Що зміниться у житті харків'ян у 2022 році

Зростання зарплат та пенсій, подорожчання мобільного зв'язку та нові податки.

Свято зустрічі Нового року відгриміло — саме час замислитися над тим, які нововведення принесе нам 2022-й рік. Як завжди, поступово зростатимуть зарплати та пенсії, проте зростають і фінансові витрати. Оператори мобільного зв'язку та кабельного телебачення піднімають ціни, а депутати вигадали для нас нові податки.

Медикам обіцяно підвищення зарплат

Мінімальну зарплату в Україні було підвищено ще 1 грудня. Зараз вона становить 6 500 грн і буде такою до жовтня, коли її підвищать лише на 200 грн.

А ось для лікарів та медпрацівників у Кабміні приготували давно очікуване підвищення доходу. Мінімальна зарплата медсестер та фельдшерів становитиме 13,5 тис. грн, а лікарі не отримуватимуть менше 20 тис. грн. у місяць.

Крім того, у Кабміні обіцяють лікарям пільгове житло. Уряд підписав договір з компанією "Укрфінжитло", згідно з яким медики зможуть брати квартири та будинки у лізинг та поступово виплачувати їхню вартість.

Яким пенсіонерам пощастить?

У 2022 році передбачено підвищення виплат для пенсіонерів, проте далеко не всім. Першими вирішили порадувати жінок: з початку року на 9% зростуть щомісячні виплати у пенсіонерок віком від 60 років. Мінімальна пенсія підвищиться у липні — до 2027 грн, а в грудні 2022 року додадуть ще 66 грн.

З 1 березня заплановано індексацію старих пенсій для всіх пенсіонерів. Насамперед це стосуватиметься людей старше 70 років — їм доплатять 400 грн, і 80 років — цій категорії додадуть 500 грн. Із жовтня планується нова пенсійна мінімалка. Людина старше 70 років, яка має трудовий стаж 35 років (чоловік) або 30 років (жінка), отримуватиме не менше трьох тис. грн.

Українцям, які мають стаж менше 15 років, пенсійні виплати не нараховуватимуться. Для них передбачено грошову допомогу. Отримати її зможуть громадяни, дохід яких менший за прожитковий мінімум (2 481 грн у 2022 році).

Деякі зміни відбудуться і у виплаті соціальних пенсій. З 1 січня виплати підвищать майже 40 тисячам українських чорнобильців: для першої групи інвалідності вони становитимуть 14,6 тис. грн, для другої — 9,5 тис. грн, для третьої — 7 тис. грн.

З січня мінімальна пенсійна виплата кожному з непрацездатних батьків, чоловіку (дружині) захисників (захисниць), які загинули у зоні проведення АТО/ООС, становитиме не менше 7 800 грн.

Прожитковий мінімум

Цей показник переглядається щорічно, чергове підвищення заплановане на липень. Загальний показник 1 липня зросте до 2508 грн., а 1 грудня — до 2589 грн. Для працездатних осіб — до 2600 грн та 2684 грн відповідно.

Жінок чекає воєнком

Новела кінця 2021 року:  жінкам більш ніж 100 професій від 18 до 60 років треба отримати військовий квиток. Для цього потрібно з'явитися до військового комісаріату за місцем проживання з документами, пройти медкомісію та стати на облік.

Відповідатимуть за те, щоб отримати військовий квиток, і самі жінки, і їхні роботодавці, які мають проконтролювати постановку на облік. Мобілізувати на службу поки що нікого не будуть — треба просто піти у військкомат. В армії кажуть, що просто хочуть порахувати, який резерв має країна. Закон передбачає штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 – 850 гривень) для військовозобов'язаних, а ось роботодавець, який прийняв на роботу військовозобов'язану, яка не стоїть на обліку, має сплатити від 3 400 до 8 500 гривень.

Втім, механізм постановки на облік жінок поки що не розроблений, тому бібліотекаркам, хімікам та журналісткам з 1 січня бігти до воєнкоматів не варто.

Касові апарати для підприємців

Єдиний соціальний внесок для підприємців було переглянуто у грудні минулого року, він становить 1 430 грн, а з 1 жовтня 2022 року зросте до 1 474 грн. Для ФОП першої групи розмір єдиного податку на місяць у 2022 році становитиме 248,1 грн. (не більше 10% прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня). Для ФОП другої групи — 1 300 грн (20% від "мінімалки"), для третьої групи — 5% доходу або 3% доходу та ПДВ.

