Слідчі встановлюють, кому належать сотні знайдених у катівні на Харківщині зубів

Для з'ясування призначені експертизи.

У катівні на півдні Харківщини знайшли безліч зубних протезів. Однак поки що точно невідомо, чи їх вибивали у полонених, чи поцупали в дантиста . 

У центрі села Піски-Радьківські (колишній Борівський, укрупнений Ізюмський район) знаходилася катівня росіян. Вони облаштували її у підвалі будинку. Тут перебували одночасно десять окупантів, повідомив начальник Слідчого управління головного управління Нацполіції в Харківській області Сергій Болвінов.

"Як стало відомо від місцевих мешканців, на території приватного домоволодіння села Піски-Радьківські, яке розташоване неподалік сільської ради та клубу, в центрі цього села, російська армія, яка дислокувалася у цьому селі, розмістила свій штаб. За попередньою інформацією, близько десяти військовослужбовців російської армії знаходилися постійно в цьому приватному домоволодінні. Вони заїхали в цей будинок без волі власника. Забрали, попередньо, два автомобіля, працювали в цьому будинку. На території приватного домоволодіння є гараж. Коли ми зайшли на територію цього будинку, ретельно провели огляд місця події, встановили підвал. Підвал був похідний, східці спускалися вниз і на глибині приблизно два метри нижче рівня землі знаходилася кімната підвалу розміром приблизно 1,5 на 2,5 метра. Як потім було встановлено, в цьому підвалі російські військовослужбовці утримували цивільних людей та полонених і відносно них вчиняли тортури", — розповів він.

За словами головного слідчого Харківщини, сусіди чули крики тих, хто потерпав від знущань росіян. У поліції є свідки, які дають покази, що з території цього домоволодіння вони чули крики, благання допомогти, випустити. Часто після таких криків місцеві мешканці чули автоматні черги, після цього крики замовкали.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Борівську громаду остаточно звільнили від окупантів

У катівні знайшли предмети, які застосовували для тортур над полоненими, а також зубні протези у великій кількості.

"Оглянувши територію і домоволодіння, і підвалу, виявили та вилучили наступні речові докази — це завʼязки, пластикові та тряпчані мотузки, які, ймовірно, використовувалися для звʼязування рук або ніг, фалоімітатор, куртки військові, попередньо, схожі на одяг військових Збройних сил України, аркуш паперу та чорнові записи зі свідченнями військовополонених, телефон, марля з речовиною бурого кольору, ймовірно, з кровʼю, жетон військовослужбовця ЗСУ, протигаз, який, імовірно, використовувався для тортур та катувань, недопалки, 16 слідів пальців рук та, що нас вразило, пластиковий контейнер з зубними протезами жовтого та срібного кольорів та залишками зубів. Що стосується зубних протезів жовтого та срібного кольору, вони зараз належним чином оглянуті, упаковані та направлені до експертної установи, відповідно до постанови слідчого про призначення молекулярно-генетичної експертизи. Простіше кажучи, для виявлення ДНК-профілю та встановлення, кому саме належать залишки цих зубів. Інформація, яка є в публічному доступі, про ймовірне відношення цих зубів до власника-дантиста, перевіряється. Після проведення досудового розслідування буде надана детальна інформація, що ми встановимо в ході досудового слідства", — пояснив головний слідчий Харківщини. 

Болвінов зазначив, що з дантистом сьогодні працюватимуть слідчі, усю наявну інформацію перевіряють. 

"Чи були ці коронки отримані внаслідок викрадення, внаслідок виривання у живих, чи виривання з тіл померлих людей — це буде встановлено в ході досудового розслідування", — уточнив він. 

Слідчі вважають, що, ймовірно, у катівні тортурам піддавалися більше, ніж 50 людей. 

Росіяни, які знаходилися в цьому будинку, працювали та виконували функції не тільки в селі Піски-Радьківські, а й на прилеглих територіях. Вони затримували людей за порушення комендантської години, називали цивільних людей наводчиками та кидали їх до підвалу.

За попередніми підрахунками, катівня в Пісках-Радьківських — 22-а, яку вдалося встановити на деокупованій території Харківської області.

Як повідомив Сергій Болвінов, з 7 вересня вже зафіксували і вилучили на деокупованих територіях тіла 534 цивільних, з яких 226 жінок, 260 чоловіків, 19 дітей, 13 з яких стать не встановлена і 29 людей — рештки тіл. Це цифра з урахуванням масового захоронення в Ізюмі, де вилучили 447 тіл.