Присипляти не можна, нашийник обов'язковий. Як у Харкові будуть дотримуватися нових правил утримання тварин
В Україні змінюються правила утримання тварин. Відтепер вихованцям необхідні спеціальні нашийники, а за жорстоке поводження з ними можна сісти у в'язницю на три роки.
Минулого тижня народні депутати проголосували за законопроєкт №2351, який регулює утримання домашніх і диких тварин. Тривалий час парламентарії не могли привести українське законодавство у відповідність з нормами Євросоюзу, які більш гуманні до братів наших менших. Відтепер диких тварин не можна утримувати у квартирах, торгових центрах і ресторанах, а домашнім необхідні спеціальні умови.
Домашні вихованці здобули права
Досі життя домашніх тварин в Україні майже ніяк не регламентувалося і було організоване на розсуд власників. Новий закон, який ще повинен підписати президент, встановлює правила для утримання собак, котів та інших домашніх вихованців. Найбільше правил придумали для власників собак.
Відтепер не можна:
- садити сторожових собак на прив'язі коротше 10 метрів;
- незалежно від довжини прив'язі позбавляти тварину можливості сховатися від сонця або морозу;
- прив'язувати у громадських місцях (біля зупинок, магазинів і т. д.) або до транспортних засобів;
- вигулювати собаку, яка може становити небезпеку для оточуючих, без повідця;
- вигулювати без намордника собаку, порода якої значиться у Переліку небезпечних порід, який затверджений Кабміном (туди входить 40 порід, зокрема далматинці, сенбернари і шарпеї).
Що стосується всіх без винятку домашніх тварин, їх не можна залишати у закритому автомобілі при температурі більше 20 градусів або нижче +5. Кожна домашня тварина, від величезного мастифа і до крихітного хом'яка, повинна мати нашийник з ідентифікуючими позначеннями. За порушення передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу. Якщо ж домашня тварина піддається очевидній небезпеці, її буде простіше відібрати у недбайливих господарів.
"Новий закон закріплює можливість вилучити тварину до рішення суду, якщо її життю і здоров'ю загрожує якась небезпека. Більш чіткий порядок конфіскації визначить постанова Кабміну, яка повинна бути розроблена протягом трьох місяців", — розповіла KHARKIV Today адвокат, член наглядової ради зоозахисної організації URSA MAJOR Наталія Коваленко.
Зараз собаку або кота можуть відібрати у господарів тільки за рішенням суду. У "Центрі поводження з тваринами", куди вилучені тварини іноді потрапляють на перетримку, кажуть, що такі рішення приймають дуже рідко. До "Центру" зате досить часто приводять тварин самі господарі і роблять це таким способом, за який зараз передбачене покарання.
"Добре, що криміналізується жорстоке поводження з тваринами. Люди намагаються нам підкидати тварин або вночі або в таких місцях, де проходить мало людей і їх важко знайти, щоб не потрапити у камери відеоспостереження. А потім співробітники госпвідділу виходять косити траву і під парканом знаходять коробки з уже мертвими кошенятами. Людям простіше ось так викинути коробку", — повідомила KHARKIV Today прессекретарка КП "Центр поводження з тваринами" Ольга Голубєва.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшлися господарі пітона, який заповз до квартири харків'янки
Відтепер за жорстоке поводження з тваринами з 14 років підлітка можна притягнути до адміністративної відповідальності, а з 16 років — до кримінальної відповідальності. За тортування кішок і собак можуть посадити до в'язниці на три роки.
Дикі звірі — під забороною
Останнім часом у Харкові з'явилося чимало диких тварин у приватних будинках і розважальних центрах. Депутат Харківської міськради Джавід Саід (фракція "Опозиційна платформа — за життя") неодноразово хвалився левом у соцмережах, якого він тримає у якості домашнього вихованця. KHARKIV Today не раз писав про тварин з контактного зоопарку в торговому центрі Sun Mall, яких використовують для фотосесій, здають на прокат супермаркетам і утримують у неналежних умовах. Новий закон забороняє подібне.
Відтепер не можна:
- містити у закладах громадського харчування, нічних клубах, готелях та інших громадських місцях, а також у квартирах, приватних будинках, на присадибних, садових ділянках ведмедів, левів, тигрів, кабанів, крокодилів, вовків, великих і отруйних змій, хижих птахів та інших тварин, які становлять загрозу для людей, або тварин, занесених до Червоної книги і до Списку II Бернської конвенції;
- використовувати тварин для реклами у розважальних закладах та закладах громадського харчування;
- надавати фотопослуги з дикими тваринами, крім зоопарків, цирків і дельфінаріїв.
За словами зоозахисників, у поліції і раніше були повноваження для того, щоб відібрати диких звірів у таких випадках, просто вони ними не користувалися.
"Екоінспекція навіть без цього закону повинна реагувати, якщо є порушення утримання диких тварин. На жаль, зоокуточки і контактні зоопарки майже всі працюють з порушеннями, тому що не дотримуються правил утримання тварин. Наприклад, для лева потрібно близько 200 кв. м. До того ж, повинні бути всі документи, що підтверджують законність придбання тварини, тому що багато купують їх на чорному ринку. Повноваження є і у екоінспекції, і у поліції зараз, але практика показує, що вони не дуже сумлінно виконують свої функції", — говорить Наталія Коваленко.
Евтаназія: за і проти
Новий закон безпосередньо забороняє усипляння тварин з метою регулювання їх чисельності. Зоозахисники, які неодноразово звинувачували КП "Центр поводження з тваринами" у безпідставному вбивстві кішок і собак впевнені, що відтепер у Центрі присипляти тварин не будуть. За словами віцепрезидента Асоціації зоозахисних організацій України (АЗОУ) Марини Суркової, після вилову бездомну тварину, згідно з новими нормами закону, необхідно стерилізувати, а далі — або прилаштувати, або залишити у притулку, або вакцинувати, чіпувати і відпустити назад в ареал проживання .
"Що стосується кусючих тварин — законопроєкт не забороняє їх вилов. Тому комунальники зможуть їх відловлювати. Однак зобов'язані будуть ставитися до них гуманно і виконувати свої безпосередні обов'язки щодо соціалізації таких тварин", — написала Марина Суркова у Facebook.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жінка повернулася до Харкова, щоб забрати собаку з притулку
Закон, однак, не забороняє евтаназію у тому випадку, якщо тварина невиліковно хвора і страждає.
"Ми евтаназію не застосовуємо дуже-дуже давно, користуємося нею тільки у крайніх випадках, коли тварину необхідно позбавити від мук. До нас надходять коти чи собаки з травмами, несумісними з життям, і єдиний вихід — евтаназія, метод, який прийнятий в усіх цивілізованих країнах. До того ж, ми усипляємо здичавілих собак, агресивних, які становлять небезпеку для людей і своїх родичів. Таких собак ми не зможемо прилаштувати", — пояснює прессекретарка Центру поводження з тваринами.
Зоозахисники, в свою чергу, стверджують, що на комунальному підприємстві зловживають такими методами, усипляючи тварин, яких можна врятувати.
"Депутати профільної комісії міськради запросили акти цього комунального підприємства за перші два місяці 2021 року. Причиною евтаназії вказувалися глисти або те, що собака бігає за своїм хвостом", — стверджує Наталія Коваленко.
Хай там що, але відтепер нагляд за приспанням тварин буде суворішим — для цього знадобиться висновок державного ветеринара.