Патруль з-за рогу. У Харкові людей без масок ловлять не тільки у метро

Найбільше поліцейських патрулів — на виході з метро "Університет".

Майже через місяць після посилення контролю за носінням масок поліцейські вирішили змінити місце полювання на порушників карантину. Оштрафувати можуть навіть без документів.

У понеділок вранці у переході на "скляшці" багатолюдно: харків'яни поспішають на роботу. Чимало, виходячи з метрополітену, звичним жестом знімають маски. І тут же отримують штрафи.

Патруль за рогом

Цього літа харківські поліцейські час від часу проводили у метрополітені рейди з пошуку  пасажирів без масок. Таку акцію влаштували 12 червня, коли патрульні ходили у вагонах  і просили надіти засоби захисту, і наприкінці липня, коли порушників карантину ловили на виході з метро.

Тоді майже нікого не штрафували — просто попереджали про відповідальність. 16 серпня все змінилося.

Вранці у понеділок люди виходять з метро "Університет" щільним потоком — у цій частині міста знаходиться більшість організацій і установ міста, тому на цій станції завжди багатолюдно. На виході з метрополітену до підземного переходу більшість пасажирів знімають маски. Але цього дня за рогом їх чекали четверо патрульних і вимагали документи. У багатьох пасажирів з собою немає паспорта і водійських прав.

"Шукайте гарненько! Зараз ми викличемо співробітницю, вона обшукає вашу сумочку і, напевно, знайде там документ. Або зателефонуйте комусь, нехай вам надішлють фото паспорта", — погрожує рядовий поліції Рябін кореспондентці KHARKIV Today, у якої не знайшлося з собою іншого документа, крім службового посвідчення.

Втім, через якийсь час патрульні приймають на віру, що документів немає, і виписують штраф просто за номером посвідчення. Дані, яких там немає, вносяться зі слів. Штраф за перебування у приміщенні або спорудженні без маски передбачає покарання від 170 до 255 гривень. Цього разу зняту за 10 секунд до виходу на вулицю маску патрульні оцінили як злісне порушення і штраф виписали максимальний.

Увесь цей час вони спілкувалися російською мовою, хоча повинні були в офіційній ситуації говорити на державній, українській.

Штрафують дуже вибірково. Наприклад, на чоловіка кремезної статури, який проходив повз, не звернули ніякої уваги. За два кроки від місця "полювання" ніхто ніяких масок вже не носить.

"Ні, до мене не підходили, а навіщо тут маска? Тут же протяг", — дивується продавчиня квітів, яка сидить за п'ять кроків від поліцейських. Її колеги у кіосках у переході так само спокійно сидять без масок: поліцейські штрафують порушників тільки за якимось їм одним відомим критерієм.

Штрафувати тепер простіше

У перший рік карантину штрафи за відсутність маски у публічному місці були більшими — від 17 тисяч гривень. Зате їх було дуже легко оскаржити, адже поліцейські мали право виписувати тільки протокол, а сам штраф накладав суд.

"У нас були десятки виграних судів за цими штрафами, тому що протоколи, як правило, були заповнені з порушеннями", — розповів KHARKIV Today директор Чугуївської правозахисної групи Іван Мудраченко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харкові чоловік бився з патрульними на даху будинку

З листопада минулого року депутати доповнили статтю 44-3 Кодексу адміністративних правопорушень і дозволили поліцейським виписувати штрафи на місці. Самі штрафи за відсутність маски знизили до 170-255 грн. Їх як і раніше можна оскаржити в суді: багато протоколів містять фактологічні помилки, тому що багато протоколів пишуться зі слів тих, хто проштрафився — не у всіх є при собі паспорт, як, наприклад, виявилося сьогодні у підземному переході, тому дані вносяться на слух.

"Якщо документів немає, то патрульні намагаються встановити особу за допомогою інших даних — наприклад, ім'я та прізвище може десь фігурувати у базі", — розповів KHARKIV Today прессекретар Управління патрульної поліції у Харківській області Дмитро Гайдук.

За його словами, у Патрульній поліції поки не планують підсилювати режим контролю за порушниками у громадському транспорті та на вулицях. Тим часом патрульні у переході на "скляшці" попереджають оштрафованих, щоб надалі були пильні, тому що у вересні очікується посилення карантину.