Найбільший будинок Харкова початку XX століття зруйнували окупанти

У Харківському апеляційному суді майже закінчили капітальний ремонт, але почалася війна.

Вибухова хвиля вибила вікна, суттєво пошкоджено внутрішні приміщення, згорів дах.

Біля будівлі Харківського апеляційного суду сталися два потужні вибухи близько 19:20 6 березня. Через це споруда значно пошкоджена. Вибухова хвиля повністю вибила вікна, суттєво пошкоджено внутрішні приміщення, згорів дах. Про це повідомили на сторінці Верховного суду у Facebook.

"Будинок стоїть повністю без вікон та дверей. Також горів дах, наслідки пожежі ми поки що не зовсім можемо зрозуміти. Пощастило, що витримали плити перекриття", — сказала голова Харківського апеляційного суду Олена Грошева.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти вкрали з будівлі поліції на Харківщині обігрівачі

За її словами, до руйнування майже закінчили капітальний ремонт історичної будівлі, яка тривала кілька років, коштувала великих зусиль та значних матеріальних вкладень. Під час реставраційних робіт зберегли первісну архітектуру будівлі, колірну гаму оформлення приміщень. Також Олена Грошева зазначила, що споруда вже зазнала руйнації під час Другої світової війни — праве крило головного фасаду було повністю зруйновано, після чого його відновили.

"Ми щойно відремонтували будівлю. Але нічого, відремонтуємо її ще раз після нашої перемоги. Головне, щоб усі були живі та здорові", — повідомила голова Харківського апеляційного суду.

Будівлю нинішнього Харківського апеляційного суду збудували у 1899–1902 роках. Її звели за проєктом академіка архітектури О.М. Бекетова за участю архітекторів Ю.С. Цауне і В.Б. Хрустальова  на Скобелівській площі. Тоді це був Будинок судових установ, який на той час за корисною площею приміщень у 1570 сажнів став найбільшим будинком Харкова. На трьох поверхах було розташовано 107 кімнат.

На будівництво разом з обладнанням та меблюванням скарбниця витратила понад 650 000 рублів. Урочисте відкриття Будинку судових установ та його освячення відбулося 30 листопада 1903 року. Після Жовтневої революції 1917 року у будівлі розміщувалися військові установи, у яких служило багато видатних полководців радянського періоду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від обстрілу постраждали Харківський художній музей та будинок "Слово".

У 20-х роках ХХ століття за проєктом О.М. Бекетова добудували крила будівлі, що утворили третій внутрішній двір із проїздом до нього. У роки Другої світової війни приміщення отримало значні пошкодження, а праве крило головного фасаду було зруйновано вщент.

У 1946 році головний архітектор Харкова О.М. Касьянов та головний архітектор Харківської області В.М. Орєхов дали розпорядження на відновлення будівлі, що передбачало значну надбудову в центральній частині та встановлення високого шпиля з нержавіючої сталі. Але, зрештою, верх взяв здоровий глузд, і на конкурсній основі переміг проєкт реставрації П.Є. Шпари та Д.Р. Торубарова, який не містив недоречної надбудови зі шпилем і максимально зберігав авторські задуми щодо об'ємно-просторової композиції та декоративного оздоблення екстер'єру та інтер'єрів.

Реставрацію успішно провели у 1946–1954 роках. У пострадянський період Будинок судових установ стали використовувати за первісним призначенням — у ньому розмістили Апеляційний суд Харківської області, який було перейменовано на Харківський апеляційний суд.

Нагадаємо, увечері 6 березня після бомбардувань лише на площі Героїв Небесної Сотні, де розташований суд, спалахнуло сім пожеж, чотири з яких у житлових будинках.