Села пусті. На харківському прикордонні без господарів лишились тисячі тварин

Не всі переселенці встигають забрати з собою собак і котів.

Контрнаступ росіян на прикордоння позбавив дому не лише тисячі людей, а й залишив без господарів собак, котів, корів та іншу домашню худобу. Іноді люди вивозять тварин, але вже у Харкові змушені віддавати їх в притулки — з ними важко знайти житло.

Кілька благодійних організацій вивозять покинутих тварин з Вовчанського та Липецького напрямків. У деяких селах не залишилось жодної людини, а наляканих собак доводиться шукати по підвалах, де вони ховаються від постійних обстрілів.

Щодня, починаючи з 10 травня, команда "Порятунку тварин. Харків" вивозить кілька десятків котів і собак. Якщо в перші дні нового російського наступу люди виїжджали самі або з волонтерами та переважно брали з собою всіх своїх тварин, то вже наприкінці минулого тижня евакуація стала вкрай складною — траплялося, що люди вибігали до евакуаційних автівок у домашньому одязі та капцях, навіть без документів, полишаючи господарство та тварин напризволяще. Багато з цих переселенців, діставшись Харкова, починають розшукувати своїх Бобиків та Мурчиків. Увесь цей час тварин рятують волонтери.

"Хтось думав, що апокаліпсис на пару днів. Хтось виїхав по справах на один день і не зміг повернутися. Хтось благає придивлятися, впізнати, вивезти того, хто втік або загубився. Ми давно не судимо людей. Нам важливі кожні заявки", — розповіли в благодійній організації "12 вартових".

Волонтери виїжджають у Вовчанськ, сусідні села та на Липецький напрямок щодня. Обстріли не вщухають ані на хвилину, нещодавно під час поїздки до Вовчанська добровольці втратили автобус.

У "12 вартових" більше усього заявок — з Вовчанська та Вільчі, у "Порятунку тварин" — з Липецького напрямку. Причому тварини, що були евакуйовані з Липців, найчастіше повертаються до своїх господарів. За спостереженням волонтерів, найбільше залишених на прив'язі собак — у селі Лиман, що у південному передмісті Вовчанська. Тварини, що кілька днів провели без господарів під вибухами, як правило — худі й налякані, їх непросто зловити. Собаки часто ховаються у погребах від вибухів, тому волонтери намагаються ретельно оглянути подвір'я. Знаходять недоєних кіз та корів, голодних курей та індичок.

Села під Вовчанськом практично пусті, у самому місті ще лишаються люди, що намагаються підгодовувати покинутих тварин.

На жаль, не завжди волонтери встигають забрати тварин живими і неушкодженими. У "Центрі поводження з тваринами" кажуть, що дуже багато привозять контужених тварин, одного собаку навіть довелося оперувати — витягати з тіла кулю.  

"Хочуть тільки породистих"

Як повідомили KHARKIV Today в організації "Порятунок тварин. Харків", загалом 10 днів евакуації вони  вивезли з прикордоння 553 тварини — переважно собак і котів, але траплялися також коні та корови. Понад 200 тварин вдалося прилаштувати — когось знайшли по фотографіях у соцмережах колишні господарі, деяких тварин забрали харків'яни та навіть переселенці. Коти і собаки їдуть у Київ та Львів і навіть за кордон — у притулки  Польщі, Німеччині, Франції та Італії, звідки їх невдовзі можуть забрати нові господарі.

Харківський притулок для тварин теж переповнений, хоча після того, як співробітники комунального підприємства "Центр поводження з тваринами" через соцмережі закликали людей забирати тварин з Вовчанська та Липців, стало трішки легше.

"За останній тиждень прилаштування збільшилось на 50%, це дуже гарний показник. Дзвінків дуже багато. Але, на жаль харків'яни готові взяти лише тварину певної породи — шпіців, мопсів, болонок, вівчарок. Хочеться нагадати людям, що звичайні безпородні тварини теж класні компаньйони", — повідомила KHARKIV Today директорка КП Юлія Цибулька.

Тварин щодня привозять з евакуаційного центру на "ХТЗ", куди приїжджають усі евакуйовані мешканці півночі Харківщини. Тварин забирають для тимчасової перетримки до тих пір, поки господар не знайде якесь помешкання, де зможе жити з собакою чи котом. Але трапляється й таке, що людина, яка не полишила свою собаку під бомбами у Вовчанську, змушена назавжди відмовлятися від неї вже в Харкові — через далекий переїзд за кордон. Як правило, документів такі собаки не мають. Вони також залишаються у харківському притулку і чекають на господарів. Місць у Центрі дуже бракує.