Харків'яни люблять парки, не довіряють уряду і бояться вакцинуватися

Соціологи дізналися, як харків'яни ставляться до свого міста, президента, поліції і армії.

Всеукраїнське муніципальне опитування показало: харків'яни вважають своє місто красивим, але гучним і неекологічним. Жителі міста задоволені збором сміття і каналізацією, але загалом оцінюють комунальні послуги на трійку.

Щороку, починаючи з 2015-го, соціологічна група "Рейтинг" запитує у жителів обласних центрів про те, як вони оцінюють міське господарство, політику місцевої і центральної влади, а також про ставлення до судів, поліції, армії та інших інститутів суспільства. Цього року дослідження показало: харків'яни набагато більше задоволені життям, ніж у 2015 році, але менше, ніж три роки тому.

Двійка за лікарні, за парки — чотири з плюсом

За ступенем задоволеності мешканців комунальними послугами Харків посідає сьоме місце в Україні. Про цю частину досліджень, які "Рейтинг" проводив спільно з Міжнародним республіканським інститутом, KHARKIV Today писав 16 вересня. Повне опитування рейтингу містить набагато більше пунктів і дає можливість побачити, як змінилися взаємовідносини жителів міста і муніципалітету за шість років.

Харків'яни, як і жителі інших великих міст, найбільше були задоволені владою і якістю комунальних послуг у 2017-2018 роках. Наприклад, з усіх послуг одну з найвищих оцінок харків'яни дають вивезенню сміття — 3,8 бала з 5. Але у 2017-18 роках оцінка була вищою 4. Але 16% опитаних вважають послугу відмінною, а більша частина — хорошою .

Така ж історія — з оцінкою роботи каналізації: 3,2 бала зараз, близько 4 — три-чотири роки тому. Таких послуг, де бали від харків'ян були б вищими, ніж у 2018 році, дуже мало. Одну з найнижчих оцінок містяни поставили медичним установам — 2,4. Ця оцінка неухильно падає з 2015 року.

Зате задоволених дорогами стало більше, ніж за всі роки дослідження. Міські магістралі харків'яни оцінили на тверду трійку. За цим показником місто знаходиться на третьому місці в Україні, більше задоволені трасами тільки у Вінниці і Чернігові. Виріс і рівень задоволеності спортивними закладами та громадськими парками. Стосовно парків і скверів Харків — майже відмінник (4,3 бала). 37% опитаних оцінили зелені зони на відмінно, ще 50% вважають їх просто хорошими. Харкову не вистачило всього двох відсотків відмінних оцінок, щоб випередити у цій категорії Чернігів і вийти на перше місце в Україні.

Як і більшість українців, харків'яни вважають своє місто красивим — з цим не згодні менше 1% опитаних. 84% харків'ян назвали місто доглянутим або скоріше доглянутим, за цим показником Харків вийшов на третє місце в Україні, поступившись Вінниці та Івано-Франківську. Але жителі міста (41%) вважають Харків занадто гучним, кожен третій назвав його екологічно забрудненим або скоріше брудним, ніж чистим.

Знову голосували б за "Блок Кернеса"

За рівнем задоволеності міською радою Харків знаходиться на 10 місці серед обласних центрів. За шкалою від 0 до 3 харків'яни поставили муніципалітету 1,8 бала. За останні три роки ця оцінка практично не змінилася.

Тільки 30% харків'ян повністю або майже впевнені, що бюджет міста витрачається на правильні цілі, 64% повністю або скоріше не впевнені в тому, що їхні податки йдуть туди, куди треба. Незважаючи на це, більшість виборців знову проголосували б за "Блок Кернеса — Успішний Харків" набрали більше 37% голосів і складають депутатську більшість міськради. Якби вибори до міськради проходили наступного тижня, то за цю партію проголосувало б більше виборців — 48%. "ОПЗЖ", яка на виборах у минулому році набрала 20% голосів, втратила виборців, зараз за неї проголосувало б лише 13% харків'ян. Партія Світличної та партія Шарія зберегли позиції і набрали б 7 і 6%. "Євросолідарність" і "Слуга Народу" ледь би подолали на виборах прохідний бар'єр у 5%.

На парламентських виборах, якби вони проходили у цьому році, харків'яни проголосували б інакше: 28% отримала б "ОПЗЖ", 17% — "Слуга Народу", 9% — "ЄС", 8% — "Партія Шарія", по 5% набрали б Партія Мураєва і "Батьківщина".

Довіряють армії і не схвалюють парламент

Державні і громадські інститути, на відміну від місцевої влади, не користуються у харків'ян великою довірою. Харків'яни не дуже цікавляться роботою обласної адміністрації та обласної ради — кожен четвертий з опитаних не зміг висловити свою думку з приводу діяльності цих органів.

Серед силових структур найбільшою довірою харків'ян користується армія — половина опитаних її схвалюють. За п'ять років опитувань ставлення до військових практично не змінилося. Трохи більше 40% харків'ян схвалюють поліцію і Національну гвардію, прокуратуру і суди схвалює лише кожен четвертий харків'янин — у більшості міст України ще менше симпатиків цих органів. Серед громадських інституцій найбільшою довірою користується церква: майже 60% харків'ян ставляться до релігійних діячів добре.

Харків'яни не хочуть вакцинуватися

Чи то низький рівень довіри до медустанов,  чи з інших причин — але вакцинуватися проти коронавірусу харків'яни так чи інакше не хотіли і не збираються. Опитування проводилося у травні-не початку червня. Тоді серед респондентів було тільки 3% вакцинованих, скоріше готовий зробити щеплення був кожен п'ятий, зате 40% категорично відкидали вакцинацію. Виявилося, що харків'яни ставляться до вакцинації гірше за всіх інших жителів обласних центрів. Більшість (34%) відштовхували можливі побічні ефекти. До честі Харкова як центру науки, у місті виявилося найменше в Україні тих, хто відкидають користь вакцинації взагалі — всього 14%. Для порівняння: у Львові антивакцинаторів виявилося цілих 25%.

З небагатьох готових вакцинуватися харків'ян більшість (майже половина) віддали б перевагу препарату, зробленому в ЄС або США, але водночас кожен п'ятий зробив би вибір на користь російської вакцини.

Парадоксально, але небезпеку коронавірусу для себе жителі Харкова не відкидали. 20% визнали ситуацію з епідемією коронавірусу дуже загрозливою, 36% — скоріше загрозливою, ніж ні. Водночас  харків'яни, які не бажають вакцинуватися, не схвалюють спрямовані на подолання епідемії дії влади, — ні місцевої, ні центральної.