Помста терориста. Якими будуть наслідки ракетних ударів для Харкова та усієї України

Після ракетного удару в центрі Києва утворилася вирва.

10 жовтня росіяни випустили кілька десятків ракет по столиці та обласним центрам України. У Харкові зупинилося метро, зникло світло та вода, були перебої у мережах мобільних операторів. У найближчі дні нас очікують нові удари та віялові відключення електроенергії.

Вранці росіяни завдали найпотужнішого ракетного удару по Україні від початку війни. З кораблів та літаків випустили більше 80 ракет. Під обстріл потрапили Харків, Київ, Львів, Дніпро, Житомир та інші міста. Головною мішенню росіян були теплоелектростанції, але безліч ракет влучили у житлові квартали, загинули люди.

За один день росіяни вбили 11 людей

Перші вибухи пролунали в Києві близько 9 ранку. Час, коли столичні вулиці переповнені автомобілями та пішоходами — люди ішли на роботу та вели дітей до школи. Росіяни вдари відразу по Дарницькому, Шевченківському та Дніпровському районах. На Володимирській у центрі міста загорілися автомобілі, ракета вибухнула біля скляного пішохідного мосту, але він встояв. Внаслідок вибухів шестеро людей загинули, ще 50 отримали поранення. Зупинилась одна з гілок столичного метрополітену, станції знову почали використовувати в якості укриття.

У той же час ракети полетіли на Львів, Дніпро, Харків, Одесу та інші міста. По Дніпру ворог запустив відразу 10 ракет, чотири з яких збили. Загинуло щонайменше четверо людей, іще 19 отримали поранення. Ракети прилітали на проїжджу частину та на зупинки громадського транспорту.

Вибухи лунали також у Житомирі, Львові, Тернополі, Хмельницькому. Приблизно о 10:30 росіяни вдарили чотирма ракетами по Харкову. Потрапили в об'єкт критичної інфраструктури та велике підприємство. По всій області зникло світло, почалися перебої з водою та мобільним зв'язком, зупинився метрополітен та громадський транспорт. На заправках почали з'являтися черги за бензином. 

"Ми зупинили метро — ви можете цілодобово користуватися ним як укриттям. Зараз через відсутність електрики не ходять трамваї та тролейбуси, але ми так переформатували роботу автобусів, що ви зможете дістатися будь-якої точки Харкова. Прошу вас сьогодні та найближчими днями бути максимально обережними, перебувати в укриттях і по можливості не виходити на вулицю", — звернувся до містян мер Харкова Ігор Терехов.

У Харкові внаслідок ракетних ударів ніхто не загинув. Але по всій Україні людські втрати дуже значні: загинуло 11 людей, травмовано 89. За даними Нацполіції, пошкоджено близько 70 об'єктів, з яких 29 об'єктів критичної інфраструктури, 4 багатоповерхових та 35 приватних житлових будинків, а також одна школа. Рятувальники змушені були гасити відразу 30 пожеж.

За даними Генштабу, ворог випустив 84 ракети по Україні з Каспійського та Чорного морів, а також 24 безпілотники з Білорусі. 56 із них збили сили ППО.

Брехня Росії та реакція міжнародної спільноти

Кілька російських пропагандистів після серії ракетних ударів по Україні написали в соцмережах, що це — відповідь за удари по Кримському мосту. Зокрема, про це заявила телеведуча Маргарита Сімоньян. Але в Головному управлінні розвідки України повідомили, що удари по критичній інфраструктурі готувалися заздалегідь.

"За даними воєнної розвідки України, російські окупаційні війська отримали вказівку з кремля готувати масовані ракетні удари по цивільній інфраструктурі України ще 2 та 3 жовтня. До військових частин стратегічної та дальньої авіації надійшли накази про підготовку до завдання масованих ракетних обстрілів. Цілями визначалися саме об’єкти критичної цивільної інфраструктури та центральні райони густонаселених українських міст", — повідомили в ГУР.

У Міноборони РФ повідомляють, що метою їхньої атаки були військові об'єкти.