Набагато більше підвищення податку підприємців турбує необхідність ставити касовий апарат. Тепер його повинні мати всі, хто займається роздрібною торгівлею та наданням послуг, у тому числі продажем товарів та послуг через інтернет. Порушників штрафуватимуть. Сума штрафу залежить від кількості незаконних розрахунково-касових операцій: перший раз попався — 100% від суми чека, другий та наступні — 150% від суми чека.

Нові податки на нерухомість

Обкласти новою даниною вирішили і власників квартир, будинків та земельних ділянок.

З 1 січня 2022 року загальна ставка податку на нерухомість становитиме 97,5 гривні за 1 квадратний метр. А це на 21% більше, ніж у 2021 році. Платити доведеться лише тим, хто має квартиру понад 60 кв. м, будинок понад 120 кв. м., та будинків та квартир сукупною площею 180 кв. м. Найбільше заплатять у 2022 році власники квартир, площею понад 300 кв. У цьому випадку розмір податку на нерухомість становитиме 25 тисяч гривень. Така ж сума передбачена для власників приватних будинків із загальною площею понад 500 кв. м.

Повинні будуть розщедритися і землевласники. Парламент запровадив "мінімальне податкове зобов'язання" (МПО). Це сума податків, яку кожен власник сільгоспземлі має сплачувати до бюджету – близько 5% вартості землі на рік. Якщо сума всіх податків (податку на землю, податку на прибуток, єдиного податку), які сплачує сільгоспвиробник, буде меншою за МПО, то йому доведеться доплатити різницю. Продавати картоплю та полуницю без сплати податку теж не вдасться. Депутати зобов'язали сплачувати податок з доходів фізосіб (18%), якщо отриманий від продажу продуктів дохід перевищить 12 мінімальних зарплат. У 2022 році це 78 тис. грн.

Дорожчає зв'язок та інтернет

З 1 січня 2022 року піднімає розцінки на інтернет один із найбільших харківських провайдерів  "Тріолан".  У середньому подорожчання становитиме 30%. Тариф буде індивідуальним для кожного будинку. Мінімальна вартість послуги інтернету зі швидкістю 100 Мбіт/с складатиме 180 гривень (шість гривень на день), максимальна — 195 гривень. Дізнатися про свій тариф можна на сайті компанії, назвавши свою домашню адресу.

Підвищує ціну на свої послуги і один із найбільших мобільних операторів — Vodafone. Він не став чекати нового року та підняв тарифи ще 24 грудня. Тарифний план Vodafone 4G Smart XS подорожчав на 20% і в 2022 році становить 55 грн. замість 45.

Дзвінки за кордон абонентам грецьких, ізраїльських, індійських, іспанських, канадських, німецьких, польських, португальських, російських, румунських, словацьких, англійських, американських, угорських, французьких, чеських, шведських операторів подорожчають до 20 грн за добу.

Дзвінки в Австралію, Бангладеш, Бельгію, Ватикан, Данію, Ірландію, Італію, Казахстан, Китай, Кіпр, Мальту, Нігерію, Нідерланди, Норвегію, Пакистан, Росію, Узбекистан, Хорватію, Швейцарію коштуватимуть за 5 хвилин на добу 25 грн.

Vodafone також збільшує вартість текстових повідомлень на 1 грн. Замість 2 грн., які абоненти платили раніше, тепер за СМС доведеться заплатити 3 грн.

Також абоненти Vodafone зможуть дзвонити в одну із 48 країн світу за 10 гривень (10 хвилин) або 5 гривень за хвилину до інших країн. Вартість SMS-повідомлення становитиме 2 гривні.

Що не подорожчає?

У Харківській міськраді пообіцяли не піднімати ціни на проїзд у метро та наземному електротранспорті. Також не планують цього опалювального сезону змінювати плату на послуги "Жилкомсервісу" та інших комунальних підприємств.

"Ми не плануємо розглядати підвищення тарифів на тепло, водопостачання, водовідведення, транспорт тощо.  Це зараз. Ми не розглядаємо. Якщо змінювати тариф, це займає від трьох до чотирьох місяців. Ми зараз навіть не розглядаємо це питання", — заявив заступник міського голови з питань інфраструктури Євген Водовозов.

Подивимося, як чиновники виконають свою обіцянку.