Хто з Харкова поїде на рік до Антарктиди

Цього разу на крижаний континент також вирушать троє харків'ян.

Не вперше зимувати з пінгвінами будуть харківські геофізики та дизелісти, ще один земляк-геофізик побачить білий материк вперше.

У березні на станцію "Академік Вернадський" в Антарктиді поїдуть більше вчених та жінок. Полярники, які потрапили до складу зимувального загону 27-ї Української антарктичної експедиції, працюватимуть на крижаному континенті більше року. Про це повідомили у Національному антарктичному науковому центрі.

"За час українських антарктичних експедицій кількість зимівників змінювалася від 10 до 15 чоловік, але в останні роки відбирали саме 12 — п'ятеро з команди життєзабезпечення станції та семеро вчених. Цього разу ми вирішили посилити наукову частину команди, тому у 27-й Українській антарктичній експедиції буде 14 учасників: дев'ятеро вчених, по три на кожен напрямок — геофізика, метеорологія, біологія, та традиційно лікар, кухар, дизеліст, механік та сисадмін”, — розповів директор НАНЦ Євген Дикий.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Майбутні полярники пройшли навчання у Харківській області

За його словами, більша кількість вчених дозволить Україні розвивати наукові дослідження в Антарктиці, зараз вони є особливо актуальними для всього світу. За останні роки значно посилили можливості досліджень на станції: модернізували біологічну лабораторію, встановили нові прилади для метеорологічних та геокосмічних вимірів. Ці нові можливості зумовили потребу розширити наукову групу.

Зокрема, одне із завдань метеорологів 27-ї Української антарктичної експедиції — участь у великому міжнародному проєкті "Рік полярних передбачень". Інше завдання експедиції — розширення програми спостережень озонового шару, оскільки останній рік виявився аномальним і "озонова діра" поводилася непередбачувано.

Також на рішення збільшити склад зимівлі вплинули кліматичні зміни, оскільки тепер весна на станції Вернадського починається раніше, ніж туди може дістатися літній сезонний загін учених, тому значно зростає навантаження на біологів-зимівників.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків'янин розповів, як оселився в Антарктиді

Очолить 27 українську антарктичну експедицію один з найдосвідченіших українських полярників — геофізик Юрій Отруба. Він уже шість разів зимував на "Вернадському" та у попередній, 25-й Українській антарктичній експедиції, не тільки проводив дослідження, а й був  керівником експедиції.

Серед 14 учасників 11 чоловіків та три жінки — дві метеорологині та одна біологиня. З того часу, як у 2018 році НАНЦ відновив можливість участі жінок у річних експедиціях після майже 20-річної перерви, це буде найбільша кількість учасниць на зимівлі. До цього у 24-й Українській антарктичній експедиції працювали двоє жінок — вчена та лікарка, а у 25-й та 26-й по одній — вчені у галузі геофізики та біології відповідно.

Середній вік членів 27-ї Української антарктичної експедиції — 36 років: найстаршому виповнилося 50, а наймолодшому — 21. Наразі він — один із наймолодших учасників усіх українських антарктичних експедицій (до цього був лише один полярник, який вирушив на станцію у 21 рік). З 14 майбутніх зимівників шість уже працювали у річних експедиціях на "Вернадському", а для восьми це буде перший такий досвід.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Відразу було відчуття, що я вдома". Життя харків'янки в Антарктиді

Хто поїде до Антарктиду з Харкова:

  • 39-річний Андрій Сопін (геофізик) з Радіоастрономічного інституту НАН України відправиться на третю зимівлю;
  • 36-річний Олександр Богомаз (геофізик) з Інституту іоносфери НАН та МОН України зимуватиме вперше:
  • 48-річний Юрій Лишенко (дизеліст) вирушить на четверту зимівлю.

 

Як писав KHARKIV Today, у складі антарктичної експедиції 2021-2022 років троє харків'ян: геофізики Богдан Гаврилюк, Ян Бахмат та біолог Антон Пуговкін. До цього на крижаному континенті зимували дослідники Ганна Соїна та Андрій Сопін, а також дизеліст-електрик Юрій Лишенко з Харкова.