Хроніки незламного Харкова: бої під Старим Салтовом, дефіцит пального та повернення політики

Інтенсивність обстрілів зменшилась, люди повертаються до міста.

Завершується 10-й тиждень героїчної оборони незламного Харкова. Місто поступово пристосовується до життя в умовах війни.

Обстрілів у порівнянні з попередніми тижнями поменшало, але розслаблятися ще рано — у місті досі гинуть люди. В Харків повертається політика: найближчим часом пройдуть сесії обласної та міської рад. Тим часом бійці ВСУ зайшли до Старого Салтова, Черкаських Тишків та ще кількох сел, а на Ізюмському напрямку стримують просування ворога.

На фронті: контрнаступ та звільнені села

На цьому тижні росіян відігнали від Харкова на пристойну відстань: ВСУ закріпилися в Руській Лозовій та увійшли до Старого Салтова та села Молодова. З Руської Лозової жителів вивозять до міста — частина з них їде далі, частина залишається в Харкові в укриттях. Село зазнало значних руйнувань, жити там деякий час буде дуже важко — Руську Лозову досі сильно обстрілюють.

Що стосується Старого Салтова, то евакуацію з цього селища поки не проводять — надто небезпечно. Росіяни увесь час намагаються контратакувати і обстрілюють позиції наших бійців. Втім, деякі люди попри небезпеку намагаються прориватися з окупованих територій. 4 травня росіяни обстріляли колону автомобілів з Вовчанська. Це трапилось між Верхнім та Старим Салтовом. Є непідтверджена інформація про вбитих та поранених, але достеменно невідомо, скільки їх та в якому вони стані.

Гарні новини з Генштабу: за словами головнокомандувача Валерія Залужного, ЗСУ пішли в контрнаступ на північ від Харкова. 6 травня надвечір наші бійці відновили контроль над населеними пунктами Олександрівка, Федорівка, Українка, Шестакове, Перемога у бік Вовчанська та частиною села Черкаські Тишки. За неперевіреною інформацією з кількох джерел, наші війська увійшли до Циркунів. Це стратегічний населений пункт, звідки найбільше обстрілювали околиці Харкова.

Під Ізюмом важче: окупанти ненабагато, але просуваються у бік кордону з Донецькою областю, бої тривають уже на околицях Барвінкового. Щодо самого Ізюма, то вже тиждень з містом немає ніякого зв'язку: його спеціально глушать, аби місцеві жителі не повідомляли про те, що відбувається в місті. До того була інформація про те, що на блокпостах чоловіків силою забирають в російську армію, а ще намагаються вивозити людей до окупованого Куп'янська і далі в Росію.

Харків: обстріли та проблеми з транспортом

Попри зменшення інтенсивності обстрілів Харкова, вони є кожного дня. Дуже страждають північні передмістя — Дергачі, Золочів та навколишні села. Як завжди, дістається Північній Салтівці, але не тільки. Знову обстріляли Центральний парк, згоріло кілька атракціонів, поранено двох людей.

Трагічна історія трапилася в екопарку: під час евакуації буйволів рятувальна команда загинув 15-річний підліток, який прийшов рятувати тварин разом з батьками. У військовій адміністрації та міськраді постійно застерігають харків'ян не нехтувати безпекою.

"Це дуже оманлива тиша. Тому я дуже прошу харків'ян берегти свої життя та у сьогоднішніх умовах обмежити пересування містом", — заявив міський голова Ігор Терехов.

Він просить містян, які виїхали до інших громад, почекати з поверненням до Харкова. Насправді, вже повернулося чимало людей — це видно по тому, як пожвавішав рух на дорогах. 5 травня у місті навіть трапилося три аварії з потерпілими. І це все при тому, що палива на заправках немає. Волонтери змушені їздити за ним до інших міст, а працівники тих організацій та приватних компаній, що не припинили працювати, ходять на роботу пішки. Адже міського транспорту в Харкові немає і ще довго не буде. Щонайменше три місяці після завершення війни не працюватиме метро. Про це повідомив 6 травня міський голова. Найбільших пошкоджень зазнала Салтівська лінія. Крім того, у Салтівському депо знищено трамваї. Деякі вціліли, але відновити всі маршрути не вийде.

"Відразу метро ми не запустимо, трамваї розбиті. Трамвай буде в Харкові, але він буде в тому обсязі, який необхідний для харків'ян", — сказав міський голова.

Де вже точно не буде трамваю, так це на вулиці Весніна. 4 травня комунальники зняли звідти рейки, чим спровокували чи не першу з початку війни політичну суперечку. Міська вдала зазнала критики від опонентів, адже питання трамваю на Весніна гаряче обговорювалося прихильниками розширення магістралі (мерія) та противниками знищення електротранспорту (опозиція та громадські діячі) ще минулого року, але так і не дійшли згоди. А зараз протестувати вже пізно: під час воєнного стану мітинги заборонені, тож в міськраді вирішили скористатися моментом. 

9 травня та сесії

Наступний тиждень буде напружений і на фронтах, і у Харкові. Обласна та міська ради вперше мають зібратися на сесії. Поки що в онлайн-режимі. Деякі депутати виїхали з міста, до того ж, засідати ніде — будівля обласної ради зруйнована, міської — дуже пошкоджена ракетними ударами. Та й небезпеку нових атак ніхто не скасовував. 

Депутати перерозподілятимуть бюджет та, ймовірно, приймуть якісь рішення, що засуджують російську агресію. Цікаво, чи включаться в засідання представники ОПЗЖ та Партії Шарія, ватажки яких звинувачуються в державній зраді?  Їх у наших радах чимало: в обласній раді 21% депутатів представляють "Опозиційну платформу", в міськраді — майже стільки ж, а ще є 7 представників Шарія. 

Також днями на сайті міськради збираються запустити опитування щодо перейменування вулиць з російськими назвами. Позиція влади, на щастя, визначена: Московські проспекти та Білгородські спуски мають зникнути з мапи міста. А от щодо нових назв можуть виникнути суперечки. 

Наступний тиждень буде небезпечним і у населених пунктах, і на фронті. Росіянам конче потрібна якась перемога на 9 травня, тому, за думкою багатьох військових аналітиків, вони тиснутимуть. Влада наполегливо рекомендує не ходити на Меморіал Слави в ці дні, бо варто очікувати посилення обстрілів. 

Тож бережемося та віримо в ЗСУ!