисловості, — "Твої координати" — теж має "страхову" філію у Рівному. За словами власниці підприємства Тетяни Власової, аби не допомога рівненського підприємства, то харківська філія вже б закрилася через те, що замовники часто відмовляються від контракту, коли чують, що виробництво буде в Харкові.

Що стосується акціонерного товариства "Укренергомашини", то ще влітку 2022 року керівництво компанії планувало створити філії у Львові або в Ужгороді. Таке питання двічі виносилося на позачергові збори акціонерів компанії, але тоді вони за це не проголосували.