На заводі Малишева розповіли, чи братиме участь "Оплот" у параді до Дня Незалежності

Співробітники заводу Малишева працюють над "Оплотом".

Завершити виготовлення "Оплоту" на заводі ім. Малишева планують до кінця липня.

Бойовий танк "Оплот" на державному підприємстві "Завод ім. Малишева" виготовляють не для параду до Дня Незалежності України, а на замовлення державної компанії "Укрспецекспорт". Однак брати участь у параді він може, але для цього потрібно рішення Міністерства оборони України. Про це повідомив генеральний директор заводу ім. Малишева Василь Крилас.

"Оплот" не замовлений для параду, він замовлений нашим партнером — державною компанією "Укрспецекспорт". Це буде "Оплот", з яким ми у подальшому, може вже і цієї осені, будемо їздити по тих країнах, куди нас будуть запрошувати, щоб ми могли продемонструвати свою техніку, її технічні, тактичні можливості, — пояснив Крилас. —Якщо буде прийнято таке рішення, то ми будемо горді, щоб цей танк на параді був. Будемо говорити, ми працюємо на цей термін, але яке рішення буде прийнято, це питання до Міноборони".

На сьогоднішній день для танка "Оплот" повністю виготовили вежу, яка вирушила на збірку, і основні кути, пофарбували корпус і проводять калібрування, після чого його також направлять на збірку. За словами гендиректора заводу ім. Малишева, на завершення робіт над "Оплотом" необхідно два-три тижні, випробувати машину на полігоні до Дня Незалежності обіцяють встигнути.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Співробітники заводу Малишева просили дати їм роботу

Відзначимо, раніше в одному із засобів масової інформації вийшов сюжет про затримку на заводі Малишева у виготовленні "Оплоту", який повинен брати участь у параді. Однак керівництво заводу заявляє: мови про затримку немає, виробничий графік завершується 30 липня, зі здачею танка в термін встигають.

Не підтверджує і не спростовує участь "Оплоту" у параді і начальник Управління бронетанкової техніки державного концерну "Укроборонпром" Євген Анфалов.

"Парад відбудеться. Там пройдуть танки, які виготовляв завод ім. Малишева. Там буде йти техніка і Т-64. Ця чи ні? Рішення приймає Генштаб і Міноборони. За десять днів можна зібрати", — сказав Анфалов.

Крім "Оплоту", на заводі Малишева працюють над відновленням Т-64. Всього повинні поставити 12 таких танків. Роботи проводять спільно з Харківським бронетанковим заводом і "Турбоатомом". Завод ім. Малишева здав на збірку бронетанковому заводу три комплекти для танків (корпуси і двигуни), завтра передадуть ще чотири. Чи поїдуть ці машини Хрещатиком у Києві, теж поки невідомо.

"Я думаю, що це питання — теж до Міністерства оборони, яке буде приймати рішення. Наше завдання — зробити у ті терміни, які є. Це кінець липня. Робота ведеться вже давно, є технологічний цикл, за яким виготовляються ці корпуси. Вони зараз на виході, будемо говорити, один за іншим будуть виходити. На кінець липня повинні встигнути", — говорить Крилас.

На сьогоднішній день на заводі ім. Малишева працює близько 3200 співробітників. Виводять їх на повний робочий тиждень. При виготовленні корпусів для танків працюють у дві-три зміни. Співробітникам виплатили зарплату за травень, проте за червень поки заборгованість не повністю погашена. Її обіцяють закрити на цьому тижні.

"Заборгованості як такої на сьогоднішній день у нас немає, у нас виплачена зарплата за травень. За червень є затримка невелика. Приблизно десь тиждень — те, що ми повинні виплатити. Ми отримаємо аванс. Я сподіваюся, що на цьому тижні ми повністю закриємо", — зазначив гендиректор заводу ім. Малишева.

Затримка із зарплати пов'язана з авансом від пакистанського замовлення, який чекали ще у червні. Контракт з Пакистаном про капітальний ремонт танків Т-80УД підписали у лютому 2021 року. Загальна сума становить 85,6 мільйона гривень. На сьогоднішній день аванс (30%) зайшов до України, каже гендиректор заводу ім. Малишева. На підприємстві гроші чекають з дня на день. Водночас на заводі продовжують проводити підготовчі роботи — конструкторсько-технологічну документацію, норми, заявки для проведення закупівель.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На парад у столиці до Дня Незалежності поїдуть харківські курсанти

Ремонтувати Т-80УД будуть у Пакистані, завод Малишева тільки виготовить і поставить необхідні запчастини. Водночас для Пакистану продовжують виготовляти двигуни за контрактом  2013 року. Відвантажать їх до 15 серпня.

У планах у заводу ім. Малишева — повезти "Оплот" (який може взяти участь у параді) на міжнародні виставки, продати його можуть за п'ять мільйонів доларів. Другий "Оплот", який вже завершений, збираються продати у США. Контракт з нього підписаний, передадуть його, ймовірно, у вересні.