Коли і чому в Харкові подорожчають продукти, оренда і їжа
З січня газ для підприємств подорожчав майже у чотири рази. Це спричинить за собою неминуче зростання цін у магазинах, перукарнях і ресторанах.
Від зростання вартості газу постраждає весь бізнес, але найгірше доведеться виробникам добрив і аграріям, рестораторам і тим, хто орендує приміщення.
Опалення не подорожчає. Поки що
Ціни на газ пішли у відрив — і не тільки в Україні. Трясе всю Європу. Тиждень тому ціни на газ у ЄС перевищили історичний максимум: паливо продавали по 1900 доларів за тисячу кубів. Все тому, що Росія різко скоротила постачання природного газу, сховища залишаються порожніми. Напередодні зими попит зростає, а пропозиція скоротилася. За останні дні ціна відкотилася назад на 200-250 доларів, але тенденція зберігається: газ буде дорогим, а зима — важкою.
В Україні підвищення ціни газу традиційно тягне за собою підвищення ціни на опалення. Президент Володимир Зеленський днями заявив, що газові сховища встигли заповнити за старими цінами, а тому ціни на комуналку в цьому сезоні не виростуть.
"До кінця опалювального сезону тарифи на тепло, тарифи на гарячу воду для населення не будуть рости. Незважаючи ні на що, на будь-які ринкові зміни, коливання, тиск інших держав, не дивлячись на ту страшну на сьогодні ціну —- більше тисячі доларів за тисячу кубометрів", — пообіцяв президент на засіданні Конгресу місцевих і регіональних влад
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скакун обіцяє, що у Харківській області ніхто не замерзне
Але ціни на тепло встановлюють місцеві органи влади, а не президент чи уряд. У багатьох містах мери вже проанонсували прийдешнє подорожчання опалення. У Черкасах, Миколаєві, Бахмуті і деяких інших містах на засіданнях виконкомів затвердили нові тарифи на тепло, адже благими намірами президента за газ не заплатиш.
Харкову це не загрожує — пощастило з позачерговими виборами. Виконувач обов'язків міського голови Ігор Терехов, який бере участь у виборчій кампанії, обіцяє ціни на тепло не підвищувати.
"Усіх харків'ян прошу бути спокійними та впевненими у тому, що міська влада дотримається своєї обіцянки не підвищувати тарифи на тепло і гарячу воду. Тарифи будуть стабільні", — заявив секретар міськради наприкінці вересня.
Ціни на продукти зростуть навесні
Якщо для теплоенерго і населення газ у більшості громад вдасться зафіксувати за старою ціною, то бюджетні та комерційні організації будуть платити більше. Для шкіл, університетів, бібліотек, лікарень та інших бюджетників "Нафтогаз" пропонує фіксовану ціну до кінця 2022 року — 13,7 гривні за кубометр.
"Ми пропонуємо цей продукт тільки тим клієнтам, які готові укласти з нами договір на 15 місяців", — уточнив голова "Нафтогазу" Юрій Вітренко на своїй сторінці у Facebook.
Що ж стосується комерційних організацій, то для них поблажок не буде. Газ для юридичних осіб коштує близько 30 гривень за кубометр. Заплатить ці витрати, як зазвичай, покупець кінцевого продукту.
Найбільше постраждають промисловці, які використовують багато палива на виробництві, особливо виробники добрив, де 50% вартості продукту — це ціна газу.
"Зараз фермерські господарства вже закупили добрива, але навесні вони вже подорожчають. Тоді ж слід очікувати підвищення цін на всі продукти харчування", — розповів KHARKIV Today президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харківській області підскочили ціни на яйця і цукор
За його словами, він вже на собі відчув підвищення цін на комерційну нерухомість — оренда приміщення для його компанії з 1 жовтня зросла на 10%. Це зростання підприємство закладе у ціну продукції, яка подорожчає приблизно на 3-7%. Приблизно так само до зими підвищаться ціни на багато товарів місцевого виробництва. Зростуть цінники і у сфері послуг, зокрема, у перукарнях і манікюрних салонах, які орендують приміщення.
Страждають від підвищення ціни на газ і ресторатори — навіть більше, ніж від заборони для невакцинованих клієнтів ходити у кафе у "червоній" зоні карантину.
"Нам дали можливість не зупиняти бізнес і працювати, але до нас прийшла інша біда — газ подорожчав. 30 гривень за кубометр — це дуже багато, тому що громадське харчування використовує багато газу. Переходити на електрику теж не вихід, тому що у центрі, де розташовані більшість кафе, просто немає таких потужностей", — розповіла KHARKIV Today директорка ресторану "Пробка" Олександра Рудь.
Ціна ресторанного чека виросте не відразу, але, з урахуванням того, що дорогий газ підвищить вартість продуктів, походи до ресторану наступного року можуть стати недоступними для більшості харків'ян.