Прощавай, пакет. Як харківські магазини будуть відмовлятися від пластику
Народні депутати заборонили продавати пластикові пакети в установах роздрібної торгівлі та харчування. Торговельним мережам дали півроку на підготовку, а у 2022 році за пакет штрафуватимуть.
З нового року на касах у супермаркетах більше не продаватимуть пакети, а від полиць з овочами і фруктами приберуть поліетиленові "майки". Верховна Рада проголосувала за закон, який забороняє використовувати пластикові пакети трьох видів.
Переробляють лише 6% пакетів
1 червня народні депутати у другому читанні прийняли закон "Про обмеження обігу пластикових пакетів в Україні". Він набере чинності після того, як його підпише президент. Закон забороняє всім установам роздрібної торгівлі продавати або давати покупцям безкоштовно пластикові пакети трьох видів:
- надтонкі (товщина до 15 мікрометрів);
- тонкі (товщина від 15 до 50 мікрометрів);
- оксорозкладні (оксобіорозкладні).
Перші два види складно і нерентабельно переробляти, останній розкладається, але не повністю. Такі пакети розпадаються на дрібні пластикові фракції, які завдають шкоди навколишньому середовищу.
"Щорічно кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів, тоді як у ЄС цей показник — у середньому 90 пакетів. Всього близько 6% від їх загальної кількості пізніше були спрямовані на переробку", — написали автори законопроєкту в пояснювальній записці.
Законопроєкт потрапив до парламенту в 2019 році. Тоді ж Євросоюз законодавчо обмежив обіг пластикових пакетів. Перший висновок Головного науково-експертного управління був негативним: багато положень проєкту вступали у протиріччя з Конституцією та іншими законами. Його відправили на доопрацювання. Зрештою всі зауваження були враховані, 1 червня законопроєкт став законом, за нього проголосувало 297 депутатів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Місто нуль відходів" з'явилося під Харковом
Торговельним мережам, роздрібним магазинам і громадському харчуванню дали півроку на підготовку до життя за новими правилами. За цей час вони повинні замінити тару, в яку покупці складають свої покупки. Виняток зробили для надлегких пакетів шириною до 225 мм, глибиною до 345 мм, довжиною до 450 мм, у які пакують свіжі рибу або м'ясо, а також сипучі продукти.
Через 9 місяців після набуття чинності закону порушників почнуть штрафувати. За перше порушення передбачається від 8 500 до 17 000 грн штрафу, за повторне протягом трьох років — від 17 000 до 34 000 грн. Якщо у магазині або у кафе пакети будуть роздавати безкоштовно, то за це теж оштрафують, але на меншу суму: від 1 700 до 3 400 грн.
Чим замінити пакет
Законодавці дозволили магазинам і громадському харчуванню пакувати продукцію у біорозкладні пакети. Це такі пакети, які повністю розкладаються у природі на елементи природного походження. У роздрібному продажу такі пакети коштують не менше 100 гривень за штуку, оптом буде дешевше, але похід до супермаркету відтак здорожчає.
Екоактивісти ратують за загальний перехід на полотняні мішечки. Координаторка Zero Waste Kharkiv Анна Прокаєва говорить, що вже випробувала цей підхід на ярмарках у еко-хабі на Малопанасівській, де заборонена пластикова упаковка. Покупці приходять туди з тканинними сумками, виробники пакують свій товар у скло і папір.
"У Харкові була компанія сервісної доставки продуктів, яка доставляла товари у склі і крафтовому папері, у Львові є проєкт Food zero waste, вони роблять доставку у склі, потім їм повертають тару. У Харкові є також "Харчі від Буряківських", вони приходили до нас на ярмарок і спокійно продавали сири у крафтовому папері", — розповіла Анна KHARKIV Today.
Багато магазинів у Харкові переходять на еко-упаковку та без спеціальних заборон від парламенту. Практично у будь-якому супермаркеті можна купити на касі еко-сумку, багато хто пропонує біо-пакети нарівні зі звичайними, а у деяких і зовсім немає пакетів-майок, їх замінили паперовими пакетами.