"Удар ЗС РФ по об'єктах України був зроблений високоточною зброєю по об'єктах військового управління, зв'язку та енергетики, всі об'єкти вражені", — повідомила пресслужба відомства.

Але наразі постраждали лише ТЕС та цивільна інфраструктура великих міст.

Вранці деякі російські ЗМІ почали поширювати інформацію про те, що нібито президент України Володимир Зеленський переїхав у секретний бункер на заході країни. У відповідь на це Володимир Зеленський записав відеозвернення з центру Києва. 

У відповідь на терористичні удари Україна терміново скликає засідання Великої Сімки.

"Домовились з Олафом Шольцом, канцлером Німеччини, яка головує у G7, про скликання термінового засідання групи. Заплановано мій виступ, у якому розповім про теракти РФ. Також обговорили посилення тиску на Росію та допомогу у відновленні пошкодженої інфраструктури", — написав Зеленський у Твіттері.

Німеччина відповість на терористичну атаку Росії посиленням військової допомоги Україні.

"Німеччина надає Україні першу з чотирьох систем ППО IRIS-T SLM. Нещодавні ракетні удари Росії по Києву та іншим містам засвідчують, наскільки важливим є потенціал протиповітряної оборони для самооборони України", — заявили в німецькому Міноборони.

Від ракетних ударів постраждала будівля візового центру Німеччини в Києві, Посол країни змушена була ховатися від ракет в підземному укритті.

"Із сотнями киян в укритті. Мене вражає спокій, який панує тут, поки Росія обстрілює дитячі майданчики в центрі Києва", — написала Анка Фельдгузен у Твіттері.

Про додаткову допомогу Україні заявив і представник Європейського союзу з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель.

"Глибоко вражений нападами Росії на мирних жителів у Києві та інших містах України. Таким діям не місце у 21 столітті. Я засуджую їх найрішучішим чином. Ми підтримуємо Україну. Додаткова військова підтримка з боку ЄС уже в дорозі", — повідомив Боррель.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг у телефонній розмові з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою пообіцяв надати Україні більше засобів ППО та допомогти відновити енергетику. 

Посольство США офіційно повідомляє, що не планує евакуацію із столиці після ракетних ударів. Лишаються в Києві й інші дипломатичні представництва.

Будуть перебої зі світлом

Російські ракетні обстріли завдали шкоди українській енергетиці. Найближчим часом очікуються перебої з електропостачанням та водопостачанням. "Укрзалізниця" скасувала кілька приміських потягів у Харківській області, багато міжобласних поїздів ідуть із запізненням. 

В Офісі президента повідомляють про можливі віялові відключення. Заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко звернувся до українців з проханням обмежити споживання електроенергії з 17:00 до 22:00 — у час пікових навантажень. Вимкнути необхідно, насамперед, пральні машини, бойлери, мікрохвильові пічки, пилососи та електрочайники, комп'ютери та телевізори, кондиціонери та обігрівачі.

"Сьогодні ввечері варто мінімізувати використання таких приладів, а натомість користуватися ними вночі або в обідню пору дня. Також більш ощадливе використання освітлення у вечірні години полегшить навантаження на енергосистему", — пояснив голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.

У Харківській області почали відновлювати електропостачання о 14:00, але кілька районів Харкова досі лишаються без світла — зокрема, Одеська та частина Нових Будинків. Навіть тим харків'янам, у будинках яких вже є світло, не рекомендують найближчими днями користуватись ліфтами — перебої в енергосистемі можуть виникнути будь-коли.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль обіцяє, що більшість пошкоджених ракетами об'єктів енергетичної інфраструктури в Україні зможуть відновити вже сьогодні. Втім, ракетна небезпека не минула. Як повідомив голова Миколаївської ОДА Віталій Кім, російські кораблі з "калібрами" на борту вийшли в Чорне море, готується зліт авіації з Астрахані. 

У Харкові найближчими днями найнадійнішим укриттям буде метрополітен, який знову працює в режимі бомбосховища.