Тривалі повітряні тривоги у Харкові паралізували роботу державних структур
Тривалість повітряних тривог у Харкові у травні цього року неодноразово била всі рекорди. Одного дня вона продовжувалась 18 годин. У таких умовах великі магазини, державні установи та банки не можуть працювати.
Оформити закордонний паспорт, перевипустити банківську картку, здати іспит на отримання водійського посвідчення зараз в Харкові практично неможливо. Жителі області змушені їхати в інші регіони, аби отримати ці послуги.
За паспортом — у Запоріжжя
Від початку повномасштабної війни Харківська область за тривалістю та кількість повітряних тривог завжди була на другому місці — після Луганської, де вона, фактично, не припиняється. Але з 9 травня 2024 року ситуація погіршилася ще більше: віднині час без тривог у Харкові — це сумарно всього кілька годин. Ця ситуація призвела до того, що сервісні центри, банки та державні установи вже фактично і не відкриваються для прийому відвідувачів. У цьому немає сенсу, бо, наприклад, 18 травня повітряна тривога тривала понад 18 годин. У торгівельних центрах далеко не всі зачиняються на час тривоги, але великі міжнародні бренди вже не відкриваються навіть після відбою: їхні крамниці у "Дафі" та "Нікольському" зачинені постійно.
Після влучання керованих бомб в "Епіцентр" на Салтівці інший магазин мережі на проспекті Гагаріна повністю змінив формат роботи. Тепер він працює як інтернет-магазин. Товар замовляють або онлайн, або безпосередньо на вході в гіпермаркет. У час, коли тривоги не лунають, покупців пускають усередину гіпермаркету, але таке буває рідко. Через це кількість покупців зменшилася.
"У неділю зробили замовлення біля входу та чекали у машині, поки нам зателефонують. Ми точно знали, яка фарба нам потрібна, тому просто замовили за артикулом. Багато хто приходив таким чином купувати ламінат, будівельні матеріали. Увесь процес зайняв близько години. Звісно, це краще, ніж нічого, проте багато людей купували тут купу дрібних товарів. Навряд хтось поїде в таких умовах замовляти дріб'язок, будуть обирати інші магазини, що працюють під час повітряних тривог. Шкода буде, якщо "Епіцентр" піде з Харкова через постійні тривоги", — розповів постійний покупець гіпермаркету Андрій Макеєнко.
Якщо одяг та будматеріали, дійсно, можна замовити через інтернет чи купити на ринках, які працюють і під час повітряних тривог, то з водійськими правами чи номером на автівку так не вийде — їх необхідно отримувати особисто в Сервісних центрах МВС. Уже понад два тижні біля обох будівель Центрів на вулиці Шевченка від ранку стоять і сидять на бордюрах десятки людей у марній надії потрапити всередину.
"Мені треба записатися на іспит з водіння, тому щодня я вранці приїжджаю до Сервісного центру та займаю чергу. От сьогодні мало не пощастило: десь о 7:44 був відбій тривоги, я дуже зраділа, думала, сьогодні нарешті візьму талончик, як тут знову загуділо, вони так і не відчинилися. Постояла ще пару годин і пішла, бо в мене ще й в університеті іспити, треба готуватися", — розказала студентка Дарина Іванченко.
Відвідувачі Сервісних центрів МВС у Харкові скаржаться і на те, що взяти талони онлайн останнім часом не виходить — їх просто неможливо "впіймати" в системі. Але щасливчикам, які записалися до Центру раніше, теж не позаздриш, адже іспит під час тривоги також не розпочнеться.
"На жаль, поки що на законодавчому рівні не прописане це питання. Є порядок дій, встановлений ДСНС під час повітряної тривоги, і ми повинні його дотримуватись", — пояснила KHARKIV Today речниця регіонального сервісного центру МВС у Харківській області Амалія Гурбанова.
Така ж ситуація склалася у відділеннях Державної міграційної служби в Харківській області. Громадяни, яким потрібен закордонний паспорт, змушені спершу трохи помандрувати Україною. Як зробив це майбутній студент одного з військових вишів, 11-класник Андрій. Батьки вирішили відправити сина на тиждень до Європи перш, ніж почнеться казармене життя. У хлопця вийшов термін закордонного паспорта, тому наприкінці травня вони звернулися до ДМС у Харківській області. Після кількох днів суцільних тривог закордонний паспорт вирішили робити у Запоріжжі. Саме там змогли знайти вільні слоти на запис у Паспортний сервіс "Документ". У Харкові він не працює з 24 лютого 2022 року, а у найближчому у Полтаві вільних місць для реєстрації онлайн немає.
"Так, це дві поїздки туди і зворотно у Запоріжжя. Але чого не зробиш заради дитини. У нього попереду чотири роки казарми, служба. У Запоріжжі таких тривог немає, нас швидко прийняли і призначили забирати документи за тиждень", — розказав батько випускника.
Можна було замовити доставку у Харків, проте родина не стала ризикувати і поїхала за документом особисто.
Чи можливо зробити тривоги коротшими?
У Сервісному центрі МВС частково вирішили проблему з наданням послуг.
"Приміщення на Шевченка, 26 має укриття, у якому ми надаємо послуги з реєстрації та перереєстрації транспортних засобів. Пройшли дуже довгу процедуру погодження, перш ніж отримали дозвіл на це. З 3 червня в укритті працює реєстрація та перереєстрація навіть під час повітряної тривоги", — розповіла Амалія Гурбанова.
Зараз керівництво Сервісного центру веде перемовини з міськрадою щодо облаштування мобільних укриттів біля відділень — таких, як свого часу поставили на зупинках транспорту. Втім, в очікуванні відбою під дверима центрів стоять десятки людей, і в невелике мобільне укриття вони всі точно не помістяться.
Ще у січні цього року в міськраді Харкова депутати ухвалили рішення про створення диференційованої системи оповіщення про повітряну тривогу. Проєкт мали втілювати в рамках створення Єдиного муніципального ситуаційного центру.
Навести лад у сповіщеннях про тривогу обіцяв і голова ХОВА Олег Синєгубов.
"Над цим працює наразі Міноборони, Генштаб, щоб не включати всю територію Харківської області, всю державу на годину-дві, якщо щось там злетіло, МІГ чи щось, але об'єктивних даних щодо пуску ракет немає, а часу достатньо, щоб дати людям зреагувати, укритися", — обіцяв очільник області у січні цього року, але за 5 місяців ситуація лише погіршилася.
Тим часом у міськраді обіцяють: диференційована система оголошення тривог запрацює за кілька місяців, уже цього року. Як повідомив виданню Mediaport директор департаменту надзвичайних ситуацій Харківської міськради Богдан Гладких, обладнання вже замовили, воно їде до міста. На монтажні роботи знадобиться місяць-півтора.
"Технічно ми будемо готові запустити систему. Але головний момент — щоб всі територіальні громади Харківської області виконали цю вимогу для можливості розмежування диференціації тривог", — сказав Гладких.
Але і цього мало — треба ще отримати дозвіл на запуск системи від Генштабу ЗСУ.